top of page

Zaferin ödülleri şehit yakınlarından!

“Çanakkale’ler sonsuza dek geçilemeyecek”

Lüleburgaz İlçe Milli Müdürlüğü adına Lüleburgaz Anadolu Lisesi tarafından, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi. Programda resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri şehit yakınları tarafından verildi.

Lüleburgaz İlçe Milli Müdürlüğü adına Lüleburgaz Anadolu Lisesi tarafından, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi Cahit Irgat Salonu’nda düzenlenen program da protokol üyeleri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar yer aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından Lüleburgaz Anadolu Lisesi Müdürü Tarkan Varyemez, tarafından açılış konuşması yapıldı.


Varyemez; “Bilindiği gibi 1. Dünya Savaşı’nın önemli cephelerinden biri de Çanakkale Cephesi’dir ve o dönemde Anadolu halkı daha Sarıkamış felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken Çanakkale Savaşı patlak verir. Anadolu halkı tüm bu olumsuzluklara rağmen çoluk, çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden Çanakkale için seferber olur. Sonuçta Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri dehası ve ‘Bu vatan bizimdir’ diyen Mehmetçiğimizin iman dolu göğsü sayesinde dünyanın en yenilmez ordularına Çanakkale’de çok büyük bir ders verilmiştir. Şu bayraklar memleket ufkunu baştan başa donatıyorsa, siz göğsünüzü siper ettiğiniz içindir düşmana, siz canınızla beslediğiniz içindir bu toprağı. Şimdi 18 Mart’ta başımız minnetle eğilirken, övünç doluyor göğsümüz. Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitleri Anma Günü olarak da andığımız bu zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimiz yattıkları vatan toprağında şunu hissetmelidirler ki: mukaddes kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu büyük zaferin onurunu armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere kahraman Mehmetçiklerimizi ve vatanları uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhlarınız şad olsun” dedi.
“SÖZ VERİYORUZ Kİ ÇANAKKALE’LER SONSUZA DEK GEÇİLEMEYECEK”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Teğmen Ömer Burak Sönmez ise; “109 yıl önce bugün 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gazilik pahasına kazanılan bu zafer İstiklal Harbi’mizi ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Şanlı tarihimizde bütün görkemi ile yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin vatanı için hangi zorluklara göğüs gereceğinin en güzel örneklerinden birisidir. Çanakkale Zaferi, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basıp ‘oğul, seni yetiştirdim hizmet eyle vatana, ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana’ diyerek cepheye uğurlayan cefakar anaların ve analarının ellerini öperek ‘hakkını helal et, şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana’ sözleri ile karşılık veren yiğit ve kahraman Mehmetçiğin tarih sahnesine çıkan ebedi Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk ile yazdığı destandır. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerden şunu hissetmelidirler ki; Türk Milleti’nin bağımsızlığı ve hürriyetine yönelik her türlü tehdidin karşında dün olduğu gibi bugün de asil Türk Milleti ve Türk Milleti’nin bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bertaraf edilecektir. Sizlere layık olmaya çalışacağız. Sizlere söz veriyoruz ki Çanakkale’ler sonsuza dek geçilemeyecek, gök kubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olarak kalmaya devam edecektir. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun değerli silah arkadaşları olmak üzere Türk Milleti’nin bağımsızlığı ve hürriyeti için kanlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimiz saygı, minnet ve rahmetle yad ediyoruz. Ruhunuz şad olsun” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Yerel Şair Bektaş Yavuz, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yazmış olduğu şiiri okudu.


DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ ŞEHİT YAKINLARINDAN

Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 18 Mart Çanakkale Deniz Zafer ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

Şehit annesi Ersin Sinar, Bahçelievler İlkokulu öğrencisi Aydanur Çalgıcı’ya, 8 Kasım Ortaokulu öğrencisi Hümeyra Nur Dağlar’a, Lüleburgaz Lisesi öğrencisi İlayda Çalışkan’a, Tek Ortaokulu öğrencisi Burçak Yamak’a, Kepirtepe Anadolu Lisesi Yağmur Kızıltan’a, Özel Doğa Koleji öğrencisi Yaren Eker’e ve Kepirtepe Anadolu lisesi öğrencisi Cansu Güneş’e dereceye girdikleri yarışmalardan dolayı birincilik ödülünü verdi.

Şehit öğretmen annesi Nadiye Gören, Şehit Mednan Tuna İlkokulu öğrencisi Beren Yörükoğlu’na, Fehmi Mutlu Ortaokulu öğrencisi Melek Elzem Canol’a, Kepirtepe Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Ermez’e, 8 Kasım Ortaokulu öğrencisi Ada Sahra’ya, Lüleburgaz Lisesi öğrencisi Melis Yılmaz’a, Durak Ortaokulu öğrencisi Efe Bartur’a, Ramazan Yaman Fen Lisesi öğrencisi Nisa Bezoğan’a dereceye girdikleri yarışmalardan dolayı ikincilik ödülünü verdi.

Şehit eşi Emine Kiracı, Ramazan Yaman İlkokulu öğrencisi Çınar Serbes’e, Emrullah Efendi Ortaokulu öğrencisi Bade Öykü Kıyga’ya, Düvenciler Anadolu Lisesi öğrencisi Melis Yalçın’a, Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek Ortaokulu öğrencisi Yusuf Aydemir’e, Lüleburgaz Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Aral’a, Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek Ortaokulu öğrencisi Nihal Köknel’e ve Lüleburgaz Anadolu Lisesi öğrencisi Rana Açıkgöz’e dereceye girdikleri yarışmalardan dolayı üçüncülük ödülünü verdi.

Şehit yakınlarının sahneye çıktığı anlarda vatandaşlardan yüksek seste alkış sesi duyuldu ve duygu dolu anlar yaşandı.

Program, öğrencilerin hazırladığı ‘Ey Vatan’ adlı tiyatro gösteriminden sonra son buldu. Vatandaşlar öğrencilerin hazırladıkları tiyatroyu uzun süre ayakta alkışladı.

107 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page