top of page

Üreticilere kurban uyarısı!


Haber Merkezi

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesinde üreticilere uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirme yaptı.

Yapılan uyarı açıklamasında, özellikle hijyen ve hastalıklara dikkat edilmesi istenirken, “Kurban Bayramının yaklaşıyor olması sebebi ile işletmelerinizde hareketliliğin artacağını da göz önüne alarak, biyogüvenlik tedbirlerine uymanız önem arz etmektedir.

İşletmelerinize; yem araçları, celepler, hayvan nakil araçları, kırkımcılar ve alet ekipmanlarının girişlerinde mutlaka dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiriniz.

Yeni hayvan alımlarında işletmenizde bulunan hayvanlara karıştırmadan önce en az 21 gün ayrı yerde bulundurarak karantina tedbirlerini uygulayınız.

İşletmelerinizin ve ahır/ağıllarınızın girişlerinde mutlaka dezenfektan madde (1/10 sulandırılmış çamaşır suyu, sönmemiş kireç vb. dezenfeksiyon havuzu) bulundurunuz” ifadeleri kullanıldı.

Alınacak tedbirlerin üreticiler için öneminden bahsedilerek; “İl/İlçe Müdürlüğünde görevli personelin işletmelerinizde gerçekleştireceği aşılama uygulamalarında gerekli kolaylığı sağlayınız. Alacağınız bu tedbirler hayvanlarınızın sağlığını koruyacak ve kazancınızı arttıracaktır” denildi.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page