top of page

Limon zirvede!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 548,1 ile limonda görüldüğünü açıkladı. Limonu portakal ve mandalina takip etti. Markette fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu.


Haber Merkezi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kasım ayı üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini, bu değişimlerin nedenlerini, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimleri yaptığı görüntülü basın açıklamasıyla değerlendirdi.

Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 548,1 ile limonda görüldüğünü açıklayan Bayraktar, “Limondaki fiyat farkını yüzde 423,6 ile portakal, yüzde 359,1 ile mandalina, yüzde 305,4 ile kuru soğan, yüzde 265,3 ile marul ve yüzde 215,4 ile yeşil soğan takip etti. Limon 6,5 kat, portakal 5,2 kat, mandalina 4,6 kat, kuru soğan 4,1 kat, marul 3,7 kat ve yeşil soğan 3,2 kat fazlaya satıldı.

Üreticide 2 lira 10 kuruş olan limon 13 lira 61 kuruşa, 4 lira 50 kuruş olan portakal 23 lira 50 kuruşa, 4 lira 50 kuruş olan mandalina 20 lira 66 kuruşa, 3 lira 50 kuruş olan kuru soğan 14 lira 19 kuruşa, 5 lira 86 kuruş olan marul 21 lira 41 kuruşa, 7 lira 71 kuruş olan yeşil soğan 24 lira 33 kuruşa markette satıldı” diye konuştu.

“MARKETTE FİYATI EN FAZLA ARTAN ÜRÜN SALATALIK”

Kasım ayında markette 37 ürünün 29’unda fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı görülürken, 2 üründe fiyat değişimi yaşanmadığını ifade eden Bayraktar, “Kasım ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 69,2 ile salatalık oldu. Salatalıktaki fiyat artışını yüzde 62 ile kabak, yüzde 39,5 ile zeytinyağı, yüzde 38,5 ile antepfıstığı, yüzde 31,5 ile yeşil soğan takip etti” dedi.

Markette fiyatı en çok düşen ürünün ise yüzde 17,2 ile limon olduğunu belirten Bayraktar, “Limondaki fiyat düşüşünü yüzde 11,8 ile marul, yüzde 11,5 ile domates ve kırmızı mercimek, yüzde 2,5 ile elma izledi” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİDE FİYATI EN ÇOK DÜŞEN ÜRÜN MARUL OLDU”

Kasım ayında üreticide 29 ürünün 13’ünde fiyat artışı olurken, 7’sinde fiyat düşüşü görüldüğünü 9 üründe ise fiyat değişimi olmadığını aktaran Bayraktar, geçen ay üreticide 7 lira 71 kuruş olan marulun fiyatı yüzde 24,1 azalışla 5 lira 86 kuruşa düştüğünü ifade etti.

Bayraktar “Maruldaki fiyat düşüşünü yüzde 21,1 ile domates, yüzde 14,2 ile kuru fasulye, yüzde 11,2 ile kuru soğan ve yüzde 2,2 ile ıspanak izledi.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 113,8 ile salatalıkta görüldü. Salatalıkta fiyat artışını yüzde 76,1 ile patlıcan, yüzde 54,8 ile kabak, yüzde 31,6 ile elma ve yüzde 25,1 ile zeytinyağı takip etti” dedi.

“ARZDAKİ DÖNEMSEL YOĞUNLUK DÜŞÜŞE NEDEN OLDU”

Kasım ayında yaşanan arzdaki dönemsel yoğunluğun marul fiyatlarının düşmesine neden olduğunu belirten Bayraktar, “Kuru fasulyede talepte yaşanan düşüş fiyatlarda gerilemeye sebep oldu” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuru soğanda alım fiyatını 9 lira olarak açıkladığını ancak, Ziraat Odalarından aldığıkları bilgilere göre; Tarım Kredi Kooperatiflerinin alım kotasını az miktarda belirleyip, kotalar doldu gerekçesiyle alım yapmadığını ifade eden Bayraktar, “Kuru soğanda rekoltenin fazla olması, kısıtlı ihracat nedeniyle alım satımların rahatlamaması, üretici fiyatının kilogram başına 3 buçuk liraya kadar gerilemesine neden oldu. Kuru soğan üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin açıkladığı fiyattan ürünün tamamını almasını ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmasını bekliyor” dedi.

Domateste ürün rekoltesinde görülen artışın ve seralarda üretimin başlaması ile arzın artması, fiyatların gerilemesine neden olduğunu söyleyen Bayraktar, salatalık, kabak, patlıcan, sivri biberde arzdaki azalmaya bağlı fiyat artışının yaşandığını da ekledi.

“ZEYTİNDEKİ ‘YOK YILI’ ZEYTİNYAĞI FİYATLARINI YÜKSELTTİ”

Zeytinyağında yeni sezonun başlaması ve bu yıl zeytinde ‘yok yılı’ olması nedeniyle girdi fiyatları, lojistik, işçilik gibi maliyetlerdeki artış, zeytinyağı fiyatlarını yükselttiğini söyleyen Bayraktar, “TARİŞ 0,5 asit zeytinyağı alım fiyatını 275 lira olarak açıkladı. TARİŞ’in alım fiyatı piyasa fiyatlarını etkiledi. Bu ay zeytinyağı üretici fiyatı TARİŞ’in alım fiyatının altında kaldı” diye konuştu.

“ÜRETİCİ KAMU TARAFINDAN MÜDAHALE ALIMI YAPILMASINI BEKLİYOR”

Elmada hasadın tamamlanması ve ürünün soğuk hava deposuna girmesinin fiyatlarda artışa neden olduğunu da belirten Bayraktar, “Limon üreticisinin mağduriyeti devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Mersin’de yaşanan dolu hadisesi sonrası mayer limonda alım satım tamamen durdu. Aydın cinsi limonda hasat başladı ancak üreticilerimiz ürününe alıcı bulamıyor. Piyasanın canlanması ve narenciye ürünlerinin dalında kalmaması için üreticilerimiz kamu tarafından müdahale alımı yapılmasını bekliyor” dedi.

GÜBRE FİYATLARI DA ARTIŞ GÖSTERDİ

“Odalarımız aracılığıyla girdi piyasalarından aldığımız fiyat verilerine göre Kasım ayında, Ekim ayına göre; ÜRE gübresi yüzde 4,8, amonyum nitrat gübresi yüzde 3,7, kompoze gübresi yüzde 1,8, amonyum sülfat gübresi yüzde 1,3, DAP gübresi yüzde 1,2 oranında azaldı” diyen Bayraktar, Geçen yılın Kasım ayına göre, sadece ÜRE gübresinin fiyatı yüzde 2 azalırken, DAP gübresi yüzde 17,8, kompoze gübresi yüzde 11,5, amonyum sülfat gübresi yüzde 8,1, amonyum nitrat gübresi yüzde 4,6 oranında arttığını ifade etti.

“MAZOTTA VERGİ DÜŞÜRÜLMELİ”

Mazot fiyatının son bir ayda yüzde 5 azalırken, son bir yıla göre ise yüzde 58 oranında arttığını vurgulayan Bayraktar, “Tarımsal üretim faaliyetinin olmazsa olmazı mazot fiyatlarında istikrar sağlanması için vergiler düşürülmelidir. Besi yemi Kasım ayında Ekim ayına göre yüzde 2,76, süt yemi yüzde 2,81 artarken, son bir yılda besi yemi yüzde 27,98 ve süt yemi yüzde 28,48 oranında arttı. Kasım ayında girdi fiyatlarında en fazla artış zirai ilaçta oldu. Zirai ilaç fiyatı son bir ayda yüzde 46,5 artarken, bir yıllık artış yüzde 64,5’e ulaştı. Gübre, yem, elektrik, zirai ilaç gibi girdiler de üreticilerimize makul fiyatlardan sağlanmalıdır. Tarımsal üretimde sürdürülebilirlik sağlanarak, üreticilerimizi ve tüketicilerimizi memnun edecek fiyatlara erişilmelidir” diye konuştu.

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page