top of page

“Yası milletimiz kendi ilan etti”

CHP, 12 şehit asker için bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan CHP Lüleburgaz İlçe Eğitim Sekreteri Olcay Kaya; “artık yeter” diyerek “Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, eş zamanlı olarak hayatını kaybeden şehitler için basın açıklaması yapıldı.

27 Aralık günü Üçgen Park’ta okunan basın açıklamasına Lüleburgaz Belediye Başkan Vekili Burak Yalçın, İlçe Başkanı Ali Can, il genel meclisi ve belediye meclis üyesi aday adayları ve partililer katılım sağladı.

Açıklamanın öncesinde şehitler için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Basın açıklamasını okuyan CHP Lüleburgaz İlçe Eğitim Sekreteri Olcay Kaya, 12 şehidin adlarını okuyarak açıklamaya başladı.

Kaya, yaşanan acı olay hakkında meclisin bilgilendirilmesini ve şehitler için yas ilan edilmesini talep ettiklerini belirtti.


“SADECE KINAMIYORUZ, LANETLİYORUZ”

Kaya; “23-24 Aralık 2023 gecelerinde arka arkaya gelen kara haberlerle sarsıldık. Pençe Kilit Harekat Bölgesi’nde 12 vatan evladımızı bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit verdik. Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu acımız büyük. Bugün gencecik vatan evlatlarını toprağa verdiğimiz hain terör saldırılarına, bu insanlık dışı saldırıların yol açtığı onarılmaz acılara ‘artık yeter’ demek için buradayız. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize şifa diliyoruz. Terör, bölücü terör PKK’yı ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Sadece kınamıyoruz, lanetliyoruz. Toprağa verdiğimiz kahraman evlatlarımızın, bütün şehitlerimizin aziz hatıralarını sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz. CHP olarak, askerlerimizin güvenliği için, ilk andan itibaren TBMM’nin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bütçe görüşmelerini sürdüren meclisimizin derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanı’nın Gazi Meclis’e gelerek milletvekillerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledik. Askerlerimizin can güvenliği ve sağlıkları bizler için her şeyden önceliklidir. Askerlerimizi tehlikeye atacak bir güvenlik zafiyeti olup olmadığı, askerlerimizin can güvenliğini ilgilendiren kararların doğru bir şekilde alınıp alınmadığını takip etmek en önemli sorumluluğumuzdur. Biz şehitlerimizi, ailelerini, şu anda sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi düşünürken Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü” dedi.

“YASI MİLLETİMİZ KENDİ İLAN ETTİ”

Şehitler için yas ilan edilmediğini belirten Kaya; “Her şeyden önce üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik. Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti. Biz artık evlatlarımız şehit olmasın diye, askerlerimiz daha iyi korunsun, kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye; terörü bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan bu anlayışla ortaklaşmadık. Bundan sonra da ortaklaşmayacağız. Ana muhalefet partisi olarak, görevi başındaki askerlerimizin güvenliği için sorular sormak, talepte bulunmak bizim görevimiz ve asla terk etmeyeceğimiz sorumluluğumuzdur. 81 vilayetin hiçbir yerine ateş düşmesin diye; bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye, sorulması gereken soruları sormaya sonuna kadar devam edeceğiz. Bizler, pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olmaya devam edeceğiz. Hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine ‘artık yeter’ diyoruz. Bu vatanın, kerpiç evlerde oturan fakir evlatları şehit olurken iktidar sahiplerinin zenginleşmesine ‘artık yeter’ diyoruz. Terörden medet umanlara, terörden beslenenlere, milletin acılarını siyasetine malzeme eden kötülüğe ‘artık yeter’ diyoruz. Fakir fukaranın şehit olduğu, iktidar sahiplerinin zengin olduğu düzene ‘artık yeter’ diyoruz” ifadelerine yer verdi.

278 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page