top of page

Türk profesör ABD’de düşünce lideri seçildi


Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik ve üniversitenin moleküler biyoloji ve genetik bölümü, Amerikan İnsan Genetiği Topluluğunca "çığır açıcı" genetik araştırmalara verilen "Düşünce Lideri" ödülüne layık görüldü.

Amerikan İnsan Genetiği Topluluğu, kompleks genetik hastalıklar üzerine keşiflerinin dünya bilimine katkısını "çığır açıcı" olarak değerlendirdiği Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik'e "Düşünce Lideri" ödülü verdi. ABD'deki Stanford Üniversitesinde "çalışmalarının heykeli" dikilen 22 bilim insanından biri olan Özçelik, "Ünar Tan" sendromuna neden olan "el-ayak üzerinde yürüme geni"ni bulmuş, ayrıca Türkiye'deki ilk babalık testini yapmıştı.

Tayfun Özçelik, ödülünü Washington'da düzenlenen American Society of Human Genetics'in (ASHG) 75. kuruluş yılı kutlama töreninde aldı.

Özçelik ve üniversitenin moleküler biyoloji ve genetik bölümüne verilen "Düşünce Lideri" ödülünün gerekçesinde, "Özçelik ve Bilkent Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, kalıtsal hastalıklar ve Türkiye Genetiği (Variome) alanlarında çığır açıcı katkıları nedeniyle 'Düşünce Lideri' seçilmiştir. Bu çalışmalar biyomedikal araştırmalara devrimsel nitelikte katkılar sağlamakta, insan hayatını iyileştirmekte, tıp alanını dönüştürmekte, eğitim, inovasyon, araştırma ve sağlık politikalarının oluşturulmasına liderlik etmektedir." ifadelerine yer verildi.

Prof. Dr. Özçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Düşünce Lideri" seçilmesinden dolayı büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Özçelik, şunları kaydetti:

"Özellikle vurgulamam gerekir ki bu paye dünyada genom tabanlı biyomedikal araştırmaları ve sağlık dönüşüm programlarını en başarılı düzeyde yürüten kurum ve ülkelere verilmektedir. Nitekim daha önceki yıllarda seçilmiş olan İngiltere, Çin, Danimarka, Finlandiya gibi ülkeler ve Stanford Üniversitesi gibi kurumlar arasına 2023 yılında Bilkent Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün katılmış olması son derece anlamlıdır. " AA


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page