top of page

“Derhal iptal edilmesi gereklidir”

SOL Parti Kırklareli İl Örgütü tarafından ÇEDES ile ilgili yapılan açıklamada, “Yönetmenlikler yok sayılarak görev alanları tanımlanmamış, çalışma biçimleri belirlenmemiş, öğretmenlik yeterliliğine sahip olmayan din görevlilerin okullarımıza gönderilmesi eğitimin dinselleştirilmesinden başka bir anlam taşımamaktadır. ÇEDES uygulamasının durdurularak, derhal iptal edilmesi gereklidir” denildi.

Haber Merkezi

SOL Parti Kırklareli İl Örgütü tarafından  “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” kapsamında basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada “Uygulamanın eğitimin dinselleştirilmesinden başka bir anlam taşımamaktadır” ifadelerine yer verilirken, laik, bilimsel, demokratik eğitimden vaz geçilemeyeceği vurgusu yapıldı.

“EĞİTİMİN DİNSELLEŞTİRİLMESİNDEN BAŞKA BİR ANLAM TAŞIMAMAKTADIR”

Okullarda eğitim öğretim süreçlerinin yasalarla belirlendiği ve tanımlandığı belirtilen açıklamada, mevcut yasa ve yönetmenliklerin yok sayıldığı belirtildi.

Açıklamada; “Okullarda Millî Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında iş birliği halinde yürütülmekte olan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” yani ÇEDES kapsamında Milli Eğitim Müdürlükleri ve müftülükler aracılığıyla okullara öğrencilerin ‘‘manevi danışman’ adı altında imamlar görevlendirilmiştir.

Bu ÇEDES projesi İzmir ve Eskişehir illerinin ardından yaşadığımız Kırklareli ili ve ilçelerinde de uygulamaya konmuş, il genelinde toplam 158 okula manevi danışman adı altında imam, vaiz ve din görevlileri atanmıştır. Okullarımızda eğitim öğretim süreçleri yasalarla belirlenmiş ve tanımlanmış olmasına rağmen mevcut yasa ve yönetmenlikler yok sayılarak görev alanları tanımlanmamış, çalışma biçimleri belirlenmemiş, öğretmenlik yeterliliğine sahip olmayan din görevlilerin okullarımıza gönderilmesi eğitimin dinselleştirilmesinden başka bir anlam taşımamaktadır.

Okullarımızda eğitim öğretim faaliyetinin alanında uzman kişiler yani öğretmenler tarafından yürütülmesi bir zorunluluk iken vaiz, imam-hatip ve kuran kursu öğreticisi görevlendirilmesi, Anayasada ve Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilen eğitimin laik ve bilimsellik özelliğini tümüyle ortadan kaldırmaya yöneliktir.” denildi.

“CEMAAT VE TARİKATLARIN OKULLARA GİRMESİNİ SAĞLAMAKTIR”

ÇEDES Projesi ile amaçlanan okullardaki eğitimin niteliğini ve başarısını yükseltmek değil, cemaat ve tarikatların okullara girmesini sağlamaktır ifadelerinin kullanıldığı açıklama şöyle devam etti:

“Pedagojik formasyonu olmayan, dini inanışın tek bir mezhebine ait değildir bizim değerlerimiz. Bu değerler, yüzyıllardır bir arada yaşayan insanlar tarafından oluşturulmuştur. Bu değerler gençlerimize, çocuklarımıza aktarılması ve öğretilmesi, aileleri, komşuları, arkadaşları, sosyal çevresi ve tüm öğretmenlerinin yazılı olmayan görevidir. Bu görev yapılmaktadır. Bu görev için imam görevlendirilmesi yapılamaz.

Ayrıca, soyut kavram ve öğretiler, 4 – 10 yaş arası çocuklara verilemeyeceği tüm eğitim fakültelerinin ilk derslerindendir. Bilimsel bir gerçektir. Okullardaki Rehber Öğretmenler de ÇEDES in tanımladığı, programladığı faaliyetleri yerine getirmektedir. Yine okullarımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri de müfredat ve programları gereği bu faaliyetleri yürütmektedir. PİSA’daki durumumuz ortadayken öğrencilerin okuduğunu anlaması ve başarılı olabilmesi için çalışmalar yapmak yerine ÇEDES projesinin hayata geçirilmesini hiç doğru bulmuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek nitelikteki maddesi olan, ‘’Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik hukuk devletidir… ‘’ maddesi ile de çelişmektedir.

Velilerimize ve öğrencilerimize çağrımız; kimsenin bu faaliyete zorlanamayacağıdır. Çocuklarımızı cemaat ve tarikatların eline teslim edecek olan bu uygulamayı reddediyor, çocuklarımız için en güvenli yerlerin okullar ve öğretmenleri olduğunu vurguluyoruz. Bu proje, siyasal İslamcı tek adam rejiminin daha önceden ifade ettiği, ‘’dindar ve kindar nesilleri’’ yetiştirme projesidir.  Toplumu kamplaştıracak ve saflaşmalara neden olacağı için bu ÇEDES uygulamasının durdurularak, derhal iptal edilmesi gereklidir.”

97 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bunaldık!

Comments


bottom of page