top of page

Ciğerimiz yandı

Turizm elçisine veda!
Edirne'nin tanıtılmasında büyük rol oynayan ve aynı zamanda Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı olan Bahri Dinar vefat etti.

Edirne’de ciğer denince akla gelen isimlerin başında yer alan Dinar, dün sabah saatlerinde evinde geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hayata gözlerini yumdu.

Dinar, yine dün ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Edirne’nin yanı sıra tüm Trakya tarafından tanınan Bahri Dinar’ın ani ölümü sevenlerini de yasa boğdu.

Geçtiğimiz ay kardeşi, bir gün önce ise abisi vefat eden, Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar 63 yaşındaydı.

BAHRİ DİNAR KİMDİR?

Bahri Dinar 1961 Uzunköprü-Süleymaniye köyünde doğdu. Edirne'ye çalışmak üzere 1977 yılında geldi. 1978 yılında mesleğini ilerletmek için Ege ve Akdeniz kıyılarında ki Turistik tesislerde çalışmak üzere kısa sürede çok sevdiği Edirne'yi terk etti. Yazları İzmir Fuarı dâhil sahillerde, kışları ise, İstanbul'un ünlü gazinolarında Garsonluk ve Şef Garsonluk yaptı. "Hayatıma ve bana çok şey kattı" dediği İzmir Enternasyonal Fuarında Meşhur Akasyalar Gazinosu'nda yıllarca Şef Garson olarak zamanın büyük sanatçıları. Muazzez Abacı, Orhan Gencabay, Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi ünlülere servis yaptı…Bu yıllarda kış sezonlarında İstanbul'un ünlü gazinolarında çalıştı. 1985 yılında çok sevdiği Edirne'de sadece kışları çalışmaya başladı… Bu dönemde Yaz sezonunda büyük turisttik tesislerde hizmet verdiği çok özel müşterilerini, kış sezonunda Edirne'de misafir etmeye başladı.1990 yılından sonra tamamen Edirne'ye yerleşti. Balta Otel-Villa- Lalezar ve Sultan Otelde çalıştı. Her fırsatta Edirne'yi ve Edirne'nin değerlerini, ağırladığı misafirlerine ve eski tanıdığı önemli sanatçılara, devlet adamlarına, siyaset ve ticaret erbaplarına anlattı. Edirne'yi Tanıtma ve Edirne Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneğini Kurdu. 2013 yılının Mart ayında kendi işyerini açtı… Almanya'dan Japonya'ya, Amerika'dan Fransa'ya birçok Ulusal ve Uluslar Arası Televizyon kanallarında yaklaşık 500 kez Edirne'yi ve Edirne Tava Ciğerini tanıtım Programı yaptı. Edirne'ye gelen, onlarca medyatik ve önemli şahsiyete, düzenlediği programlarda Edirne'yi tanıtan ve Edirne ile özdeşmiş küçük hediyeler ve plaketler verdi.

354 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bunaldık!

Comments


bottom of page