top of page

Gerenli 5 yılı anlattı

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, tekrar aday olması dolayısıyla parti binasında açıklama yaptı. Yaklaşık yarım saat konuşan Gerenli, yapılan faaliyetleri aktardı.

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın olağan toplantısında Belediye Başkanı Murat Gerenli, adaylık açıklaması yaptı.

Gerenli, CHP kürsüsünde yaklaşık yarım saatlik bir konuşma yaptı, tekrar aday olması dolayısıyla mutluluğunu dile getirdi.

Murat Gerenli’nin açıklama yapması dolayısıyla vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi, partililer salon dışına taştı.

“NASIL BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU”

Gerenli konuşmasında 2019’da Lüleburgaz Belediye Başkanlığı seçimlerinde görülen en yüksek oy oranı olan yüzde 66.55’i alarak yönetimine geldiğini hatırlatarak, “Hepinizin bildiği üzere, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’mız tarafından düzenlenen eğilim yoklamasında aldığım 2 bin 510 oy ile yani geçerli oyların yüzde 72’siyle partimizin belediye başkanı adayı gösterildim. Örgütümüzce yürütülen kampanya sonucunda, Lüleburgazlı komşularımızın da desteğini alarak bugüne kadar Lüleburgaz Belediye Başkanlığı seçimlerinde görülen en yüksek oy oranı olan yüzde 66.55’i alarak kentimizin yönetimine geldim. Geride bıraktığımız 5 yıllık sürede de kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden, dürüst, şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla kentimize hizmet ettim. Başladığımız işleri tamamlayabilmek ve hizmetlerimizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek adına da 2024 Yerel Seçimleri için İlçe Örgütümüze Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı için başvurumu yaptım. Genel Merkezimizin 2024 Yerel Seçimleri Aday Belirleme Sürecinde almış olduğu, halkın gönlünde olan ve performansından memnuniyet duyulan mevcut belediye başkanlarıyla yola devam etme kararına istinaden de bugün burada CHP Belediye Başkanı Adayı olarak sizlerin karşısında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu süreçte aday adaylık başvurusunda bulunan arkadaşlarımıza da kentimizin yönetiminde söz sahibi olmak adına gösterdikleri çabalar ve demokrasi kültürümüze sundukları katkılar için buradan teşekkür etmek istiyorum ve saygılarımı sunuyorum. Ayrıca önümüzdeki hafta sonunda yapılacak olan İl Genel Meclisi Adaylığı önseçimlerine katılacak olan arkadaşlarıma da başarılar diliyorum” dedi.

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK”

Göreve geldiği ilk günden beri şeffaf, dürüst ve hesap verebilir bir belediyecilik anlayışıyla stratejik bir plan doğrultusunda halka hizmet ettiğini belirten Gerenli, “Öncelikle şahsi mal varlığım konusunda hiçbir soru işareti bırakmamak adına söz verdiğim gibi mal beyanında bulundum ve bunu her yıl da güncelliyorum. Ayrıca Lüleburgaz halkının ödediği vergilerle oluşturulan belediyemizin bütçesinin nerelere harcandığının yine halkımız tarafından denetlenebilmesi amacıyla belediyemiz tarafından gerçekleştirilen tüm ihaleleri de canlı olarak yayınlamaya başladık. Kentimiz hakkındaki tüm karar alma süreçlerinden halkımızın ilk ağızdan bilgi edinebilmesi adına da tüm Belediye Meclis toplantılarımızı yine canlı olarak yayınlamaya başladık. Temsili değil katılımcı demokrasiye olan inancımız ve halkımıza daha hızlı ve kaliteli hizmet götürebilmek adına da göreve gelir gelmez Çağrı Merkezimizi de hizmete aldık.” ifadelerini kullandı.


“KARŞILAŞIAN SORUNLAR”

Gerenli göreve gelmesinin ardından yaşanan covid-19 pandemisi nedeniyle bazı planlarda değişik yaptıklarını kaydederken şöyle devam etti:  “Görev süremizin daha ilk yılı dolmadan karşılaştığımız Covid-19 Pandemisi tüm dünyayla birlikte, ülkemizde ve kentimizde de bütün planları değiştirmemize sebep oldu. Fakat umutsuzluğa kapılmadık. Tüm kaynaklarımızı, bu zor süreç ve devamında ortaya çıkan ekonomik buhran döneminde, komşularımızın yanında olacağımız şekilde yeniden planladık. Lüleburgazlı komşularımız, STK’larımız ve diğer kamu kurumlarımızla iş birliği içerisinde çalışarak bu dönemi de en az zararla atlatmaya çalıştık. Bu dönemde geliştirdiğimiz iş birliği kapasitemizi 6 Şubat 2023’te yaşadığımız ve dünya tarihindeki en yıkıcı depremlerden olan felaket süresinde de bozmadık ve kentimizde toplanan yardımları afet bölgesine; doğru yerde, doğru zamanda, doğru malzeme olacak şekilde ulaştırdık. Yardımlaşma ve dayanışmanın değerini asla unutmadık. Dünyada ve ülkemizde toplumsal gelir düzeyleri arasındaki fark her geçen gün daha da açılırken, biz ‘Komşusu açken yatağa tok girmeyenler’ olarak göreve başlar başlamaz Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’müzü oluşturduk. Müdürlüğümüz bünyesinde kurduğumuz ‘Sevgi Mutfağı’ sayesinde gerçek ihtiyaç sahibi komşularımıza her gün sıcak yemek götürüyoruz. Ayrıca komşularımızın bağışlarıyla sürekli büyüyen ‘Sevgi Mağazamız’ ile de bir elin verdiğini diğeri görmeyecek anlayışıyla, gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştık, ulaşmaya da devam ediyoruz. Zengin-fakir ayrımı gözetmeden, tüm komşularımızın en zor günlerinde de yanlarında olmak için mezarlıklarda gömüyü ücretsiz hale getirdik. Sevdiklerini kaybeden vatandaşlarımızın en zor anlarında yanlarında olarak en azından taziye süreçlerini bir nebze olsun hafifletmek istedik. Sosyal yardımlarımızı gerçekleştirirken bile mali disiplinimizden asla ödün vermedik. Ve gelirlerinin yüzde 35’ini yeniden yatırıma çeviren nadir belediyelerden biri olmaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda ‘Tarladan Sofraya’ anlayışımızla belediyemize ait ve atıl durumda bulunan arazilerimizde, kendi imkanlarımızla buğday ve ayçiçeği yetiştirmeye başladık. Buradan elde ettiğimiz ürünleri de una ve ayçiçek yağına çevirerek gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırdık. Ayrıca ‘önce anne sütü, önce aşı’ diyerek yine ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın çocukları için bebek bezi ve ek gıda desteği yardımında da bulunmaya başladık. Bunlara ek olarak, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eşit, özgür, aklın ve bilimin egemen olduğu bir eğitim hayatına başlamalarının ilk adımı olan ‘Kreş ve Gündüz Bakımevini’ uzman bir eğitmen kadrosuyla hizmete aldık. Bugün 3-6 yaş arasındaki yaklaşık 140 çocuğumuz burada eğitim almaya devam ediyor.

“10 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANDI”

Çocuklarımızın, gelecek kuşaklarımızın bizlere emaneti olan dünyamızı korumak için de çevreye duyarlı politikalar geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir ve çevreci ulaşımın en önemli aktörü olan bisikleti günlük hayatımızın içerisine entegre etmek adına yaklaşık 11 km’lik bisiklet yolunu faaliyete geçirdik. Her yıl 5 km daha üzerine eklemeyi planlıyoruz. Daha temiz bir çevrede yaşamak adına kentimizin hemen yanı başında bulunan çöplük alanını kapattık. Hepinizin hatırlayacağı gibi vahşi depolama yapılan bu çöplük alanında yangınlar oluyor, pis kokular yayılıyor, çevre ve insan sağlığına zararlı sera gazları kentimizin üzerine yayılıyordu. Oysa şimdi o alanın üzeri nebati toprak ile kapatıldı, çöplerimiz Kırklareli Katı Atık Birliği’nde elektrik enerjisine dönüşüyor. Bununla birlikte vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda atık toplama sistemimizi de değiştirerek konteyner sistemine geçiş yaptık. Ayrıca ‘kirleten temizler’ kültürünün içselleştirilmesi ve sokakların da temiz tutulması için mahallelerimizde muhtarlarımızla birlikte çeşitli kampanyalar gerçekleştirdik. Hepsinden önemlisi ise, geri dönüşümü başardık. Akıllı Atık Tanıma Sistemi ve Mobil Atık Toplama Aracı’mız sayesinde tonlarca atığı geri dönüştürürken, Dönüşüm Kart uygulaması ile de vatandaşlarımızın kartlarına yaklaşık 250 bin TL para puan yükledik. Ayrıca vatandaşlarımızın getirdiği organik, bitkisel ve bahçe atıklarından da kompost gübre üreterek yine onların kullanımına sunduk. İnovatif ve ekonomik bir çözüm olarak ‘İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi’ni kurduk.  Yılda yaklaşık 50 bin ton atığı geri dönüştürdük. Sadece 2023 yılında 10 milyon TL tasarruf sağladık. Çevre koruma bilincine yönelik yaptığımız bu çalışmalar kapsamında kent genelinde yeşil alanlarımızı da arttırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Göreve geldiğimizde 21 olan park sayısını 35’e çıkararak her mahallemizde komşularımızın yeşille buluşmasını sağlamaya çalıştık. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait atıl durumda bulunan 973 dönümlük araziyi Kent Ormanı olarak Lüleburgaz’a kazandırdık. Birinci ve ikinci etaplarını hayata geçirdiğimiz kent ormanımızda 44 bin 400 metre karelik piknik alanı, Kır Kahvesi ve Masal Vadisi’ni halkımızın hizmetine sunduk. Çeşitli festivaller, doğa ve izcilik kulüplerine ev sahipliği yaptığımız bu yeşil alanda önümüzdeki etaplarda Kır Lokantası, Seyir Terasları, Yapay Gölet ve nice sürprizi halkımızla buluşturmaya devam edeceğiz.

“5 BİN SOKAK HAYVANI KISIRLAŞTIRILDI”

İçerisinde yaşadığımız bu dünya tabii ki sadece biz insanlara ait değil. Çevre sağlığıyla ilgili gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaları bunun farkında olarak gerçekleştirdik. Göreve geldiğimiz gibi ‘Geçici Hayvan Bakımevimizi’ baştan aşağı modernize ettik ve konforlu hale getirdik. Veteriner hekim sayımızı 3’e çıkararak 5 yıl içerisinde 5 binden fazla sokak hayvanını kısırlaştırıp tedavilerini gerçekleştirdik. Ayrıca uzman eğitmenlerimiz tarafından rehabilite edilen 598 can dostumuzu da sokaklardan kurtarıp sahiplendirdik.

“ALTYAPI / ÜSTYAPI”

Bir kent tıpkı canlı bir organizma gibi tüm bileşenleri uyum içerisinde çalıştığında sağlıklı bir kent olarak nitelendirilebilir. Ve aynı bir insanın derisinin altında bulunan damarlar gibi bir kentin kabuğunun altında bulunan kanallar da o kent için hayati bir önem taşır. Bunun bilincinde olarak biz de, tüm zorlukları göze alarak, uzun yıllardır ikinci planda bırakılan altyapıda, stratejik planımız doğrultusunda bir çalışma başlattık. Öncelikli olarak robotik görüntüleme kullanarak kent merkezinde bulunan ve oldukça eskilere dayanan kanalizasyon hatlarımızın sorunlarını tespit ettik ve adeta kapalı bir operasyon gibi noktasal müdahalelerle buralardaki sorunları giderdik. Bu müdahalelerle eş zamanlı olarak başlattığımız içme suyu hattı yenileme çalışmalarında da 4,5 yılda toplam 17 bin 431 metre yeni içme suyu hattı yapımı gerçekleştirdik. Tabii ki tüm bunları aklın ve bilimin rehberliğinde, çeşitli kurum ve kuruluşlardan da uzmanlık desteği alarak gerçekleştirdik. İklim değişikliğinin etkilerini ilk elden, yaşayarak deneyimlediğimiz bu yıllarda bizler de altyapı çalışmalarımızda taşkınların önlenebilmesi adına yaklaşık 17 bin metrelik yeni yağmur suyu hattı inşaa ettik. Ve bu konudaki çalışmalarımıza da planlarımız ve bütçemiz doğrultusunda aralıksız olarak devam etmekteyiz. Altyapı çalışmalarını tamamladığımız bölgelerde –özellikle yeni yerleşim yerlerinde- üstyapıdaki çalışmalarımızı da bekletmeden tamamladık. Bu kapsamda henüz inşaat bölgesi olan alanlarda, kentimizin en büyük sorunlarından biri olan ağır tonajlı araçlardan kaynaklı zemin sıvılaşması sebebiyle, yapılaşmalar tamamlanana kadar konforu arttırıcı tedbirler almakta; bu alandaki yapılaşma faaliyetleri sonuçlanır sonuçlanmaz da asfalt ya da kilit parke taş çalışmalarına başlamaktayız.

“TRAFİK MASTER PLANI”

Bir kentte kalıcı çözümler üretebilmek adına bilimsel metotlar kullanmak ve uzun vadeli planlar yapmak zorundasınız. Hiçbir şey, bir anda sihirli bir değnek dokunmuşçasına değişmez. Bizler de kent genelinde üst yapı çalışmalarımızı gerçekleştirmeden önce çeşitli üniversitelerin bu konuda uzman akademik kadrolarıyla gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu bir çalışma sonucunda Trafik Master Planımızı hayata geçirmeye başladık. Bu plan kapsamında yollar ve kaldırımların yenilenmesi aşamasında, gelecekte de bu hazırlanan plana uygun olarak kullanılacak olan, kavşak çalışmalarını ve trafik akış düzenlemelerini tavizsiz olarak uygulamaktayız. Az önce de belirttiğim gibi bu plan bütün trafik sorununu bir anda çözmek gibi hayalperest bir özellik taşımamaktadır. Bilimsel verilerin ışığında, üniversite iş birliği ile hayata geçirmeye başladığımız Trafik Master Planının olmazsa olmazı Çevre Yolu’dur. Hatta gelecek projeksiyonuna bakıldığında kentimiz için bir değil iki adet, farklı akslardan geçen, çevre yolu kaçınılmaz olarak gerekmektedir. Bu konuda da merkezi hükümet ve ilgili bakanlıklarla diyaloğumuzu sürdürmekte, kurumumuzun üzerine düşen her türlü yasal sorumluluğu yerine getirmekteyiz. Önümüzdeki dönemde de sürecin takipçisi olmaya ve kentimize çevre yolunun bir an önce kazandırılması konusunda yetkili tüm kurumlarla iş birliği yapmaya devam edeceğiz. Çevre yollarının yapılmasını takip eden süreçte uygulamaya konulacak olan ‘Ulaşım Optimizasyon Planı’ ile de kentimizin toplu taşıma konusundaki sorunları çözülecek, kent içindeki trafiğin rahatlatılması adına bulvar çalışmalarıyla birlikte bu aşama da hayata geçirilecektir. Ayrıca mevcut durumda –özellikle kent çekirdeği içerisinde- yaşanılan park sorununun aşılması adına trafik master planı doğrultusunda en az 300 araçlık bir otopark için de çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Bunlara ek olarak kent genelinde hizmete aldığımız Kamyon ve Tır Parkları ile de şehir içerisindeki ağır tonajlı araç parklanması sorununu çözüme kavuşturmaya başladık.

“2024 AFET VE KOORDİNASYON YILI”

Hepinizin bildiği gibi kentimizde her yıl belediye meclisimizin aldığı kararla bir tema belirleniyor ve yıl boyunca da bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız ve dünya tarihindeki en yıkıcı depremlerden olan 6 Şubat depremlerinin de etkisiyle bizler de 2024 yılını Afet ve Koordinasyon Yılı olarak ilan ettik. Ve daha yıla girmeden ilk çalışmayı kendimizden başlatarak deprem riski taşıyan eski belediye hizmet binamızı boşalttık. Mevcut durumda tesislerimiz içerisinde ve kent genelinde bulunan irtibat noktalarımızda vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Eski hizmet binamız için ise çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Henüz proje aşamasında olan yeni hizmet binamız, eski binamızın yerine ve Lüleburgaz’a yakışan, estetik ve kent silüetini bozmayan bir ‘yeşil bina’ olarak yapılacaktır. Yeni hizmet binamız kendi enerjisini üretebilecek, kentimizin sosyal ve ekonomik hayatına katkı sunacak şekilde tasarlanmaktadır.

“4,5 YILDA BİRÇOK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sadece planladığımız yeni hizmet binamız ile değil, kentimizin ekonomik ve sosyal hayatına katkı sağlamak için son 4,5 yılda birçok çalışma gerçekleştirdik. Öncelikli olarak pazarcı esnafımızdan ve halkımızdan gelen talepleri dikkate alarak kentimizde 7 günde 8 Pazar kurulmasını sağladık. 8 Kasım Mahallesi ve Atatürk Mahallesi Semt Pazarlarını da hizmete alarak komşularımızın kendi yaşam alanlarından çok uzaklaşmadan pazarlara ulaşmalarını sağladık. Ayrıca Cumartesi günleri Kapalı Pazaryeri ve Semt Merkezi’nde açılmaya başlanan Moda ve Giyim Pazarı ile de kent ekonomimizin gelirlerini arttırmaya başladık. Bu sayede bir yandan yerel esnafımızı korurken diğer yandan da kentimizin bölgedeki turizmden alacağı payın arttırılmasını sağlamaya çalıştık. Yine Kapalı Pazaryeri çeperinde oluşturduğumuz Sokak Lezzetleri alanı ve bu alanda gerçekleşen festivaller sayesinde kentimiz gastronomi turizmine de büyük bir katkı sağladık. Ayrıca göreve geldiğimizde atıl bir durumda kalmış olan Oto Galericiler Sitesi’nde yapılan düzenlemeler ile burayı Trakya’nın otomotiv kalbi haline getirdik. LOGS artık kentimizin ve bölgemizin en önemli araç alım-satım merkezlerinden biri haline geldi. Tüm bunlara ek olarak, kent giriş ve çıkışlarında yaptığımız peyzaj düzenlemeleri ile Lüleburgaz’ın turistik cazibesinin arttırılmasını sağlamaya çalıştık. Ayrıca kent genelinde konumlandırdığımız kent mobilyaları ve özellikle yayalaştırma alanında yapılan çalışmalarla kentin tarihi ve turistik dokusunun prestiji arttırılmıştır. Sokollu Mehmet Paşa Camii ve Külliyesi, Zindan Baba, Zafer Çeşmesi ve Bizans Surlarında yapılan çalışmalarla kentin tarihi eserleri ön plana çıkarılmaya başlamış ve bu da turizm açısından kent ekonomimize olumlu katkılar sağlamaya başlamıştır. Temellerini 2022 Göç Yılı içerisinde attığımız ve çalışmalarında son aşamaya gelinen Balkan Evi de kentimizin hafızası ve turistik bir simgesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu ev sayesinde sosyal ve demografik yapımız açısından bir farkındalık yaratıyor aynı zamanda da kentimizin hafızasına büyük bir katkı sunuyoruz. Benzer şekilde Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi içerisinde hayata geçirdiğimiz Futbol Tarihi Alanı da kentimizin spor hafızası anlamında büyük önem taşımaktadır.

“AKADEMİLER”

Eğitim; iş yaşamı içinde, iş aracılığıyla verilir.” diyerek uygulamalı ve ezbercilikten uzak, Köy Enstitüleri modelinin modern bir yansıması olan Akademilerimizde; bizler de kent hayatının içinde, sanatla, sporla, bilimle uğraşarak; ezberci bir sistemden uzak, bizzat uygulayıcı olan, Cumhuriyet devrimlerine bağlı nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz. Bu akademilerimiz sayesinde istihdamdan uzak olan ev kadınlarımızı, yetenekleri doğrultusunda yönlendirerek onları iş yaşamına kazandırıyor, gençlerimizin yaklaşık 10 bin kitaptan oluşan kütüphanemizdeki kaynaklara rahatlıkla ulaşmasını sağlıyoruz. Vatandaşlarımız kent kültürünün vazgeçilmezi olan sanatın her türlü alanında hem izleyici hem de uygulayıcı olarak yer alabiliyorlar. Bu kapsamda kafeteryalarını dahi kendimizin işleterek bir hizmet standardı getirdiğimiz ve aynı zamanda istihdam da yarattığımız akademilerimiz, aydınlanma ışığının birer timsali olarak bölgemizden ülkemize, oradan da tüm dünyaya açılıyor. Konservatuvar öğrencilerimiz ve korolarımızda yetişen koristlerimiz ödüllerden ödüllere koşuyor. Katılımcı demokrasinin en güzel örneklerini sergileyerek hazırlandığımız 8 Kasım’larımız karnaval havasında geçiyor, Uluslararası alanda bu yıl 33. kez düzenlenecek olan çocuk şenliğimiz ile ebeveynlerimiz ve çocuklarımız arasında sağlam bağlar kurmaya devam ediyoruz.”

“UYGUN İKLİMİ YARATIYORUZ”

Gerenli, uzun konuşmasının sonunda, Trakya’nın günebakanları gibi yüzünü güneşe ve aydınlığa çevirmiş gençlerin, çocukların yetişmesi için uygun iklimi yaratıyoruz derken, konuşmasını, “Lüleburgaz’da insana yatırım yapıyor; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda Cumhuriyet değerlerine bağlı; özgürlükleri, bağımsızlığı, adaleti, fırsat eşitliğini, doğaya ve tüm canlılara saygıyı; emeğin bütünlüğü ve önceliğini benimseyen tıpkı Trakya’mızın günebakanları gibi yüzünü güneşe ve aydınlığa çevirmiş gençlerin, çocukların yetişmesi için uygun iklimi yaratıyoruz. Her şeyin sevgiyle başladığı, sevdamız olan Lüleburgaz’a, ilk günkü heyecanımız ve enerjimizle hizmet etmeye devam edeceğiz. Atatürk ilke ve devrimlerine, sosyal demokrasinin evrensel değerlerine bağlı kalarak, siz dava arkadaşlarımın ve halkımızın da desteğiyle yerelde daha da güçleneceğiz.  Ülkemizde de iktidara yürüyüşümüzün neferi olacağız. El ele, omuz omuza vererek, güneşli ve güzel günler göreceğiz” şeklinde noktaladı.

Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin konuşması sonrasında İlçe Başkanı Ali Can, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca ve Evrenksekiz Belediye Başkan Adayı Birol Özbay, hep birlikte ellerini hava kaldırdı.

187 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page