top of page

SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA

Türk Rock müziğinin en önemli temsilcilerinden olan Barış Manço’yu 01 Şubat 1999 günü kaybetmiştik. Çok güzel olan bir sürü eserlerinden birisi olan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa eserinin hikâyesi hep dikkatimi çekmiştir.

Barış Manço’nun 1979 yılında meşhur ettiği, Mehmet Ağa aslen Karamanlı bir toprak ağasıyken, Osmanlı Dönemi yetkilileri Mehmet ağayı çağırarak Kıbrıs Girne’de büyük bir tarla vererek " Karaman’daki bahçelerin gibi ek, biç, halka iş ver bizde sana toprak bağışlayalım. Hayvancılık ve tarımı geliştir" derler.1810-1920 tarihleri arasında yaşamış, Karaman’ dan Kıbrıs’a beş kardeşini de alıp gelmiştir. Yörük Türkmen’dir. Kıbrıs’taki köyünün adının Göçeri olması, Yörüklerin konargöçer hayatından gelmektedir. Yörükler köyü de derlermiş Göçeri köyüne. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, devlete söz verdiği gibi tarımda ve hayvancılıkta binlerce kişi çalıştırır, iş verir büyük bir aile olurlar. Zamanla 3 bin dönümden fazla toprağı olur. Kavgalıları barıştırır, bekarları evlendirir, eşyalarını hediye eder, ev verir, en az da birer dönüm toprak bağışlarmış. Fakir fukara bir kahvehaneye, ya da lokantaya gittiğinde para ödemez, yer içer, tüm hesapları Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya yazdırırlarmış. Ağa her Cuma namaz öncesi esnafı dolaşır, halkın borçlarını ödermiş. Kendi gibi gönlü de zengin bu ağa malını mülkünü hep başkalarının hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde ölmüştür.

 Torunları hala Girne İli, Dikmen Beldesi, Göçeri Köyünde yaşamaktadır.

Barış Manço anlatıyor: Kıbrıs’a gittiğim zaman bu mezarı arayıp buldum.

Beni çok üzen konu ise, mezarın sahipsizliğidir. Kabri aradığımı taksiciye söyleyince, öyle bir bakış attı ki anlatamam... " Abi ben yıllardır burada taksiciyim, böyle bir mezar duymadım" demiştir.

Gittiğimiz köyde bir amcaya denk geldik ve sorduk. Taksicide kulaklarıyla duydu ve amcada aynen böyle diye doğruladı ve bize mezarı şu karşı tepede diye gösterdi.

İşte bu hikâyeyi 1971’de Kıbrıs’a gittiğinde duyan ve araştıran Barış Manço kabri ziyaret eder fakat çok bakımsızdır (1977). Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısını yapar ve sonrasında Mehmet Ağa’nın köyündeki mezarını yaptırır (1982).İşte o harika şarkının kaynağı bu hayat hikâyesidir. Halk bilimi, kültür ve müzik ancak böyle güzel birleştirilebilir. Ve bunu en iyi yapanlardan biri Barış Manço'dur.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page