top of page

Sustalı tehdit kınandı!Haber Merkezi

Kırklareli Barosu Avukatlarından Av. Emrecan Güven’i tehdit edip, bıçaklı saldırı girişiminde bulunulması dolayısıyla barodan bir basın açıklaması yapıldı.

Kırklareli Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasını Baro adına Av. Zübeyde Nisan Oskay Öden yaptı.

Öden, ülkede uygulanan cezasızlık ve akıl dışı hukuk politikaları sonucu toplum içinde şiddetin yaygın bir hal aldığını söyledi.

Son yıllarda artan şiddet vakaları nedeni ile toplumu korku iklimi sardığını belirten Öden, bu şiddet sarmalının, yargı camiası içinde en korumasız konumda olan avukatların mesleğini endişe içinde icra etmesine sebep olduğunu aktardı.

Son olarak Kırklareli Barosu üyesi meslektaşı Av. Emrecan Güven’in mesleki faaliyeti nedeniyle avukat olarak yer aldığı bir ceza dosyasında, yalnızca mesleki faaliyetini icra etmesi sebebiyle tehdide maruz kaldığını ifade eden Öden, söz konusu şahıs daha önce de bu dosyadan hüküm giydiğini hatırlattı.

Bu şiddet sarmalı içinde görevini yapmaya çalışan ve şiddete maruz kalarak hatta öldürülen avukatların olduğunu dile getiren Öden, “Şahıs, meslektaşımızı takip ederek sustalı bıçak göstermek suretiyle tehdit etmiş ve saldırı girişiminde bulunmuştur. Zira yıllardan beri biz avukatların almış oldukları davalar ile özdeşleştirilmemesi gerektiğini haykırıyoruz; ama şiddetin mağduru yine bizler oluyoruz.

Yargının üç kurucu ayağından biri olan savunma makamının da mevzuat açısından hakim ve savcılar gibi korunması taleplerimiz yıllardır karşılık bulmadı, işte bu cezasızlık politikası sonucu her gün biz avukatlar, bu şiddet sarmalı içinde görevimizi yapmaya çalışırken şiddete maruz kalıyor hatta öldürülüyoruz.

Yargının kurucu unsurlarından olan biz avukatların meslek örgütleri olan baroların, meslektaşların görmüş oldukları şiddet olayları sonucu yapılan yargılamalara katılma talepleri yargının diğer iki kurucu unsuru tarafından her daim görmezden gelinmekte, reddedilmekte ve bizler şiddet karşısında hiç olmadığımız kadar korumasız kalmaktayız.

Bugün de kızgınız ve kırgınız, ama ısrarla haykırmaya devam edeceğiz; bizler avukatız!

Artık yalnızca mesleğimizi icra ettiğimiz için şiddete maruz kalmak ve öldürülmek istemiyoruz. Bizler aldığımız davaların tarafı değiliz ve gelinen noktada şiddeti kınayan açıklamalar yerine; faillerin en ağır şekilde cezalandırıldığını, şiddetin engellenmesi için gerekli önlemlerin derhal alındığını görmek ve duyurmak istiyoruz. Bu vesileyle yaşanan elim olay neticesinde meslektaşımıza geçmiş olsun dilerken, artık somut adımların atılması ve bu şiddetin önlenmesi için eylemsellik dahil olmak üzere gerekli tüm yollara başvuracağımızı ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

133 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page