top of page

CHP’de Tüzük Kurultayı Mayıs sonuCHP Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, geçtiğimiz hafta yapılan İl Başkanları toplantısında değerlendirilen Tüzük Kurultayı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Terzi, parti tüzüğünde kapsamlı değişikliklerin yapılması için İl Başkanları toplantısında detaylı görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Daha önce ilan edilen tarihte, yasal sürecin başlatılmaması dolayısıyla teknik olarak kurultayın yapılamayacağını aktaran Terzi, yaklaşan seçim takvimi dolayısıyla tüzük kurultayının 2024 Mayıs ayında yapılması için tavsiye kararı alındığını dile getirdi.

“TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”

Terzi açıklamasında, “Parti yönetimimiz tarafından Kurultay’dan önce ilan edilen Tüzük Kurultayı ile ilgili yasal süreç o tarihte başlatılmadığından söz konusu tarihte Kurultayın yapılmasının teknik olarak mümkün olmadığı görülmüştür. Bugün bir karar alınsa dahi Tüzük Kurultayımızın yapılması en erken Aralık ayının sonuna denk gelecektir. Bilindiği üzere 31 Mart 2024 tarihinde yerel seçim yapılacaktır. Seçim takvimi 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak, hızla aday belirleme ve propaganda süreçleri yürütülecektir. Tüzüğümüz bu haliyle aday saptamada merkez yoklaması, önseçim ve eğilim yoklaması yöntemlerinin uygulanmasına imkan sağlamaktadır. Bu konuda il başkanlarımızın görüşü alınarak yöntem belirlenmelidir. 81 il başkanımız, ortak mutabakatla, tüzük değişikliklerinin seçim sürecinde sıkıştırılmış bir takvimle ve dar bir sürede tartışılmasını uygun görmemektedir” ifadelerini kullandı.

“2024 MAYIS SONU”

Tüzük komisyonu kurularak örgütlerin de görüşü alınıp kapsamlı bir şekilde yürütülmesi adına tüzük kurultayının 2024 Mayıs sonunda yapılmasının planlandığını kaydeden Terzi şöyle devam etti: “İvedi şekilde kurulacak ve derhal çalışmaya başlayacak tüzük komisyonunun, örgütlerimizin de görüşünü alarak kapsamlı bir çalışma yürütmesi ve günümüz ihtiyacını karşılayacak düzenlemelerin Tüzüğümüzde yer bulması için Tüzük Kurultayının 2024 yılı Mayıs sonunda yapılması, yasal sürecin ilk Parti Meclisi toplantısında başlatılması konusunda tavsiye kararı alınmıştır. 7. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Genel Başkanımız Sn. Özgür Özel’in bu güne dek bahsettiği tüzük değişikliği ile ilgili demokratik vaatlerinin de yeni Tüzüğümüzde yer bulması konusunda fikir birliğine varılmıştır.”

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page