top of page

Yeni yatırımı iftarla açtı

“Tarla olan yer arsa olmaz!”

Lüleburgaz’ın Ovacık Köyü’nde yeni yapılan ‘Ovacık Köyü Çok Amaçlı Sosyal Tesisi’ köyde düzenlenen yaklaşık bin kişilik iftar yemeği sonrası açıldı.

Ovacık Köyü Muhtarı İlyaz Tokatlı, tesisin yapılacak olan etkinliklerde köy halkına ücretsiz şekilde kiralanacağını belirtti. Köy çevresinin yabancılara satıldığını belirten Tokatlı; “Köyümüzün çevresi tamamen satılırken tarlalarımızın da yüzde 30’u satıldı. Kısa dönemde bizler anlayamayacağız ama ilerleyen süreçlerde çok kötü sonuçlar getirecek diye düşünüyoruz” dedi.

Lüleburgaz’ın Ovacık Köyü’nde yapımı tamamlanan yaklaşık 1000 kişilik Ovacık Köyü Çok Amaçlı Sosyal Tesisi açıldı.

Ovacık Köyü Muhtarı İlyaz Tokatlı, köye yeni yapılan yatırımı 1000 kişilik iftar yemeği vererek vatandaşların hizmetine sundu.

Açılıştan önce İlçe Müftüsü Sabri Demir, tarafından tesisin hayırlı olması için dua edildi.

İftarın ardından tesisin köy halkının kullanımı için ücretsiz olduğunu aktaran Tokatlı, üstü kapalı olan Ovacık Köyü Çok Amaçlı Sosyal Tesisi’nde köyün her türlü toplu ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde olduğunu, düğün, nişan, mevlit, toplantı ve benzeri durumlar içinde kullanılabileceğini belirtti.

Lüleburgaz’ın köylerinde böyle bir tesis olmadığını belirten Tokatlı; “Köyümüzün ihtiyacı olan güzel bir tesisi kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Köy halkımızın her türlü kullanımı için ücretsiz olacak ama dışarıdan talep gelmesi durumunda köy halkımızın da programı yoksa bir ücret alacağız. Başta Lüleburgaz ve çevresi olmak üzere her türlü organizasyona açık olacağız. Tesisimizi kullanmak isteyen vatandaşlarımız Ovacık Köyü Muhtarlığı’ndan ya da telefonla arayarak bize ulaşabilirler. Yaklaşık 3 ay gibi bir sürede tamamladığımız tesisimizin maliyeti 3 milyon TL’yi geçmiş durumda. Bu maliyetin bir kısmı Kırklareli İl Özel İdaresi’nden, bir kısmını köyümüzün bütçesinden bir kısmında ben kendim tamamladım. Yeni dönemde tekrar köyümüze hizmet etmeye devam edeceğiz. Köyümüzün gelirleri şuan gayet iyi durumda, bu geliri köyümle paylaşarak, sorunlarımızı çözerek yapacağız. Bu süreçte emeği geçen İl Genel Meclisi’ne, köy halkımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“TARLA OLAN YER ARSA OLMAZ”

Tokatlı, son zamanlarda köylere dışarıdan gelen kişilerin tarla satın almasına da değinirken, tarla vasfında olan yerlerin arsa olarak ucuza satıldığını ve ilerleyen süreçlerde büyük sıkıntıların ortaya çıkabileceğini belirtti.

Köye ait tarlaların yüzde 30’unun yabancıları satıldığını ve köylerin çok büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldığını belirten Tokatlı; “Köylerimizin en büyük sorunu yabancıları aldatıp tarla vasfında olan yerleri arsa diye gösterip satmalarıdır. Burada ucuz görüp pazarlıyorlar. Tarla olan yer arsa olmaz. Hisse hisse bölerek satıyorlar bizim köyümüzde şu an o durumda. Muhtarlık olarak yabancıları köyümüze sokmuyoruz ama çevresi ve diğer yerlerin satıldığını görüp, duyuyoruz. Trakya’nın bütün köyleri bundan dolayı tehlike altında. Görev sürem boyunca bunun için mücadele edeceğiz. Geleceğimizin en büyük tehlikesi yabancılaşmak. Bu yerler bizlere alın teri dökmeden dedelerimizde kaldı. Ama şu an biz elde olmayan imkanlardan dolayı satıyoruz. Alan kişilerde burada bir şey yapamayacağı için faydalanamayacak. Köyümüzün çevresi tamamen satılırken tarlalarımızın da yüzde 30’u satıldı. Kısa dönemde bizler anlayamayacağız ama ilerleyen süreçlerde çok kötü sonuçlar getirecek diye düşünüyoruz. Başta köy halkımı ve bütün köyleri bu konuda daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum” ifadelerine yer verdi.

613 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page