top of page

TEMA eğitimlere devam ediyor

TEMA Vakfı Lüleburgaz ilçe Sorumluluğu okullarda ‘Sıfır Atık Projesi’ni anlatmaya devam ediyor. Vakfın Lüleburgaz Sorumluluğu ve Yeni Mahalle Sorumluluğu tarafından, İstiklal İlkokulu 2-B sınıfına, Şaban Öğünç İlkokulu 3-A, 3-B, 3-C sınıflarına, Hayal Kreş ve Gündüz Bakım Evi ve İpek Anaokulu 5 Yaş sınıflarına Sıfır Atık eğitimi verildi.


TEMA Vakfı Lüleburgaz ilçe Sorumluluğu okullarda ‘Sıfır Atık Projesi’ni anlatmaya devam ediyor.

Vakfın Lüleburgaz Sorumluluğu ve Yeni Mahalle Sorumluluğu tarafından, İstiklal İlkokulu 2-B sınıfına, Şaban Öğünç İlkokulu 3-A, 3-B, 3-C sınıflarına, Hayal Kreş ve Gündüz Bakım Evi ve İpek Anaokulu 5 Yaş sınıflarına Sıfır Atık eğitimi verildi.

Sıfır Atık Eğitim Projesi ile çocukların; doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık kazanmaları ve ‘sıfır atık’ yaklaşımını benimsemeleri hedeflendiği belirtildi.

Doğaya duyarlı ekolojik okur yazar bir nesil  yetiştirmek, iklim krizine dur demek için okullarda eğitimlerini sürdüren Lüleburgaz TEMA Vakfı temsilcileri Resul Çokan ve Sibel Kocaman, ile aktif gönüllü ekipleri okulların doğaya karşı duyarlılıklarından memnun olduklarını belirterek başvuru yapan sınıf öğretmenlerine teşekkür ettiklerini belirttiler.

Temsilciler; “Okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların sıfır atık yaklaşımı konusunda farkındalıklarını geliştirmek için ‘Düşün, Gerekli Değilse Tüketme’, ‘Daha Az Tüket’, ‘Değerlendir, Yeniden Kullan’, ‘Değiştir, Farklı Amaçla Kullan’ ve ‘Dönüştür, Doğa Kazansın’ prensiplerinden oluşan 5D modeli geliştirilmiştir. Kutu oyunları, sunum, film, interaktif kitaplar ve aile broşürü gibi eğitici materyaller içeren okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler eşliğinde çocukların okullarda sıfır atık prensibini benimsemeleri sağlanmaktadır. Sıfır Atık Eğitim Portalı 81 ildeki tüm eğitim kademelerindeki öğretmenlerin, sıfır atık eğitimi alanında çalışan kurum ya da bireylerin; içeriklere ulaşabilmesi amacı ile tasarlanan Sıfır Atık Eğitim Portalı (www.sifiratiktema.org) Ekim 2019’da tüm öğretmenlerin, bireysel kullanıcıların ve kurumların kullanımına açılmıştır. Portal, tüm eğitim kademeleri için kullanıcılara sunum, poster, çalışma kağıtları, proje önerileri, dijital oyunlar ve animasyon filmlerin de aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunmaktadır. Portala sıfır atık eğitimiyle ilgilenen herkes üye olarak tüm içeriklere ulaşabilmektedir” dediler.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page