top of page

​Orman temizliği!

“Yangınların %90’ı insan kaynaklıdır”

Vali Birol Ekici etkinlikte yaptığı konuşmada; “Ülkemizde çıkan Orman Yangınlarının %90’ ı maalesef insan kaynaklıdır. Yol kenarına düşüncesizce atılan bir cam şişe veya sigara izmariti, söndürülmeden gidilen piknik ateşi ormanlarımızın felaketi olmaktadır.” dedi.

Haber Merkezi

Tarım ve Orman Bakanlığının ormanları korumak ve yangınlara karşı alınacak önemler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı "Orman Benim" kampanyası Kırklareli’nde de düzenledi.

Vali Birol Ekici’nin de katılımıyla Demircihalil Köyü’nde gerçekleştirilen etkinlikte, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, Jandarma, Orman İşletme personelleri ve öğrenciler ile birlikte yangınlara sebebiyet verebilecek kuru dal, kozalak, cam ve plastik atık gibi maddelerin çevre temizliği gerçekleştirildi.

“ORMAN YANGINLARININ %90’I MAALESEF İNSAN KAYNAKLIDIR”

Vali Birol Ekici etkinlikte yaptığı konuşmada; “Ülkemizde çıkan Orman Yangınlarının %90’ ı maalesef insan kaynaklıdır. Yol kenarına düşüncesizce atılan bir cam şişe veya sigara izmariti, söndürülmeden gidilen piknik ateşi ormanlarımızın felaketi olmaktadır.

Buradaki amaç Orman Benim kampanyasıyla toplum bilinci oluşturmak ve hepimize emanet edilen orman varlığımızı en iyi şekilde çocuklarımıza miras bırakmak için farkındalık oluşturmaktır.

Bu kapsamda bu alandaki çöpleri toplayarak ve yanıcı maddeleri azaltarak hem yangın riskini azaltacağız hem de daha temiz bir çevre için katkıda bulunacağız.

Orman Benim Kampanyasının tüm vatandaşlarımızca sahiplenilmesini temenni ediyor ve etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ORMANLARI HEP BERABER KORUYALIM”

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünden “Orman Benim” kampanyası kapsamında yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülkemiz yüzölçümünün %30'u ormandır. Bu devasa alanda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yangın önleme şeritleri, orman bakımı, enerji nakil hattı altları yakınında yanıcı etmenlerin temizliği gibi birçok çalışmayı gerçekleştirmektedir. Ancak alanın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bu alanı çöp ve atıklardan arınmış hale getirmek, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil, toplum olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.

Orman yangınlarının %90'ı insan kaynaklı nedenlerle başladığını düşündüğümüzde ormana atılan atıklar orman yangınlarının çıkması ve ilerlemesinde önemli role sahiptir.

“Orman Benim" kampanyasıyla toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi adına ormanın hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda milletçe alacağımız tedbirlerin olduğunu kamuoyuna anlatacağız.

Doğaya atılan cam, plastik, kâğıt vs. gibi atıkların orman yangınına sebep olduğu için son derece tehlikeli olduğunu toplum olarak hepimiz biliyoruz. Bizim için havayı ve suyu temizleyen ormanlarımızı atıklardan temizlemek için hep birlikte harekete geçiyoruz.

Her yıl seyahat halindeki araçlardan atılan, ormana yakın yerleşim yerlerinde rüzgarlarla ormana sürüklenen, orman yakınında yapılan piknik gibi etkinlikler sonrası bırakılan ve doğaya karışan atıkları çocuk, genç, erkek, kadın demeden 81 ilimizde bir olarak hep beraber topluyoruz ormanlarımızı hep birlikte koruyoruz.” denildi.

41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page