top of page

Yağışlar buğdaya yaradı


Trakya'da etkili olan yağışlar, bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle kurak toprağa ekilen buğday tohumlarının filizlenmesine yetti.

Türkiye'nin önemli hububat üretim merkezlerinden Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da üreticiler, kuraklık nedeniyle buğday tohumlarının büyük bölümünü kuru toprağa ekmek zorunda kalmış, yağış beklemeye başlamıştı.

Trakya'da son haftalarda etkisi gösteren yağışlar buğdaya can suyu oldu. Yağışların etkisiyle buğday tohumlarının çıkışları sağlıklı şekilde gerçekleşti.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, son günlerde etkili olan sağanak ve kar yağışının yeni ekilen hububata can suyu olduğunu belirtti.

Kırklareli'nde son 20 günde metrekareye 82 kilogram yağış düştüğünü anımsatan Şaylan, tarımsal faaliyetler açısından hava şartlarının son derece elverişli geçtiğini kaydetti.

Yağışların çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü dile getiren Şaylan, "En son yüksek kesimlerde etkili olan kar da uzun zamandır kurak olan bölge için çok yararlı oldu. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar var. Çiftçinin özlediği günlere yağışla beraber kavuşmuş olduk." diye konuştu.

Yağışların erken ekilen buğdayların çimlenmesini sağladığını anlatan Şaylan, şöyle devam etti:

"Bitki istediği yağışı ve suyu sindire sindire aldı. Yazın gerçekten çok sıkıntılı günler geçirmiştik. Sezona kötü başlamıştık ama sonradan gelen yağmurlarla beraber buğday ekimini yapmıştık. Umudumuz yağışın devam etmesi ve soğuk havanın olması.

Bu hem üretici için hem de ülkemiz için faydalı olacak. Bu şekilde devam ederse üretici umduğunu bulacağını düşünüyorum. Kurak toprağa ekilen yerlerde buğdaylar çıkışını yaptı. Son ekilenlerde küçük küçük çıkmaya başladı." AA

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page