top of page

Emekliler sokakta!

DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şubesi, asgari üretin ve emekli ücretlerinin yetersiz olması dolayısıyla bir açıklama yaptı.

DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şubesi, asgari ücretin ve emekli ücretlerinin yetersiz olması dolayısıyla bir açıklama yaptı.

9 Ocak günü Üçgen Park’ta basın açıklamasını DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şube Başkanı Fahri Karagöz, okudu.

Yapılan açıklama da ücretlerin yetersiz olduğundan ve açıklanan rakamların gerçek olmadığından bahsedildi.

“17 BİN 2 LİRA OLARAK DUYURULAN RAKAM, BUGÜN AÇLIK SINIRIDIR”

Karagöz; “Sokakları emeklilerin evi haline getirenlere seslenmek için bir aradayız. Açlık, sefalet ve yoksulluk üçgenindeki bizler, bizleri sefalette eşitleyenlere karşı umutta, refahta, insan onuruna yakışır bir yaşamda birleşmek için buradayız. 2024 yılı için geçerli olacak asgari ücret, bir kez daha hükümet ve işveren tarafından oy çokluğuyla belirlendi. 17 bin 2 lira olarak duyurulan rakam, bugün açlık sınırıdır. Milyonlarca işçi ve ailesini açlığa mahkum eden bu rakamın ardından, geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon oranları ile biz emeklilere yapılacak zam oranları da belli oldu. Ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçeğini yansıtan resmi yıllık enflasyon yüzde 64,77 olarak açıklandı. Açıklanan enflasyonla beraber, memur emeklilerine yapılacak altı aylık zam oranı yüzde 49,25; işçi ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 37,5 oldu. Bizler, işte bu oranların, biz emeklilerin iradesini ve yaşam hakkını hiçe saymaktan başka bir anlam ifade etmediğini haykırmak için buradayız. Asgari ücret hâlihazırda işçilerin zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayabilecek düzeyde değilken, emekli aylıkları asgari ücrete oranla her geçen yıl düşmeye devam ediyor. 2002 yılından 2023’e kadar geçen 21 yıllık süreçte aylıklarımızın asgari ücret karşısındaki kaybı yüzde 40’ları aştı. Sistematik bir biçimde haklarımıza saldıranlar, aylık bağlama oranlarımızı düşürdü. Yetmedi, güncelleme katsayımızı düşürdü. Bu da yetmedi, aylıkların alt sınırı oranını düşürdü. Aylıklarımızı düşürmek için ellerinden geleni yapanlar, bir tek enflasyonu, bir tek işçi ve emekçilerin üzerindeki vergi yükünü düşürmeyi başaramadı” dedi.

“EMEKLİLER SOKAKTA”

DİSK Emekli Sen olarak taleplerini sıralayan Karagöz; “En düşük emekli maaşı yoksulluk sınırının yarısından az olmayacak şekilde belirlensin, işçi ve memur emeklilerine yapılan zam oranları arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılsın, intibak yasası çıkarılarak emekliler arasındaki eşitsizlik giderilsin, haklı taleplerimiz, biz emeklilerin temsilcileri ile masaya oturulup mutabakata varılarak yaşama geçirilsin, hazine katkılarınız, resmi enflasyon oranlarınız, üç-beş puanlık refah paylarınız hükümsüzdür, ekonomik büyümeden pay; insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamı için buradayız. Sokakları evimiz yapan bu iktidardır; öyleyse taleplerimiz yaşama geçirilmeden evimizdeyiz; sokaktayız, buradayız” diye konuştu.

300 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page