top of page

Emeklilerden 4 talep

Birleşik Emekliler Sendikası, emekli ücretlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama da en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiği belirtildi.

Birleşik Emekliler Sendikası, emekli ücretlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle bir açıklama yaptı.

9 Ocak günü yapılan basın açıklamasını Birleşik Emekliler Sendikası Lüleburgaz Temsilcisi Birol Topal okudu.

Topal, açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“ASGARİ ÜCRET: TABAN ÜCRETTİR”

Topal; “TÜİK 16.2 milyon emeklinin maaş artışlarında direk belirleyici olan enflasyon oranlarını 3 Ocak’ta açıkladı. Her zaman ki gibi TÜİK’in baskılanmış ve siyasi talimatla açıklanan enflasyon verileri biz emeklileri yanıltmadı ve bizleri yok saydı. TÜİK enflasyon verilerini belirlerken ekmek, peynir, et, zeytinyağı gibi günlük zorunlu tüketim ürünleri ev kiraları gibi enflasyonu en fazla etkileyen enflasyon yüzdelik katılım oranının düşük gösterilmesi ile 6 aylık enflasyon oranı yüzde 37,57 olarak açıklandı. Bu oran gerçeği yansıtmadığı gibi maalesef her geçen gün emeklileri daha derin bir yoksulluğa mahkum etmektedir. Ülkemizde emekliler ekmeği aynı fiyata alırken maalesef emekliler SGK, BAğkur ve memur emeklileri olarak ayrıştırılarak memur emeklisine yüzde 50 artış öngörülürken, SGK ve Bağkur emeklisine yüzde 37,57’lik bir artış öngörülmektedir. Bu artışlara göre yüzde 50’lik artışlardan faydalanacak olan milletvekilliği devam eden ve emekli olanların aylık maaşları 220 bin TL olacak. Ülkemizde yoksulluk sınırının 50 bin TL, açlık sınırının  16 bin olduğu asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğu günümüzde emekliye reva görülen ortalama zamlı 10 bin 500 TL maaş emekliye ‘yaşamayın ölün’ demektir. Emeklere reva görülen asgari ücretin çok altında bir maaş anayasal bir suçtur. Asgari ücretin ismindende anlaşılacağı gibi en düşük taban ücrettir. Bu rakamın altıda bir ücreti 16.2 milyon emekli olarak kabul etmiyoruz. Biz emekliler sadaka değil yıllarca çalışarak peşin ödediğimiz vergilerimizin ve emeğimizin karşılığını istiyoruz insanca ve insan onuruna yaraşır bir yaşam istiyoruz. Seçtiklerimizin zenginleşmesini değil toplumun refah payının artmasını istiyoruz” dedi.

Birleşik Emekliler Sendikası olarak taleplerini sıralayan Topal; “En düşük emekli aylığının taban ücretinin (kök maaşının) 17 bin 2 TL’ye yükseltilmesi. Cumhurbaşkanı bütçesine yapılan yüzde 85’lik artışın aynı oranda ayrımsız bütün emeklilere yapılması. Sağlıkta katı payının kaldırılması. İki Bayram verilen ikramiyenin asgari ücret oranına yükseltilmesi. Emekli sendikaları ile görüşülerek emekli ücretlerinin toplu sözleşmeyle belirlenmesi. Eğer bu ülke de ekonomik kriz varsa bunun sebebi biz emekliler değiliz. Sonuç olarak bireysel zenginleşen seçtiklerimizin, toplumsal yoksullaşan emeklileri olmayacağız” ifadelerine yer verdi.

162 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page