top of page

Ormanlık alanlara girişler yasaklandı


Kırklareli Valiliği, kent genelindeki ormanlık alanlara girişleri 1 Kasım-31 Aralık tarihleri arasında yasakladı.

Valilikten yapılan açıklamada, yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar nedeniyle ormanlara girişlerin 61 gün süreyle yasaklandığı bildirildi.

Bu konuya duyarlı olunması istenen açıklamada, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Valilik duyurusunda, “Son günlerde ülkemiz genelinde orman yangınları yaşanması ve orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden orman yangınları ile mücadele konusunda Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü, Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü ile Vize Orman İşletme Müdürlükleri koordinesinde ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur. Kırklareli İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında, çıkabilecek orman yangınlarının önlenmesi, meteorolojik verilen mevsim şartlarının üstünde devam etmesi ve özellikle anızların yakılma riski de göz önüne alındığında 01.11.2023- 31.12.2023 tarihleri arasında 61 gün süre ile yasaklanmıştır” denildi.

ORMAN KENARINDA MOLA VE PİKNİK DE YASAK

Tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesinin kesinlikle yasak olduğunun belirtildiği duyuruda, orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık v.b. zirai faaliyet de bulunanların bu yasaktan muaf olacağı belirtildi.

Ayrıca duyuruda; “Ruhsatlı ve kontrollü girilenler hariç, orman çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ- bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Ormanlık alanlara yakın yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alacaktır. Belediyeler, Orman içi, Orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracaklardır.” ifadeleri yer aldı.

GÜVENLİK ARTTIRILACAK

Açıklanan duyuruda güvenlik tedbirlerinin arttırılacağı da belirtilirken şunlar kaydedildi: “İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri tarafından kesintisiz olarak gözetim ve denetimler yapılacak, özellikle piknik ve mesire yerleri ile ormanlık alanlara geliş gidiş yolları kontrol altında bulundurularak şahıs ve araç sorgulamaları artırılacaktır. Belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.”

64 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page