top of page

Uçak nereye düştü?

Lüleburgaz’da 1963 yılında uçağın düşmesi sonucu şehit olan Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek’in uçağının düştüğü alan yeniden gündeme geldi. Tarihçi Ali Arslan ve Vatan Partisi üyeleri iki farklı noktayı işaret ederken, Vatan Partililerce anıt yapılması talebi yenilendi.

Lüleburgaz’da 1963 yılında şehit olan Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek, vefatının 61. Yıl dönümünde uçağın düştüğü belirtilen yerde Vatan Partisi’nce anılırken, Gerçek’in anısına bir anıt yapılması talebinde bulunulmuştu.

Bunun üzerine tarihçi Ali Arslan, uçağın o alana düşmediğini belirten bir açıklama yaparken, Vatan Partisi üyeleri yeni bir açıklamayla, Ali Arslan’ın ima ettiği uçağın düştüğü yeri açıklamalarını istedi.

Uçağın o alana düştüğünü gösteren kroki ve şahitlerin olduğunu aktaran Vatan Partisi üyelerine yerel tarihçi Bahri Berberoğulları da eşlik etti.

Burada bir açıklama yapan Berberoğulları, 82 yaşında bir vatandaş olarak anıt yapılmasını rica etti.

Berberoğulları, “21 Şubat günü burada bir grup olarak Lüleburgazlıların vefasını göstermek için toplandık. Bir basın açıklaması yaptık. Bunun üzerine Ali Arslan, “uçak buraya düşmedi” diye bir ibare kullanmış. Uçak bu alana düşmedi ise uçak nereye düştü. Bunu da açıklasın o zaman. Madem ki Lüleburgaz’ın yaşayan tarihi gelsin bir tarihi kişi olarak yerini göstersin. Bir kaza olayının kayıtları vardır, belgeleri vardır, canlı tanıkları vardır. Belgeleri bizde var. Kroki var. Canlı tanıklar burada olduğunu söylüyor.” İfadelerini kullandı.

Vatan Partisi İlçe Başkanı Şaban Kızıltan da “Ali Arslan 24 Şubat Cumartesi günkü yazısında “Uçak oraya düşmedi” şeklinde bir beyanat vermiş. Açıklamasında civar diyor. Civar burada her yer olabilir. Ama Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen raporda yer belirtiyor. Civar diye bir sözcük yok. Bir olayı anlatırken yer ve zaman önemlidir. Ayrıca buraya mihenk taşı dikilmiş. Bütün tarlalarda enerji hatları vardır. O enerji hatlarının direkleri hangi tarlaya dikilirse o tapuya işlenir. O mihenk taşı buraya konduysa ben bunun da tapuya işlendiğini tahmin ediyorum. Mihenk taşı burada şehit olduğu için konulmuş. Mahalle sakinleri de bu kazanın yerini onaylıyor. Askeriyenin tören düzenlediğini söylüyorlar. Daha sonra parka taşınıyor ama burada yaşanan bir olay var. Uçak buraya düşmüş biz bunu vurgulamak istiyoruz. Buraya şehit olan Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek anısına bir anıt yapılması talebinde bulunuyoruz.” dedi.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NDAN ARADILAR”

Kızıltan basın açıklamasının ardından kendisine Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ulaşıldığını da belirterek, “21 Şubat 2024 günü şehidimizi andık ve bir gün sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına Çorlu’dan beni aradılar ve uçağın düştüğü yer ile ilgili bilgi istediler. Bizlerde elimizdeki kroki ve fotoğrafları kendilerine ilettik. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın araması da sevindirici bir olay. Herkesin bu durumu takip ettiğini gösteriyor. Umarım en kısa sürede isteğimiz yerine gelir ve buraya bir anıt yapılır.” diye konuştu.

436 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page