top of page

AHDE VEFA

Zehra Ünal- Araştırmacı yazdı...


Günebakan ve kanola. Bir hayranlık yazısı diyebilirsiniz.

Günebakan, gündöndü, ayçiçeği, çiğdem isimleri ile yaygın olan. Trakya’nın güneşi…Güzelim renkleri ile mest eden, görsel şöleni ile mutluluk aşılayan, besin zincirimizin üst halkasında mihenk taşı.

Şu ara kanola zamanda ve her yer sarının başkaca tonlarına boyandı Trakya'da ve akın akın misafir konuk edip, fotoğraflanıp, neşe saçıyorlar kırsalda.

 Benim sarıyı en yakıştırdığım, güneşin renklerini de barındıran asi kızı Van Gogh'u kıskandıracak derece de vurgunu olduğum, tutkulu renklerinin büyüsünde kaybolduğum…

Yedirtmem hakkını. Görev addettim kendimce koruma altına aldım benim ki ahde vefa anlayacağınız.

Hadi tanıyalım, gerçeklerini görelim.

  - Ayçiçeğinin tamamı yenilebilir. Yaprakları, sapları ve kökleri yiyecek olarak kullanılabilir.

  - Mısır gibi diğer ekinler yaygınlaşmadan önce Kuzey Amerika'da yetiştirildi. Un yaratmak için frezlendi, tohumları kavruldu, yağı çıkartılıp yendi.

  - Genç ayçiçeği bütün gün güneşi takip eder ve sonra gün doğumuna hazır olmak için gece pozisyonlarını sıfırlar.

  - Tam büyüdüklerinde, arılar ve diğer tozlayıcıları çekmek için doğuya dönük kalırlar.

  - Ortalama olarak 6 ila 10 feet arasında büyür ama çok daha uzayabilir. Şimdiye dek kaydedilen en uzun ayçiçeği 9 metreydi.

  - Ayçiçeği toksinleri absorbe edebilir, toksik metaller ve radyasyon da dahil!

  - Çernobil ve Fukuşima'da ki nükleer felaketlerin ardında bilim insanları bu bölgelerin toparlanmasına yardımcı olmak için milyonlarca bu olağan üstü çiçeği ekti.

Şekline bakın, canlı sarıları ve turuncularıyla gününüzü aydınlatabilecek bir bitki.

Henüz yeni öğrendiğim bir bilgiye göre de, diğer adı ‘devramber’, karanlık ve puslu havalarda güneşini kaybeden günebakanlar birbirlerine dönerler ve karşısındakine güneşi ilan ederlermiş ne müstesna değil mi?

Bana kattığı değer için bilgi birikimini pay eden yüce yürekli, kıymetli çok değer verdiğim kişiye de çok teşekkür ederim tekrar.

Sanki güneşe boyanmış mutlu bir yüz gibi gülümsüyorlar o sıcaklıkta. Bütün gün tek bir şey bile yapıyorsanız, bırakın o da devramber gibi gülümsemek olsun! Böylece etrafınızdakilerin gününü tıpkı devramber gibi aydınlatabilirsiniz!

DEVRAMBERLERİNİZ OLSUN

460 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page