top of page

Belediye’den “Pancar Şefliği” açıklaması


Haber Merkezi

Lüleburgaz Belediyesi, Pancar İşletme Şefliği arazisi hakkında basın açıklaması yaparken, süreci en başından beri takip ettiklerini, hukuki zemindeki mücadelenin sürdüğünü, vatandaşların kamuoyunu yanıltıcı bilgiler içeren paylaşımlara itibar etmemelerini istedi.

Belediyeden, “Lüleburgaz İlçesi’ne ait kesinleşmiş imar planlarına rağmen, bu planları ortadan kaldırarak işlevsizleştiren, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan imar plan değişikliğine karşı Lüleburgaz Belediyesi’nin, idari ve hukuki tüm yolları kullanarak mücadele verdiği eski Pancar İşletme Şefliği arazisi hakkında kamuoyunu yanıltıcı, yanlış bilgi içeren paylaşımlara istinaden açıklama yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada, “Belediye hizmet alanıyken imar planı değişikliği yapılarak 5 katlı ayrık konut alanı olarak değiştirilen ve daha sonra Özelleştirme İdaresi’nce satışa çıkartılan Pancar İşletme Şefliği arazisiyle ilgili süreç yakından takip edilmektedir.

Belediyemizin yapmış olduğu idari itirazlara, imar plan değişikliğini içeren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kararı ve bu kararı onaylayan Cumhurbaşkanlığı kararına karşı açmış olduğu davalarda, Belediye lehinde olan bilirkişi raporu ve Danıştay Savcılığı’nın lehe mütalaasına rağmen davaların reddine karar verilmiştir.

Belediyemiz, söz konusu alan için tüm hukuk yollarını kullanmıştır ve hukuki mücadeleyi sürdürmektedir. Kararlar hakkında, yürütmenin durdurulması talepli olarak temyiz yargı yoluna başvurulmuştur. Temyiz yargılaması halen devam etmektedir. Lüleburgaz Belediyesi bir kamu kurumu olması nedeniyle hukuki başvuru ve takip yolu ile mücadele etmektedir. Ancak davalarda, yürütmenin durdurulmasına dair talebimiz reddedildiği için dava konusu idari işlemin uygulaması devam ettiğinden belediyemizin fiilen müdahalesi hukuken mümkün olmamaktadır.” denildi.

“OFİS BİNASI MEVCUDİYETİNİ KORUYACAKTIR”

Yıkımına başlanan Pancar İşletme Şefliği’nin Ofis Binası’nın mevcudiyetini koruyacağı belirtilen açıklamada, ağaçların kesilmesi için Orman İşletme Şefliği’nin izin ve sorumluğunda olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Pancar İşletme Şefliği arazisinde bulunan şeflik binası, imar planına göre park alanında yer almakta olup bu alanda Pancar İşletme Şefliği Ofis Binası mevcudiyetini koruyacaktır. İlerleyen süreçte binanın restorasyon çalışması belediye tarafından gerçekleştirilecektir.

AĞAÇLARIN KESİLMESİ İÇİN İZİN VEREN ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ’DİR”

Pancar İşletme Şefliği arazisinde yer alan ağaçların kesilmesi için izin veren ve sorumlu olan idare, Orman İşletme Şefliği’dir. Lüleburgaz Belediyesi’nin kişisel mülkiyet alanı içinde bulunan ağaçlara müdahale yetkisi yoktur.

“KAMUOYUNU YANILTICI BİLGİLER İÇEREN PAYLAŞIMLARA İTİBAR ETMEYİN”

Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgaz halkının hassasiyetini ve kamu yararını gözeterek Pancar İşletme Şefliği arazisi hakkındaki süreci en başından beri takip etmekte, hukuki zemindeki mücadelesini sürdürmektedir. Vatandaşlarımızın kamuoyunu yanıltıcı bilgiler içeren paylaşımlara itibar etmemesini önemle rica ederiz.”

795 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page