top of page

“Bir kamyon para falan yoktu”

Lüleburgaz Belediye Başkanı ve Adayı Murat Gerenli, radyocu Alaattin Erdal’ın Sokağın Nabzı programına konuk oldu.

Programda Emin Halebak’ın bıraktığı para hakkında konuşan Gerenli; “Bir kamyon para falan yoktu. Lüleburgaz kamuoyunu bu konuda bilgilendireyim. Ben şeffaf belediyecilik yapacağımızın sözünü vermiştim, her yaptığımız işin de hesabını veriyorum. Lüleburgaz halkının parasını israf etmeden en uygun şekilde harcamaya devam ediyoruz. Göreve geldiğim gün kasa durumumuza baktım ve mevcudumuz 63 milyon 590 bin TL’ydi. Yapıma devam eden yılan hikayesine dönmüş bir sanat akademisi vardı. Sanat akademisinin işlemleri için toplam 66 milyon 500 bin TL ödeme yaptım.” dedi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı ve Adayı Murat Gerenli, radyocu Alaattin Erdal’ın Sokağın Nabzı programına konuk oldu.

Radyo yayında konuşan Gerenli, gündeme ve seçime dair açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık bir saat süren radyo yayınında Alaattin Erdal’ın sorularını cevaplayan Gerenli, çalışmaları ve projeleri aktardı.

Gerenli, Lüleburgaz’ın sorunlarını bildiğini ve yeni dönem de tekrar göreve gelmesi halinde en kısa sürede çözüme kavuşturacağını belirtti.

“ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARINI TEKER TEKER ÇÖZMEK İÇİN GÖREVİ ALIR ALMAZ BAŞLADIM”

Gerenli sözlerine; “Ben 5 yıl önce bu göreve geldiğimde Lüleburgaz halkının 3'te 2'sinin desteği ile başladım. Lüleburgaz halkına bu konuda çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu kadar destek almak omuzumda ki yükü de çok arttırmıştı ve bunun da farkındaydım. Lüleburgaz'ın çözüm bekleyen sorunlarını teker teker çözmek için görevi alır almaz başladım. En önemli şeylerden biri de hiç kimseyi ayırmadan ve ötekileştirmeden dürüst, şeffaf ve hesap verebilir bir belediyecilik yapacağımın sözünü vermiştim. Göreve gelir gelmez mal varlığımı açıkladım ve her yıl eşimle birlikte düzenli olarak mal varlığımızı belediyemizin internet adresinden yayınlamaya devam ediyorum. Belediyemizin meclis toplantılarını ve ihalelerini canlı yayınlamaya başladık. Daha da önemli çağrı merkezini hayata geçirdik. Çağrı merkezi ile herkes belediyeye eşit mesafede. Vatandaşlarımızın, komşularımızın bütün şikayetleri istekleri ve önerilerini alıp değerlendirip onlara telefon kadar yakın olmaya devam ediyoruz”  diyerek başladı.

Gerenli, yaptığı harcamaları kalem kalem anlatırken yaklaşık 3 milyon TL gibi bir rakamı da ödeyerek göreve başladığını belirtti.

“KASADAKİ PARA YARIM KALAN LYSA’YA HARCANDI”

Emin Halebak’ın bıraktığı para hakkında konuşan Gerenli; “Bir kamyon para falan yoktu Lüleburgaz kamuoyunu bu konuda bilgilendireyim. Ben şeffaf belediyecilik yapacağımızın sözünü vermiştim, her yaptığımız işin de hesabını veriyorum. Lüleburgaz halkının parasını israf etmeden en uygun şekilde harcamaya devam ediyoruz. Göreve geldiğim gün kasa durumumuza baktım ve mevcudumuz 63 milyon 590 bin TL’ydi. Yapıma devam eden yılan hikayesine dönmüş bir sanat akademisi vardı. Sanat akademisi için 22 milyon TL benden önceki dönemlerden kesilmiş hak edişleri ödeniyordu. 16 milyon TL bunlar için ödeme yaptık. Pazarcılar ile uzun yıllardır süre gelen mahkeme süreci vardı 2,5 milyon TL pazarcı esnafının mahkeme masrafı için ödedim. Durum tespiti mahkemesi açtık bunun sonucunda haklı çıktık 201 tane eksikleri çıktı. 1 defa daha ikmal ihalesi yaptık 26 Milyon TL’de oraya gitti. Geldiğimde belediyenin kasasında ki para 63 milyon 590 bin TL’ydi, sanat akademisinin toplam işlemleri için 66 milyon 500 bin TL ödeme yaptım. Arkasından ekonomik kriz, pandemi oldu hiç şikayet etmedik. Çok ciddi bir şekilde israf etmeden tasarruf ederek Lüleburgaz’ın gelirlerinin yüzde 35’ini yatırıma çeviren bir belediye olduk. Hala çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“UÇUK PROJELERİN ARKASINDA DURAMAYIZ”

Yüzme Akademisi hakkında konuşan Gerenli; “Yüzme akademisinin maliyetini çıkardığımızda 60 milyon Euro olduğunu gördüm. 60 milyon Euro bugün 2 milyar TL yapar Lüleburgaz Belediyesi’nin bütçesinin 1,5 katı. 1 yıl boyunca çalışanlarımıza ücret vermeyeceğiz, çöpü toplamayacağız, suyu akıtmayacağız hiçbir hizmet yapılmayacak buna bile yetmiyor. Yüzme akademisinin yapılma işini askıya aldım. Çünkü pandemi geldi, çok sorunlar vardı, zorda komşularımız vardı onlara el uzatmamız gerekiyordu. Onun dışında alt yapı ile ilgili yapılması gerekenler vardı, yeşil alanlar ile ilgili yapılması gerekenler vardı, trafik master planı ile ilgili yapılması gerekenler vardı. Şuan Lüleburgaz’da çocuklarımız için bir yüzme havuzu yaptık. Kamu ile de işbirliği yapmaya devam ettik eski kapalı spor salonunun olduğu yerde bize ait otopark alanını bedelsiz olarak terk ettik.  Lüleburgaz’ın gerçekten spor alanlarına, eğitim alanlarına ciddi ihtiyacı var. Kapalı spor salon yoktu Lüleburgaz’ın şuan oluyor onunda önünü biz açtık. Şuan da kapalı yarı olimpik yüzme havuzu da yapılıyor. Ama uçuk projelerin arkasında duramayız bundan sonra. Yüzme havuzumuz sayesinde 2 binden fazla çocuğumuz yüzme öğrendi. Bunların sayısını arttırıp farklı mahallelere yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“YENİ BİR BELEDİYE HİZMET BİNASI KAZANDIRACAĞIZ”

Yeni dönem de yapacağı projeleri açıklayan Gerenli; “İlk 5 yıl içerisinde yaptığımız işlerin devamını getireceğiz. Altyapı çalışmalarımız mutlaka devam edecek. Lüleburgaz’ın içme suyu sorunun ve kanalizasyon sorununu ve yağmur kanalizasyonunu çözeceğiz. Yollarımızı yapmaya devam edeceğiz. Trafik Master Planı’nı muhakkak uygulayacağız. Otoparka ihtiyacımız var. Sokollu Mehmet Paşa Camii’nin arka tarafında 350 araçlık bir otopark projemiz var. Yeni bir belediye hizmet binası kazandıracağız. Kent Ormanı’mıza yapay gölet ve kır lokantasını hayata geçireceğiz. Macera parkuru, karavan kamping alanı, seyir terası yapacağız. 100. Yıl parkı eski yılanlı park denilen yer ile ilgili projemiz hayata geçecek ve orada bir lokanta ve yaz aylarında kullanabilecek bir düğün salonu olarak hayata geçireceğiz” dedi.

“5 YIL DAHA LÜLEBURGAZ HALKI İÇİN, LÜLEBURGAZ İÇİN ÇALIŞMAK İSTİYORUM”

Son olarak Gerenli; “Ben ilk günkü enerjimle, heyecanımla, hizmet aşkımla doğup büyüdüğüm, çok şey borçlu olduğum bu kente hizmet etmeye devam etmek istiyorum. Bir 5 yıl daha Lüleburgaz halkı için, Lüleburgaz için çalışmak istiyorum. Bunu yaparken de çağdaş Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkı bağlı, Atatürk ilke ve devrimlerinin izinde ve en önemlisi de kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden, dürüş, şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik anlayışımla bir 5 yıl daha hizmet etmek istiyorum. Nereye gitmek istediğimizi çok iyi biliyoruz. Lüleburgaz’ı nereye götürdüğümüzü biliyoruz. Altyapı planlarımızla, peyzaj yeşil alan planlarımızla, trafik master planımızla, imar planlarımızla yapmış olduğumuz düzenlemeler ile Lüleburgaz’ı nereye götüreceğimizi biliyoruz. Gideceği limanı bilmeyen gemiye, hiçbir rüzgar fayda getirmez. Biz gideceğimiz yolu biliyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

1.235 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page