top of page

Gerenli imzayı attı

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ne imza attı.


Haber Merkezi

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, CHP Genel Merkezi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yerel yönetimlere gönderdiği Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladı.

Lüleburgaz’da toplumsal cinsiyet eşitliği, aile içi şiddetin önlenmesi, çalışma yaşamında şiddet ve tacizi önlemeye yönelik politikaların hayata geçirilmesi noktasında asla taviz vermeyeceklerini belirten Gerenli; “İlk günden beri insana, canlıya şiddet bizim hayatımızda asla olmayacak diyerek politikalarımızı belirledik. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına birçok çalışma yaptık. Lüleburgaz Belediyesi olarak, kadınların sosyal yaşam ve iş hayatındaki rolleri, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, şiddet ve tacizden arındırılmış, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı sağlamayı taahhüt ettik” dedi.

Gerenli; “Toplumsal cinsiyet eşitliği yönetim anlayışımızın merkezinde yer almaktadır. Lüleburgaz Belediyesi olarak Toplumsal Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar projesi ile ‘Guangzhou Ödülü’ olarak bilinen Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü’ne aday olarak, 171 şehir ve 301 proje arasından ilk 15’e girmeyi başardık. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademimiz bunun sürdürülebilirliği ve toplumun tüm kesimlerine yayılması açısından son derece önemli bir tesis. Akademi sayesinde yürüttüğümüz çalışmalar Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görüldü. Diğer yandan Tüm Bel-Sen’le yaptığımız sözleşmemize aile içi şiddet uyguladığı tespit edilen belediye çalışanı memurun sosyal ve mali haklarının elinden alınarak çalışanın eşine ödeneceğine dair maddeyi koyduk. Eşitlikçi bir anlayışla geleceğe yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’nin imzasını koyduğu ‘Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’nde yerel yönetimlerden İstanbul Sözleşmesi ile Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve diğer mevzuat hükümlerinin öngördüğü toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik düzenlemeleri esas alması isteniyor.

Belgeyi imzalayan yerel yönetimler her türlü ayrımcılığın karşısında durarak, yerel eşitlik eylem planı hazırlayıp hayata geçirmeyi, belediye çalışanlarına farkındalık ve bilinçlendirme amaçlı toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri düzenlemeyi, işyerinde şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için şiddet mağduru çalışanı gözetmeyi kabul ediyor.

Kadına yönelik cinsel taciz ve saldırı vakalarında adli makamlara yansıyan durumların esas kabul edilerek, gerekli tedbirlerin alınmasını ve gizlilik esasına göre hareket edilmesini isteyen belgede, yerel yönetimlerin şiddet mağduru çalışana, talep edilmesi halinde, hukuki ve psikolojik destek sağlaması, belediye çalışanlarının istihdamında yüzde 50 cinsiyet kotası, 7- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliklerine katılan kadın personele işi aksatmamak kaydıyla idari izin verilmesi öneriliyor.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ BELEDİYE

Lüleburgaz Belediyesi, önceki yıllarda toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla örnek olmuş, pek çok ulusal ve uluslararası kuruluş tarafından ödüle layık görülmüştü.

Lüleburgaz Belediyesi 2018 yılında Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü’ne ‘Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar’ projesi ile başvurmuş ve ilk 15’e girmeyi başarmıştı.

2022 yılında Lüleburgaz Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde aile içi şiddete karşı yaptırım içeren madde imza altına alınmış, madde gereğince “Sözleşmeden yararlanan belediye çalışanlarının ailesinin şikayeti üzerine aile için şiddet uyguladığının tespit edilmesi durumlarında söz konusu çalışanın sözleşme hükümlerinde yer alan mali ve sosyal haklardan elde ettikleri elinden alınarak bunlar çalışanın eşine ödenir” hükmü yer almıştı.

Yine 2022 yılında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi ve akademide gerçekleştirilen çalışmalar, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görülmüştü.

Lüleburgaz Belediyesi, temalı yıllar kapsamında 2016 yılını ‘Kadın Yılı’ ilan etmiş ve kadın konusunda yapılan öncü ve örnek çalışmalara bir yenisini eklemişti.
277 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page