top of page

Esnaf da vatandaş da memnun!

Lüleburgaz’da vatandaş ve esnaflar, 1 Ocak 2024 itibarı ile yürürlüğe giren restoran ve kafelerde fiyat listesi asma zorunluluğundan memnun kaldıklarını söylediler.

Haber Merkezi

Ticaret Bakanlığı’nın çalışması ile yürürlüğe giren ‘ Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ çerçevesinde bazı esnaflar çalışmalarını tamamlayarak yönetmeliğe uyarken, bazılarının ise tabela ve menü siparişlerini yetiştiremediği görüldü.

Yürürlüğe giren yönetmelik hakkında konuşan esnaf ve vatandaşlar, uygulamanın herkes için çok iyi olacağını ve çok memnun olduklarını vurguladılar.

“GEÇ KALINMIŞ BİR UYGULAMA”

Lüleburgaz esnaflarından Aytaç Çorba sahibi Mümin Mutlu, restoran ve kafelerde yürürlüğe giren fiyat listesi asma zorunluluğundan memnun olduğunu belirtti.

Mutlu, “İyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Hatta geç kalındığını bile düşünüyorum. Müşterilerin bilgilendirilmeye ihtiyacı vardı yani bununla ilgili. Biz bu uygulamaya geçeli bir sene oldu, daha geçen yıl geçtik. Bizim fiyat listelerimiz masalarda, QR kodlarımız da var zaten. Bence olması gereken mantıklı bir uygulamaydı. Her iş yerinin de bu karara uyması gerektiğini düşünüyorum. Bir de bu işin aslında fiyatla alakası olmadığını düşünüyorum. Şöyle ki müşteri fiyata bakmıyor zaten. Kaliteye ve lezzete bakıyor her konuda. Beğenirse bir ürünü fiyat ikinci planda kalır her zaman. Yine de fiyatları bilmesi daha iyi diye düşünüyorum.” dedi.

“FİYATI GÖRÜR VE ONA GÖRE YERİM VEYA YEMEM DER.”

Fiyat listeleri hakkında yürürlüğe giren kanun hakkında sokaktaki vatandaşların düşünceleri de olumlu yönde oldu.

Cevaplar genel olarak memnun oldukları şeklinde olurken, konu hakkındaki düşüncelerini ise Alperen Duymuş şöyle belirtti: “Fiyat liste zorunluluğu insanların fiyatları daha iyi görebilmeleri ve bazı şeylerin önüne geçebilmek adına yapıldı ve çok da iyi oldu bence. Bir mal ve hizmetin karşılığı nedir, insanlar karşılığında ne ödeyecek bunu daha iyi görmesi adına yapıldı, güzel bir şey oldu. Her iş yerinin bu karara uyup uymayacağını zamanla göreceğiz. Ama ben her iş yerinin uyması gerektiğini düşünüyorum. Yani çorba fiyatı ne kadar köfte fiyatı ne kadar döner fiyatı ne kadar her insanın bunu görmesi gerekiyor. Fiyat listelerinin o şekilde yazması da insanların güven politikalarını iş yerlerine karşı arttıracağını düşünüyorum. En azından fiyatı görür ve ona göre yerim veya yemem der. Örneğin yaz aylarında faaliyet gösteren sahil kesimindeki bazı işletmelerde fahiş fiyatlara lahmacun, hamburger gibi ürünlerin satışları oluyordu. Yeni gelen bu sistemle beraber bu tarz mekanların önünde ücretler yazacağından vatandaşlar ne kadar harcayacağını bilerek bilinçli olarak giriş yapacaktır.”

“REKABET DOĞURACAKTIR”

Fiyat listelerinin kapılara asılması ile birlikte restoran, kafe ve pastane gibi işletmeler arasında fiyat rekabeti doğacak ve bu da tüketicinin lehine sonuçlar doğuracaktır diyen Burak Çeçen isimli vatandaş ise şöyle konuştu:

“Bence restoranlar ve kafeler arasında bir rekabet doğmasına sebep olacak bu karar. O da şu şekilde fiyatlar konusunda birbirleri ile bir rekabete gireceklerini düşünüyorum. Bu rekabet de tüketicinin yararına olacak bizim açımızdan iyi bir şey. Bakalım izleyip göreceğiz.”

436 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page