top of page

“VEFA sadece semt adı olmamalı”

Lüleburgaz’da 1963 yılında şehit olan Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek, vefatının 61. Yıl dönümünde uçağın düştüğü belirtilen yerde anılırken, Gerçek’in anısına bir anıt yapılması talebinde bulunuldu. Vatan Partisi İlçe Başkanı Şaban Kızıltan; “1 yıldan fazla bir zaman geçmiş, belediye başkanı ve yetkililer bu konuda hiçbir şey yapmamışlar. Tekrar ediyoruz alanın kamulaştırılıp buraya bir anıtın dikilmesi Lüleburgaz adına çok güzel olacaktır” dedi.


21 Şubat 1963 tarihinde Lüleburgaz semalarında iken kullandığı askeri jetin düşmesi sonucu şehit olan İbrahim Gerçek, vefatının 61. Yılında uçağın düştüğü yerde anıldı.

Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek, için jetinin düştüğü yerde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından alana karanfil bırakıldı.

Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek’i anmak için Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Şaban Kızıltan, yerel tarihçi Bahri Berberoğulları, Vildan Alanat, İbrahim Cankurtaran ve mahalle sakinleri katıldı.

Kızıltan, burada yaptığı konuşmasında şehide vefa olarak anıt yapılmasını istediklerini belirtti ve konuşmasına Görünüm Gazetesi’nin 17 Ocak 2023 tarihli sayfası ile başladı.


“LÜLEBURGAZ YÖNETİCİLERİNİN BU KONUYA HASSASİYET GÖSTERMELERİNİ İSTİYORUZ”

Kızıltan; “Şehidimiz için 17 Ocak 2023 günü burada basın açıklaması yapmıştık ve yine 21 Şubat 2023 günü karanfiller bırakarak şehidimizi anmıştık. Belediye Başkanı Murat Gerenli, şahsında da yetkilileri göreve davet etmiştik. O günden bugüne 1 yıldan fazla bir zaman geçmiş, belediye başkanı ve yetkililer bu konuda hiçbir şey yapmamışlar. Tekrar ediyoruz alanın kamulaştırılıp buraya bir anıtın dikilmesi Lüleburgaz adına çok güzel olacaktır. Olana kadar da Vatan Partisi olarak bugün olduğu gibi her gün takip etmeye devam edeceğiz. Pancarköy’de de şehitlik anıtı bulunuyor. Burada da şehit var sayının az ya da çok olması önemli değil. Burasının da orası gibi anılmasını istiyoruz. Lüleburgaz yöneticilerinin bu konuya hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek’in şehit oluşunun 61. Yılı saygı ve minnetle anıyoruz. Aziz ruhu şad olsun” dedi.


GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI!

Yerel tarihçi Bahri Berberoğulları, 82 yaşında bir vatandaş olarak anıt yapılmasını rica etti.

Berberoğulları; “Lüleburgaz’da bir gün evimizde otururken bir gürültü duyduk ve dışarı çıktık. Bizlere uçak düştüğünü söylediler ve bizde bu alana geldik. Sonradan öğrendik ki İbrahim Gerçek subayımız, kahramanımız, şehit olmuş. Lüleburgaz’ı kurtarma pahasına canını feda etmiş. Orhan Suat’ın gayretleri ile TOKİ’de bulunan okula onun adı verilmiştir. Kendisi anıt yapılması için uğraştı ama ömrü yetmedi. Lüleburgaz, geçmişine, tarihine, şehitlerine çok değer veren bir yerdir. O nedenle bir an önce burada Şehit Pilot İbrahim Gerçek Anıtı olması için 82 yaşına gelmiş bir Lüleburgazlı olarak rica ediyorum. Yetkililerimiz bu konu ile ilgilensin. Vefa diye bir şey vardır. Vefa sadece İstanbul’da bir semtin adı olmamalı. Şehidi için, vatanı için hayatını kaybeden insanlara sahip çıkılması gerekir. Şehidimiz Sokollu Camii’nin üzerindeyken paraşütle atlamış olsaydı çok sayıda Lüleburgazlı hayatını kaybedecekti ve facia yaşanacaktı. Lüleburgazlılar için kendini feda eden bir insana borcumuz var” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinden İbrahim Cankurtaran ise; “Olayın olduğu zaman ben okula gidiyordum. Havaya baktığım zaman bir uçağın yanarak geldiğini gördüm.  Uçağı öyle görünce okula gitmekten vazgeçip direk düştüğü yeri aramaya gittik. O zamanlarda duyduğumuz bir rivayete göre şehidimiz; ‘uçağı şehir içine düşürmektense, kendime feda ederim ve şehir dışına atarım uçağı’ demiş. Şehidimizin aziz hatırasına saygı duyulması adına buraya bir anıt yapılmasını, adının anılmasını istiyoruz” dedi.

Yine mahalle sakinlerinden Mehmet Demir de; “Bizler de buraya sahip çıkmak isteriz. Bizim şehitlere sonsuz bir saygımız ve ülke olarak bu konuda hassasız. Ben buraya girip temizlemek, çiçek ekmek, faydalı olmak ve saygımı göstermek isterim. Bu alana nasıl imar izni verilmiş onu da merak ediyoruz” diye konuştu.

390 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page