top of page

Türkan Saylan doğum gününde anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucularından ve Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, doğum gününde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şubesinde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Haber Merkezi

ÇYDD Kırklareli Şube Başkanlığı tarafından Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan doğumunun 88. yılı nedeniyle öğretmenevinde bir kahvaltı düzenlendi.

ÇYDD Kırklareli Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltıya Genel Merkez yöneticilerinde Av. Sedat Durna, yönetim kurulu üyeleri ile Çağdaş Gençlik üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Birsen Meriç, “Türkan Saylan çağdaş bir Türkiye için, Atatürk İlke ve Devrimlerine sahip çağdaş bir topluma ulaşılacağını söylemiş hep. Bunun içinde çağdaş eğitimin önemini vurgulamış. Hekimliğinin yanında hep bu konuda çok çalışmış mücadele etmiştir. Gidilmeyen bölgelere gitmiş, girilmeyen evlere girmiş, dokunulmayanlara sevgisi ve yüreğiyle dokunmuştur. Sefaleti yoksulluğu ve cehaleti yakınen görünce, öncelikle kadının bilinçlenmesi kanaatine varmış kız çocuklarını okutmaya başlayarak işe başlamıştır. Çünkü aydınlanma devrimi kadını özgürleştirerek gerçekleşeceğine inanmıştır. İnançlarının üzerine inançla gitmiştir yol arkadaşlarıyla birlikte. “Her eğitimli kadının bu Cumhuriyete bir borcu vardır" demişti Türkan Saylan. Ben de “Her eğitimli insanın bu Cumhuriyete borcu var" diyorum ufak bir değişiklikle.

Ve her eğitimli insanın Türkan Saylan'a da bir borcu var diyorum. Nasıl mı? 34 yıldır kurmuş olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bu ülkenin aydınları, kadınları, sahip çıkmalı, gençlerin ellerinden tutmalıdır. Çünkü gençlerimize sahip çıkmak ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmaktır. Herkesi borcunu ödemeye davet ediyorum. Çünkü herkesin kendince yapabileceği bir şeyler vardır bu ülke için, gençler için, gelecek için. Bugün ölümsüz Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüz kızı Türkan Saylan'ın doğum günü. Hayal ettiğin çağdaş Türkiye ve çağdaş gelecek yolunda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Çokça tökezletiliyoruz ama vazgeçmiyoruz mücadeleden. İlham olduğun ışık, yolumuzu hep aydınlatacak. İyiki doğdun Türkan hocam. Senin yolundan yürümek, izlerini takip etmek ,bu kocaman ailenin içinde olmanın onuru ve guruyla, senin istediğin gibi devam edeceğimize and içiyoruz sevgili hocam! Saygı özlem ve minnetle yad ediyoruz. Rahat uyuyun hocam. Bu 88. Doğum günün kutlu olsun efsane Genel Başkanımız” dedi.

ÇYDD Kırklareli Şubesi tarafından Türkan Saylan'ı anma etkinliğinin ikincisi saat 15.00’te Türkan Saylan büstü önünde gerçekleşti. Soğuk havaya rağmen etkinliğe İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Belediye Başkan Yardımcısı Elmas Büyükdere, CHP Merkez ilçe Başkanı Av. Cevahir Cem Yarım ve  bazı yöneticiler ile siyasi parti temsilcileri, STK, Dernek ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Şube Başkanı Birsen Meriç burada bir basın açıklaması yaptı. Ardından da Genel Merkez yöneticilerinden Sedat Durna ve Belediye Başkan Yardımcısı Elmas Büyükdere'nin konuşmalarının ardından Türkan Saylan'ın büstü önüne çiçek bırakılmasının ardından etkinlik sona erdi.  

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page