top of page

ATM’lerin ENERJİ TÜKETİMİ

Türkiye’de ATM’lerin elektrik tüketimi 4 ili geride bıraktı

Ekosfer Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'deki yaklaşık 53 bin ATM günde ortalama 12 kWh elektrik tüketirken, toplam yıllık tüketimleri ise 230 milyon kWh'i aşıyor.

Ekosfer Derneği, Türkiye’deki yaklaşık 53 bin ATM’nin elektrik tüketimine ilişkin yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, ülke çapında bulunan 52 bin 682 ATM, günde ortalama 12 kWh elektrik tüketirken, toplam yıllık tüketimleri ise 230 milyon kWh’i aşıyor.Bu tüketim miktarı, Ardahan, Bayburt, Iğdır ve Tunceli’nin yıllık tüketimini geride bırakırken, Türkiye’nin en çok elektrik tüketen kentlerinden Antalya’nın tüketiminin de 40’ta 1’ine denk geliyor.

Dernek yaptığı bu araştırmayla ortak ve komisyonsuz ATM uygulamasına geçilmesi halinde, ciddi miktarda elektrik ve kaynak tasarrufu yapılabileceğini, cadde ve meydanlardaki görüntü kirliliğinin de önüne geçilebileceğini ortaya koyuyor.

Kullanıcılardan komisyon almayan ortak ATM’lere geçilmesiyle önemli bir elektrik tasarrufu sağlanacağı muhakkak. Mesele sadece elektrik tüketimi de değil. Bu cihazların neredeyse hepsi ithal, her bir ATM’de alarm, klima, güç kaynağı, ekran ve yazıcı gibi bakım-onarım isteyen birçok parça var. Para ekleme ve alma için düzenli bir şekilde ziyaret edilmeleri gerekiyor, bu da yakıt israfı demek. Yapılan çalışmada sadece makinelerin ne kadar elektrik tükettiği hesaplandı. Çevreye ve ekonomiye etkileri elektrik faturasıyla sınırlı değil. Ortak ATM, mobil bankacılık ve kredi kartının yaygınlaştığı ülkelerde ATM sayısı önemli ölçüde azalmıştır. Birleşik Krallık’ta ATM sayısı 8 yılda 70 binden 50 binin altına düştü. Türkiye’de sayısı 2 milyonu geçen POS makinalarının daha verimli kullanılması için özellikle büyük süpermarketlerde alışveriş sonrası kartla ödeme yapanlara, sınırlı miktarda da olsa nakit alma ve bunu da kart işlemine ekleme şansı verilirse ATM ihtiyacı daha da azalır. ATM’lere ayrılan alanlar toplumun faydası için kullanılabilir. ATM sayısını yarıya indirilerek 115 milyon kWh elektrik tasarrufu yapabiliriz. Enerji tasarrufuyla iklimi korur, ithal ürünlere ve dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page