top of page

Hedefte Istrancalar var!

İddia Bulgaristan’dan geldi

Taş, kalker, kil, kömür ve bakır madenlerinin saldırısına karşı direnen Istranca Dağları ve Ormanları şimdi de siyanürlü altın madeni ve nükleer reaktör tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia edildi.


Haber Merkezi

Trakya’nın ve İstanbul’un akciğerleri ve su kaynağı olarak bilinen Istranca Ormanları ve Dağları’na yönelik projelerin ardı arkası kesilmezken bir iddia da Bulgaristan’dan geldi.

Bulgaristan’da yayın yapan 168 SAAT adlı gazete, Istranca Ormanları’nın Bulgaristan tarafında Amerikalı şirketlerin gizlice çalışma içinde olduklarını yazdı.

168 SAAT, Istranca dağlarında yaklaşık 28 Milyar Dolar (50 Milyar Leva) değerinde altın yataklarının bulunduğunu ve bazı Amerikan şirketlerinin de bu altını çıkarmak için gizli bir çalışma içinde olduklarını yazdı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Bulgaristan’ın Istranca bölgesinde değerli metal madencilerinin bir araya geldiğini yazan gazete, Altın Arayıcıları Derneği adında bir dernek kurulduğunu belirtti.

Türkiye’nin sömürge madenciliğinin kıskacına girdiğine dikkat çeken uzmanlar ise, “Altının onsu uluslararası piyasalarda 2 bin doları aştı. Dünyada ortalama 850-900 dolara mal ederken, Türkiye’de bir ons altını 400 doların altında çıkarıyorlar. Yani birileri için karlar çok büyük. Ancak bu kazancın bedelini ödeyenler köylüler ve vatandaşlar. Daha doğrusu tüm Türkiye. Çünkü dağlar, ormanlar, meralar-yaylalar, köyler ve su kaynakları sarı metal için acımasızca yok ediliyor” diyor.

“DOĞAYA SALDIRIMLARINDAN YORULDUK”

Kırklareli Doğa ve Kültür Derneği Başkanı Göksal Çidem, şirketlerin doğaya yönelik saldırılarından artık yorulduklarını belirterek, “Davalar süreci devam ediyor. Molibden, bakır, kil, kalker, termik santraller ha bire projeler geliyor. Enerji Bakanı, Trakya’yı enerji merkezi yapacağız diyor. Şu anda Kırklareli Istranca dağlarında ve ormanlarında 46 maden bulunuyor. Istranca Ormanları’nın üçte ikisi Türkiye’de, üçte biri ise Bulgaristan’da. Bulgaristan’ın Istranca bölgesinde madenlere izin verilmiyor. Tamamen koruma altında. Biyosfer rezerv alanı ilan edildi” diye konuştu.

101 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page