top of page

Bilim Atölyesi ve Çözüm Evi açıldı

Lüleburgaz Belediyesi’nin Gençlik Parkı’nda hizmete açtığı Çözüm Evi ve Bilim Atölyesi, çocukların deney yapabilecekleri, akıl ve zeka oyunlarından soru çözümü ve kitap okumaya kadar her türlü etkinliği yapabilecekleri alanlar olarak ziyaretçilerini bekliyor.


Haber Merkezi

Lüleburgaz Belediyesi, kentte yaşayan çocukların bilimsel ve sanatsal etkinliklerini yapabilecekleri Çözüm Evi ve Bilim Atölyesi’ni hizmete açtı.

Gençlik Parkı’nda açılan Çözüm Evi ve Bilim Atölyesi’nde çocuklar dilerlerse okul ödevlerini yapıp deneylerle derste öğrendiklerini pekiştirebilecek, dilerlerse kitap okuyup, akıl ve zeka oyunlarıyla zihinsel bir yolculuğa çıkacak.

Gönüllü öğretmen ve öğrencilerin eşliğinde her türlü etkinliğin gerçekleştirilebileceği alanlara yakında uzay-bilim alanı ve botanik bahçesi de eklenecek.

“BİLİMSEL VE SANATSAL ETKİNLİKLER YAPACAĞIZ”

Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Hakları Birimi Sorumlusu Erdoğan Anıl Tekin; “Gençlik Parkı’nda Lüleburgaz Belediyesi olarak Bilim Atölyesi, Soru Çözüm ve Zeka Oyunları Atölyesi’ni faaliyete geçirdik. Bilimsel ve sanatsal etkinlikler yapacağız. Çocuklarla burada soru çözeceğiz, ödevlerimizi yapacağız. Burada bir uzay-bilim alanı oluşacak, botanik bahçesi oluşturacağız” diye konuştu.

ÇÖZÜM EVİ’NDE TESTLERİNİ ÇÖZEBİLECEKLER

Tekin, “Çözüm Evi’nde çocuklar sorularını çözecekler, zihinlerini dinlendirecek akıl oyunları oynayacaklar. Bunun dışında testlerini çözecekler, soru bankaları bulunuyor. Çocuklar evde canları sıkıldığında buraya gelip zaman geçirebilecekler. Talebe göre Çözüm Evi haftanın her günü açık olacak” dedi.

LABORATUVAR İMKANI BULAMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN FIRSAT

Bilim Atölyesi’nin, okullarında laboratuvar kullanma imkanı bulamayan veya laboratuvarı bulunmayan okullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler için bir fırsat olduğuna dikkat çeken Tekin; “Bilim Atölyesi’nde çocuklar Çocuk Hakları Birimi gönüllüsü Fen Lisesi öğrencileri ile birlikte deneyler yapabilecekler. Burada bir laboratuvar alanı oluşturduk. Laboratuvar imkanı bulamayan öğrenciler burada deneylerini yapabilirler” şeklinde konuştu.

“LÜLEBURGAZ’I ÇOCUK BAŞKENTİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Çocuk Hakları Birimi Başkanı Mehmet Arda da; “Bizler Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Hakları Birimi olarak belediyenin gerçekleştirdiği etkinliklerde, atölyelerde görev alıyoruz. Ahşap boyama, seramik, mandala gibi. Bizler sadece atölyelerde görev almıyoruz, aynı zamanda gönüllüler olarak Lüleburgaz’daki arkadaşlarımız için neler yapabiliriz konusunda ilerliyoruz. Hatta Gençlik Parkı’nın ismini ‘Çocuk ve Gençlik Parkı’ olarak meclisin onayına sunarak ismini değiştirmeyi planlıyoruz. Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Hakları Birimi’ne 9-17 yaş aralığındaki arkadaşlarımız velileri ile birlikte Çocuk Hakları Birimi Ofisi’ne gelerek başvurularını yapabiliyorlar. Başvurularını yaptıktan sonra onları gruba alıyoruz ve bilgilendirme yapıyoruz. Bizler Lüleburgaz’ı çocuk başkenti yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİLİMSEL, EĞİTİCİ FİLMLER İZLEYEBİLECEKLER”

Bilim Atölyesi Sorumlusu Elif Güler ise “Burada yıllık hazırladığımız bir plan var. Yıl oyunca onlar yapılacak. Başka deney talepleri ile gelen öğretmenler, öğrenciler, çocuklar olduğunda onların da ihtiyaçlarını karşılayıp istedikleri şeyleri yapmalarına aracı olacağız diyebilirim. Hafta sonları atölyeler olacak. İçeride sinema salonumuz var. Çocuklar burada bilimsel, eğitici filmler izleyebilecekler” dedi.

Öte yandan Bilim Atölyesi ve Çözüm Evi’nin ilk ziyaretçileri ise öğretmenleri Raife Şeniz Aşık Kılıçoğlu ile birlikte Atatürk İlkokulu 4/B sınıfı öğrencileri oldu.

120 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page