top of page

Şişecam'da toplu sözleşme imzalandı

“Yüzde 112.7 zam yapıldı”

Şişecam ve Kristal-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak 28’nci Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.


Haber Merkezi

Şişecam ve Kristal-İş Sendikası arasında 28’nci Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandığını duyurdu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Şirketimiz Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. ile bağlı ortaklıkları Şişecam Otomotiv A.Ş. ve Şişecam Elyaf Sanayii A.Ş.'nin üyesi olduğu Türkiye Cam, Çimento ve Toprak İşverenleri Sendikası ile Kristal-İş Sendikası arasında şirketimize ait Düzcam Kırklareli, Düzcam Mersin, Düzcam Bursa, Düzcam Ankara, Cam Ev Eşyası Kırklareli, Cam Ev Eşyası Eskişehir, Cam Ev Eşyası Denizli, Cam Ambalaj Mersin, Cam Ambalaj Yenişehir, Cam Ambalaj Eskişehir fabrikalarının ve şirketimize ait 11 numaralı Çimento Toprak ve Cam İş kolunda yer alan diğer işyerleri ile Otocam Lüleburgaz fabrikası, Elyaf Balıkesir fabrikasının kapsamda olduğu yeni dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ve yine Şirketimiz bağlı ortaklıklarından Camiş Madencilik A.Ş. Bilecik tesisi için işyeri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 03.04.2024 tarihinde anlaşma sağlanmıştır" denildi.

“İLK 6 AY YÜZDE 112.7 ZAM YAPILDI”

7 bin Şişecam işçisini ilgilendiren 28. cam grup sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlandı. Saat ücretlerine ilk 6 ay yüzde 112.7 zam yapıldı.

Kristal-İş, yaptığı yazılı açıklamayla sözleşmenin ayrıntılarını paylaştı.

Açıklamaya göre geçtiğimiz 31 Aralık’ta 85.48 TL olan saat ücretlerine 2023 yılında yapılan protokollerle alınan ek ödeme miktarının yansıtıldığı ve ortalama saat ücretinin 108.23 TL’ye çıkarıldı. Kademe ücretlerinde yapılan skala düzenlemesiyle ortalama saat ücreti 109.48 TL oldu. Bu ücrete ise 106 TL zam yapıldı. Yapılan yüzde 112.7’lik zamla, saat ücretleri 215.48 TL oldu. İkinci 6 aylık dönemde enflasyon, üçüncü ve dördüncü 6 aylık dönemlerde ise enflasyon artı enflasyon oranının yüzde 20’si şeklinde zam yapılacak. Sözleşmede, sosyal haklarda ise yüzde 111 ila yüzde 237 arasında değişen oranlarda artış yapıldı.

2.143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page