top of page

Gündoğdu çiftçinin sorunlarına değindi


Haber Merkezi

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, çiftçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşma gerçekleştiren Gündoğdu, “Üretimin özellikle de tarımsal üretimin önemi her geçen gün artarken yüksek maliyet, yetersiz destekler ve düşük alım fiyatları Trakya'da, Kırklareli'nde buğday, mısır ve ayçiçeği üreticilerimizi de sefalete sürüklüyor. Geçen yıl 6 lira olan buğday taban fiyatının fark primi dâhil en az 13 lira olması konusundaki tüm uyarılarımıza rağmen bizleri dinlemediniz, buğday taban fiyatı prim dâhil ne yazık ki 9 lira 25 kuruş olarak belirlendi.

Aynı dönemde enflasyon yüzde 45-50'ye çıkmışken, buğday taban fiyatında sadece yüzde 35'lik bir artış yapıldı. Üretici hem taban fiyatının düşük olmasından hem de TMO'nun alımda yaşattığı sıkıntılar nedeniyle perişan oldu. TMO üreticiyi bile bile tüccara yönlendirdi. Bunu fırsat bilen özel sektörün de 5,5-6 lirayı üreticimize dayatması çiftçimizin de sonunu getirdi” şeklinde konuştu.

“MISIR FİYATLARI ÇİFTÇİYE SON DARBEYİ VURMUŞTUR”

Açıklanan mısır fiyatları Trakya'da çiftçiye son darbeyi vurmuştur diyen Gündoğdu konuşmasının devamında; “Mısır fiyatlarına geçtiğimiz seneye göre yalnızca 5,2 zam yapılması, geçen yıl 5 lira 70 kuruş olan mısırın bu sene 30 kuruşluk zamla 6 lira olarak açıklanması, üreticiyi de maalesef mahvetmiştir. Ayçiçeğinde ise ayrı bir dert. Yüzde 44 yağ oranlı ürün için geçen yıl 12 lira olan fiyatın sadece yüzde 25 artışla 15 lira olması üreticiye ayrı bir şok yaşatmıştır ama ikinci şok daha da önemli. Niye? Ayçiçeği üreticisi parasını alamamakta, zamanında ödeme yapılmamasından da şikayetçidir.

2022-2023 üretim sezonunda gübre çeşitlerinde yıllık yüzde 400 oranında, mazotta ise yüzde 250'yi bulan artışlar yaşandı. Üretici girdi fiyatlarının pahalılığı nedeniyle yeterince gübre, ilaç ve kaliteli tohumluğu da kullanamaz hâle geldi. 2020 yılında 7,1 milyon ton gübre kullanan çiftçilerimiz 2021 yılında 6,4 milyon ton, 2022 yılında ise 5,9 milyon ton gübre kullandı. Gittikçe düşen gübre kullanımının 2023 yılında 5,5 milyon tona gerileyeceği de şu anda bekleniyor. Bu durum hem üretim miktarını hem de kaliteyi ciddi anlamda etkilemeye devam ediyor. Yani ekonomik krizle birlikte maalesef tarımsal kriz de şu anda kapımızda” dedi.

“ÇİFTÇİYLE ARTIK BARIŞMALIYIZ”

Gündoğdu konuşmasında son olarak, çiftçinin daha fazla desteklenmesi konusuna değinirken, “Üreticiyle, çiftçiyle artık barışmalıyız, üreticimizi toprağıyla kucaklaştırmalıyız, yabancı çiftçiyi de desteklemekten vazgeçip kendi çiftçimizi daha fazla destekleyip yönlendirm

ek zorundayız. Verimli topraklarımızı, suyumuzu kaybedersek yenisini bulamayız. Açlık ve tarımsal yoksulluk yaşamamak için başta Trakya Ovası'na, Konya Ovası'na, Çukurova'ya, Gediz Ovası'na tüm tarımsal alanlarımıza gözümüz gibi bakmak, canımız gibi de korumak zorundayız. Ulu Önder'imiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millî ekonominin temeli tarımdır." sözüyle meclis konuşmasını sonlandırdı.


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page