top of page

Girgin’den RES tepkisi!

Kırklareli İl Genel Meclis Üyesi Yeşim Girgin, Kırklareli’de kurulacak olan Rüzgar Enerji Santrali (RES)’nin yaşama etki ettiği gerekçesi yaşam alanlarında istemediklerini belirtti.


CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın 25 Aralık günü gerçekleşen haftalık olağan toplantısında söz alan İl Genel Meclis Üyesi ve Aday Adayı Yeşim Girgin Rüzgar Enerji Santrali (RES) hakkında açıklamalarda bulundu.

Girgin, RES kurulmasını desteklediklerini ama yaşam alanı olan yerlere kurulmaması gerektiğini belirtti.

Girgin, RES’lere onay vermeyeceklerini, hep birlikte direnip eylem yapacaklarını kaydetti.

Kaybettiğimiz şehitler hakkında konuşmasını başlatan Girgin; “Öncelikle 12 tane vatan evladımız bedelli askerliklerini bu devlete canları ile ödediler. Hepsini rahmetle anıyorum. Kelime bile bulamıyorum. Nasıl bir sabır dileyelim, nasıl ailelerine dayanma gücü versin diyelim. Evlerini, yaşadıkları yerleri de gördük. Bugün ki iktidarın evlatları nerelerde onları da görüyoruz, biliyoruz” dedi.

“KIYIKÖY’DEN KOFÇAZ’A KADAR DAYANDILAR”

Santralin yaşam alanında bulunanları etkilediğini belirten Girgin; “Bölgemizin rüzgarı hakkında bilir kişiler geliyor alanın rüzgar ölçümleri yapılıyor ve nerdeyse daha fazla ise oralara bu santraller kuruluyor. RES’ler yenilenebilir enerji adı altında geçiyor. Meclis olarak bizler tabi ki de karşı değiliz enerjiye ve kurulacak olan RES’lere. Ancak öyle bir duruma geldi ki Kıyıköy zaten yok. Kıyıköy’den başlamak üzere şimdi de Kofçaz’a kadar dayandılar. Bizler bu konuda aydın insanlarınız. Biz bölgemiz, ülkemiz için, kalkınması için elimizden gelen doğru olanın kararını veririz. Bu kadar ağacı yok ediyorsunuz. İnsanların yaşam alanlarında ki hayvancılık bitti. Tarımsal alanların ve dünyanın üzerinde kurulan yapay, bir sürü saçma gerekçeler ile hayvancılık bitti. Ekonomik anlamda da çiftçiyi borçlandırdınız. Şimdi o hayvancılığı bırakan köylü arıcılığa döndü. Arıcılığa dönen köylerde rüzgar enerjilerinin döndürmüş olduğu pervanelerde vatın yüksekliğinden dolayı arıcılığı da yok ediyorsunuz” dedi.

“ÜLKENİN BU KADAR ENERJİYE İHTİYACI YOK”

Sağlığa doğrudan veya dolaylı etkide bulunduğunu belirten Girgin; “Pervanelerden bir tanesinin boyu 179 metre. Bunun düştüğünü düşünün herhangi bir yöne. Bu alanı bir tahmin edin ne kadar ağacı kesileceğini. Bir tane RES için, düşmesi tahmin edilerek o kadar ağacı yok ediyorlar. Artık biz kaşıyız RES’lere. Zaten karşıydık. Doğru yerlerde tabi ki kurulsun. Yurtdışına gidip çalışmaları gördük denizin içine kurulmuş. Niye insanların tarım alanlarına kurulmamış? Karaburun’da gözlerimle gördüm ki köyler boşaltılmış. Küçükbaş hayvanlar o pervane döndüğü sürece gecenin geç saatinde ahılda sağa sola gittiklerini gördük. Köyler terk edilmiş o ses insanların psikolojisini bozmuş. Ve otistik çocukların dünyaya gelmesine sebep vermiş. Bizlerde komisyonumuza gelen RES’ler için kafamıza yatmadığı için yerinde inceleme yaptık. Ülkenin bu kadar enerjiye ihtiyacı yok. Kurulmasın demiyoruz ama doğru yerlerde olsun diyoruz” ifadelerine yer verdi.

250 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page