top of page

TİP “Can Atalay'a özgürlük” talebini haykırdıHaber Merkezi

TİP, Hatay'dan milletvekili seçildiği halde tahliye edilmeyen Can Atalay için basın açıklaması yaparken, Atalay için tahliye talebinde bulundu.

TİP Kırklareli Örgütü tarafından Özgürlük ve Demokrasi Parkında yapılan basın açıklamasının açılış konuşmasını TİP Kırklareli İl Başkanı Sait Emir yaptı.

Emir, burada “Atalay çıkacak, halkını savunacak” dedi.

Basın açıklamasını TİP Merkez İlçe Başkanı Gül İrem Demirtaş okurken, açıklamasında Hatay milletvekili Can Atalay’ın Silivri'deki esaretinin 223.’cü günü olduğu hatırlattı.

Demirtaş, “Anayasa Mahkemesi 21 Aralık'ta Can Atalay'ın başvurusu hakkında "seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ve "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı" ile "Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının" ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar vermemiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar.Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay'ın tahliye edilmesidir.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ni bir kez daha uyarma gereği duyuyoruz. Mahkemeler birer kamu kurumu olup işlerini ciddiyetle yapmakla yükümlüdürler. Sorumsuz ve keyfi davranışlarla Can Atalay hakkındaki tahliye kararı vermekten kaçınma haline derhal son verilmelidir, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.” dedi.

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page