top of page

Türkan bebeği andılar!


Haber Merkezi

Babaeski Balkan Türkleri Dayanışma Derneği, Bulgaristan’da 1984 yılında soydaşlara yapılan asimilasyonlar karşısındaki direnişte annesinin kucağında şehit edilen Türkan Feyzullah bebek ve tüm soydaşlar için düzenlenen anma törenine katıldı.

Babaeski Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Gülsüm Kaynaklar; “Geleneksel olarak her yıl olduğu gibi bu senede direnişin sembolü olan Türkan Feyzullah bebeği anmak için Babaeski Balkan Türkleri Dayanışma Derneği olarak buradayız.

1984 yılında zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda 20 aylık olan Türkan bebekle birlikte şehit edilen zülüm gören tüm soydaşlarımız Türk kalabilmek ve Müslüman olarak yaşayabilmek adına bu tarifsiz acıları yaşamışlardır.

Bu tür anma programları onların bizlere bağımsızlığın, Türk olarak yaşamanın önemini ve zorluklarını gelecek nesillere anlatabilmemiz aktarabilmemiz açısından çok önemlidir. Dileğimiz bu tür acıların bir daha yaşanmaması da herkesin temel insan haklarından eşit olarak faydalanmasıdır.

Ne yazık ki Avrupa birliği bünyesinde yaşayan Türklerin hepsinin bu haklardan eşit olarak faydalanmadığını görüyor, bundan üzüntü duyuyoruz. Tüm yaşananların takipçisiyiz.

Yalnızca Bulgaristan’da değil tüm Balkan Ülkelerinde yaşayan Türklerin hak ettikleri refah seviyesine ulaşmasını diliyor, tüm şehitlerimizin rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.

Tören sonrası Kırcaali Şehitliğine ziyaret gerçekleştirilerek dua edildi.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page