top of page

ŞEKER TADINDA RAMAZAN BAYRAMI

Zehra Ünal- yazdı...

Araştırmacı


Bazı insanlar güzel bir yer arar, bazıları da güzel bir yer yapar. Ne güzeldir başkalarının hiç bir şey görmediği mütevazı yerler de güzel şeyler görebilenler.

Recep, ekme ayıdır, Şaban, sulama ayıdır, Ramazan, derleyip toplama ayıdır, diyor Zünnûn Mısri tamamlamasında..!

Rabbim her birimize, dünya tarlasını hakkı ile eken ve ektiği hayır hasenat ı kat kat fazlası ile, ahirete hasat ettireceği bir ay nasip etmiş bizlere..!

Hep birlikte el ele, gönüllerimizde sevgi ve huzurla yürüdük bu ay, dualarımızda başkalarına da dua ettik, sesi olmayan diğer yaşamı koruduk tuttuğumuz oruçlar da, ettiğimiz ibadetlerde. Her zaman unutmayalım ki çok değerli olan ruhumuz, bedenimiz sadece ruhumuzun bir aracı, Dünya Ana'da, bu kısa hayatı tadı ile yaşayalım.

 Fakiri doyurun diyor. Biz, "fakiri doyur" diye dua ediyoruz. Yetime bakın diyor. Biz " yetimi koru " diye dua ediyoruz. Acize merhamet edin diyor. Biz "acize merhamet et" diye dua ediyoruz. 

Allah'ın bizden  istediğini biz o’na havale etmeyelim..!

Fatih Sultan Mehmet'in de dediği gibi ; “dinin nedir, namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun ?”gibi Allah'ın soracağı sorular sormayın. İnsanlara, aç mısınız, bir şeye ihtiyacınız var mıdır, bir sorununuz var mı ? gibi kulun kula soracağı sorular sorun.”

Hal den anlayacağımız, manevi coşkumuzu paylaşıp, aynı maneviyatta demleneceğimiz, şeker niyetine sohbet şerbetinin eşlik edeceği nice bayramlara ulaşalım beraberce…

Hadi gelin bu bayram çeşitliliği ve birliği kutlayalım, bir birimizin farklılıklarının güzelliğini kucaklayalım. Bir kaç gün sonra arife çiçekleri kokacak buram buram sokaklar, fırından taze çıkan iftar pidesi ile kaynaşıp, ertesi zaten bayram...

Şekerden yüreklerimizden yansıyan, rengarenk şekerler dolduralım ceplerimizi, arife çiçekleri çocuklar tomurcuklarını  açarken bahtiyar edelim. Bayramlaşalım..

Musmutlu bir Ramazan Bayramı dilerim, şeker tadında...

138 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page