top of page

“Bu bir cinayettir”

Makina Mühendisleri Odası Lüleburgaz İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Nilay Esin Suner, “Bu yaşadığımız acı olay, cinayet niteliğindedir çünkü kanun ve yönetmelikler de uygulanmamıştır, bilim ve teknolojinin gereklilikleri yok sayılmıştır” dedi.


Tevfik İŞÇİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda, bir öğrencimizin acı şekilde can verdiği asansör kazası sonrası Lüleburgaz’dan tepki yükledi.

Makina Mühendisleri Odası Lüleburgaz İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Nilay Esin Suner, yaptığı açıklama

da yaşanan asansör kazasında bir öğrencinin acı şekilde can vermesinin kendilerini üzdüğünü ve öfkelendirdiğini belirtti.

Yaşanan acı olayı cinayet olarak nitelendiren Nilay Esin Suner, kanun ve yönetmeliklerin uygulanmadığını, bilim ve teknolojinin gerekliliklerinin yok sayıldığını ifade etti.

Nilay Esin Suner açıklamasında, “Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda, ihmaller sonucu bir öğrencimizin acı şekilde can verdiği haberi hepimizi üzmüş ve öfkelendirmiştir. Öğrencimiz Zeren Ertaş’a Allah’tan rahmet ve acılı sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Çocuklarımızın, hastalarımızın, yaşlı ve engelliler de dahil olmak üzere tüm yurttaşlarımızın güvenli asansör kullanması için, yasa ve yönetmeliklerimiz, bilim ve teknolojinin gerekliliklerini biz yöneticilere görev yüklemiştir. Üzülerek ve öfkelenerek görüyoruz ki, ülkemizin Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına yaklaştığımız bu günlerde geleceğimizi karanlık günlerimizden kurtaracağını umut ettiğimiz bir gencimizin daha, kamu kurumlarında dahi, en temel hakkı olan yaşama özgürlüğü güvence altında olmaktan uzaktır. Bilim ve teknik, asansörlerin güvenli kurulması ve kullanılması için tüm şartları belirlemiştir. Ülkemiz her ne kadar Avrupa Birliği'ne dahil olma süreçlerinde aksayarak yüzünü doğu ülkelerine çevirse de, asansör konusunda Avrupa Birliği'nin kabul ettiği direktifleri, yerel mevzuatlarca kanun ve yönetmelikler olarak uygulamaya çalışmaktadır.

Bu yaşadığımız acı olay, cinayet niteliğindedir çünkü kanun ve yönetmelikler de uygulanmamıştır, bilim ve teknolojinin gereklilikleri yok sayılmıştır” ifadelerini kullandı.

“ASANSÖRÜN KUSURLU OLDUĞU DÜŞÜNCESİNDEYİZ”

Kabine aşırı yükleme durumunda asansörün vermesi gereken ikazların ve güvenlik araçlarının devreye girmediğini bu nedenle asansörün kusurlu olduğu düşünce olduklarını kaydeden Nilay Esin Suner şöyle devam etti: “Belediye Kanunu Üçüncü Bölümü madde 15’te, belediyelerin idare sınırları içinde yer alan tüm asansörlerin kontrollerini yapmak veya yaptırmakla sorumlu olduğunu açıkça hükmetmiştir. Yine Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği Üçüncü Bölüm Madde 11’de, kırmızı etiketli (kullanımı sakıncalı/tehlikeli) asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez hükmü yer almaktadır.

Mevzubahis asansöre ait verilerin, yine yönetmelik hükümlerince Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na kaydedilmesi gerekmektedir. Bakanlık tarafından veriler henüz paylaşılmamış ve savcılık tarafından yürütülen soruşturmalara dair veriler elimize geçmemiştir. Ancak Aydın Valisi Yakup Canbolat'ın açıkladığı gibi 15 kişilik asansöre 16 kişi binmesi bir kaza, hatta ölümlü kaza sebebi değildir. Tüm asansörlerde olması gerektiği gibi, kabine aşırı yükleme durumunda asansörün vermesi gereken ikazlar verilmemiş ve güvenlik araçları devreye girmemiştir. Asansörün kusurlu olduğu düşüncesindeyiz. Kurumun müdürünün hızlı şekilde görevden alınması da, asansörün kusurlarının, ihmal sonucu cinayete sebep olduğunu kanıtlamaktadır.”

“AYLIK VE YILLIK DENETİMLER İHMAL EDİLMESİN”

Bina yöneticilerine hatırlatma yapan Nilay Esin Suner, “Asansörlerinizin güvenli çalışması için, aylık bakımlar kadar yılda bir kez de denetimlerini yaptırmayı ihmal etmeyiniz ve denetim sonucunda kırmızı etiketlenen asansörlerde kanunların gerektirdiği şekilde asansörleri kapatınız.

Makina Mühendisleri Odası olarak, belediye sınırları içinde yer alan asansörlerin güvenli kurulması ve kullanılması için emeğimizi, bilim ve teknolojinin gerektirdiği şekilde uygulamaya verdiğimiz sözü gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

159 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page