top of page

“Yaptıkları her işlem usulsüzdür”

4 isim ihraç edildi!

DİSK Emekli Sen MYK Üyesi Mehtap Çakır; “İstifa eden ve Genel Merkezimizce istifası kabul edilen Şube Başkanı Fahri Karagöz ve disiplinsiz davranışları nedeniyle şube yönetim kurulundan 3 kişi ile birlikte Merkez Disiplin Kurulumuzun kararı ile üyelikten ihraç edilmişlerdir. Dolayısıyla şube başkanının istifa ettiği günden bugüne kadar yaptığı tüm eylemler, işlemler, üye kaydı, üyelerden aidat toplama, etkinlikler usulsüzdür, sahtedir, suç unsurudur” dedi.

DİSK Emekliler Sendikası Genel Merkezi tarafından Lüleburgaz’da bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı okuyan DİSK Emekli Sen MYK Üyesi Mehtap Çakır, Trakya Bölge Temsilciliği’nin Lüleburgaz’da kurulduğunu, temsilciğin Azman Pasajı’nda hizmet verdiğini ve sendikal çalışmaların burada devam edeceğini belirterek herkesi yeni yerlerine davet etti.

“YAPTIKLARI HER İŞLEM USULSÜZDÜR, SUÇ UNSURUDUR”

Çakır, DİSK Emekli Sen Şube Başkanı Fahri Karagöz’ün sendikadan uzun bir süre önce ihraç edildiğini belirtti.

Çakır;“ Bildiğiniz gibi DİSK/Emekli-Sen Lüleburgaz Şubemizde uzun süredir yetkisiz kişilerin şubeyi sabote etmeleri ile sıkıntılar yaşanmaktaydı. İstifa eden ve Genel Merkezimizce istifası kabul edilen Şube Başkanı Fahri Karagöz ve disiplinsiz davranışları nedeniyle şube yönetim kurulundan 3 kişi ile birlikte Merkez Disiplin Kurulumuzun kararı ile üyelikten ihraç edilmişlerdir. Dolayısıyla şube başkanının istifa ettiği günden bugüne kadar yaptığı tüm eylemler, işlemler, üye kaydı, üyelerden aidat toplama, etkinlikler usulsüzdür, sahtedir, suç unsurudur. İhraç edilen kişiler; şube yönetiminden Fahri Karagöz, Mehmet Nuh, Mustafa Topal ve Nuran Yavuz’dur. Şube yönetiminden 4 kişinin eksilmesiyle, şube görev yapamaz hale düşmüştür. Bu nedenle şube oluşumu yeniden yapılandırılarak Hikmet Meşe başkanlığında ki yeni yönetim, şubeyi 6 ay içerisinde genel kurula götürmek üzere Genel Merkezimizce, MYK kararı ile görevlendirilmiştir. Arkadaşlarımıza başarılar diliyor, Lüleburgaz’da ki emekli mücadelesini büyüteceklerine inanıyoruz. Sizlerden ricamız, yetkisiz, etkisiz, kişileri muhatap almamanız. Zira yaptıkları her işlem usulsüzdür, suç unsurudur. Bu şahıslara alet olmayınız. Bu şahısların DİSK/Emekli Sendikamızı temsil etme yetkisi yoktur. Bunun bilinciyle hareket etmenizi, Şube Başkanı olarak Hikmet Meşe ve yönetimiyle muhatap olmanızı rica ediyoruz” dedi.

“EMEKLİLER ÜCRET ARTIŞI İSTİYOR”

MYK Üyesi Mehtap Çakır, yaptığı açıklamadan sonra emeklilerin maaşlarının yetersiz olduğu gerekçesi ile de bir basın açıklaması yaptı.

Emeklilerin taleplerini sıralayan Çakır; “Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz. Emekli aylıklarının enflasyona değil milli gelir endeksli olmasını istiyoruz. En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz. Emekli ikramiyelerinin yılda iki defa ve en az asgari ücret seviyesinde ödenmesini istiyoruz. Emeklilikte intibak yasası çıkarılmasını istiyoruz. Emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödedikleri katılım payının koşulsuz şartsız kaldırılmasını istiyoruz. Emeklilerle ilgili politika yapılacağında emeklilere danışılmasını, sendikal hal ve özgürlüklerimizin teslim edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Çakır; “Ömrümüzü kendimizin ve ailemizin geçimi için harcadığımız doğrudur. Hazine katkılarıyla on bin liraya tamamlanan emekli aylıklarımızın yetersiz olduğu doğrudur. Ancak bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekenler, bir kez daha sorumluluktan kaçmakta, emeklileri sırtında küfe olarak görenler, tüm sorunların çözümünü işçinin ve emekçinin daha fazla çalışmasında aramaktadır. Meclis, emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin TL olarak belirledikten sonra tatile girdi. 16 milyonu aşkın emekli ve hak sahibinin sesine kulaklarını tıkayarak, 3 kuruşluk sözde artışa gönül rahatlığıyla el kaldıranlar, gönül rahatlığıyla dinlenmeye çekildi. Ant olsun ki emeklilere bir kez daha kuru ekmekten ibaret bayram sofrasını layık gören zihniyet, layık olduğu yerde; tarihin çöplüğünde kalacak. Emeklilerin insan onuruna yakışır bir yaşam için sokağa çıktığı her gün ise mücadele tarihine kazınacak. Emekliler, talep ettikleri, hak ettikleri bayram ikramiyelerine er ya da geç kavuşacak. Açlık sınırında ki hiçbir ücret, hiçbir maaş ya da aylık emeklilerin yaşamını idame ettirebilmesinde bir kıstas değildir. İnsanın sadece beslenme ihtiyacını, karşılayarak insan onuruna yakışır bir yaşama kavuşamayacağı açıktır. Bizler, emeklilere ısınmayı, ulaşımı, sağlığı, kültürel ve sosyal ihtiyaçları lüks gören bir zihniyete karşı bir aradayız. Buzdolabımızın boş; her seçim dönemi öncesinde seçim yatırımı olarak önümüze atılan üç kuruşluk müjdelere ise karnımızın tok olduğu bilinsin diye buradayız” dedi.

“YENİ YÖNETİM”

Disk Emekliler Sendikası Genel Merkezi tarafından 1 Mart tarihli ve 2024/967 sayılı yazısıyla sendika faaliyetlerini sürdürmek üzere şube geçici müteşebbis heyeti Yürütme Kurulu üyeleri de atandığı belirtildi.

Buna göre; Hikmet Meşe Başkanlığındaki, Yürütme Kurulu üyeleri Aysel Balkan Tan, Muharrem Meriç, Ramadan Özkılıç, Yüksel Engin, Tuncay Köse ve Murat İftar’dan oluştu.

1.003 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page