top of page

Yağışlar çiftçiyi rahatlattı


Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, "Yaklaşık 4 aydır yağmur olmadığı için hiçbir işlem yapamadık. 1 ay önce yapmamız gereken buğday ekimi bugüne kaldı." dedi.

Türkiye'nin önemli hububat üretim merkezlerinden Trakya'da üreticiler yağışların ardından buğday ekimi için tarlalarını hazırlamaya başladı.

Kurak günler geçiren Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çiftçisi buğdayda ekim dönemi olmasına rağmen bir süredir toprağı işleyemedi.

Hafta sonu Trakya'da etkili olan yağışların ardından çiftçiler buğday ekim mesailerine başladı.

"UZUN ZAMANDIR BEKLEDİĞİMİZ BİR YAĞIŞTI"

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, bölgeye yaklaşık 4 aydır istenilen düzeyde yağış düşmediğini söyledi.

Son yağışların çiftçiye rahat bir nefes aldırdığını ve üreticilerin tarlalarını buğday ekimi için hazırladığını anlatan Şaylan, "Uzun zamandır beklediğimiz bir yağıştı, üretici tarlasına döndü. Kuraklık nedeniyle barajlarımızın seviyesi çok düştü. Yaklaşık 4 aydır yağmur olmadığı için hiçbir işlem yapamadık.1 ay önce yapmamız gereken buğday ekimi bugüne kaldı." diye konuştu.

Şaylan, şu anki yağışların buğday ekimi için yeterli olduğunu ifade etti.

Asileybeyli köyünde tarlasını buğday ekimi için hazırlayan Eşref Saraç ise yağışın hemen ardından toprağını işlemeye başladığını belirtti.

Saraç, bir süredir bekledikleri yağışın hafta sonu geldiğini ifade ederek "Şu an toprak güzel. Ekimi bir hafta içinde yaparız." ifadesini kullandı. AA

52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page