top of page

SU’ya KARŞI SEKS

                                     

 

Korkunç kelimesi hafif kalıyor: Uzmanlara göre her gün on binlerce kadın ve kız çocuğu birkaç litre su karşılığında seks yapmaya zorlanıyorlar. Kadınların yaşamları mahvoluyor ama ne yazık ki birçok yerde bu vahşi sömürü tamamen yasal. Şimdi Kenya’nın yürekli kadın hakları grupları bu sömürüyü sona erdirebilecek bir yasa çıkarılması için hükümeti zorluyor ve insan hakları savunucularından yardım istiyorlar. Tüm insan hakları savunucuları birlik olmalı ve savunmasız kadın ve kız çocuklarına yönelik bu dehşet verici uygulamanın sona ermesi için destek vermelidir.

Düşünün: Suya o kadar muhtaçsınız ki, karşılığında her şeyi - ama her şeyi! -  yapmaya hazırsınız.Uzmanların tahminlerine göre dünya çapında on binlerce kadın ve kız çocuğu, ve belki daha da fazlası her gün bu durumla karşı karşıya.Ve Kenya’daki ahlaksız su satıcıları bu durumdan olabilecek en kötü şekilde faydalanıyor ve kadın ve kız çocuklarını birkaç litre su karşılığında seks yapmaya zorluyorlar.Çocuklar istismar ediliyor, kadınların hayatları mahvoluyor. Başka çareleri yok.Ama insanın aklını zorlayan esas şey şu: bu vahşi sömürüye karşı herhangi bir yasa olmadığı için bu uygulama tamamen yasal!Bu durum değiştirilebilir. Kenya’nın kadın hakları grupları; hükümetin , bu istismarın yasa dışı sayılmasını sağlayacak bir yasa çıkarmayı düşündüğünü ve çok güçlü bir küresel baskının büyük bir fark yaratacağını söylüyorlar.Avaaz topluluğundan(Avaaz=İklim değişikliği, insan hakları, hayvan hakları, yolsuzluk, yoksulluk ve çatışmalarla ilgili internet üzerinden küresel çapta faaliyetler gösteren sivil toplum kuruluşu) yardım istiyorlar – bu vahşi sömürüye karşı gücümüzü dünyanın en yoksul, en kırılgan insanları arasındaki bu kadın ve kız çocukları için kullanalım. Çağrımız gereğince büyüdüğünde seslerimiz Kenya hükümetine iletilecek.

 


Evlerinde akan suyu olan bizler bu dehşeti hayal bile edemeyebiliriz. Ne var ki Kenya’nın varoşlarında su son derece değerli ve nadir bir kaynak. Birçok kadın ve kız çocuğu hayatta kalmalarına yetecek kadar suya erişmek için kilometrelerce yürüyorlar ve bu çaresizlikleri onları kırılgan ve savunmasız kılıyor.Üstelik bu Kenya’yla sınırlı değil. Nerede derin yoksulluk varsa orada cinsel sömürünün de olması neredeyse kesin. Su karşılığı seks istismarının varlığı Bangladeş’te, Meksika’da ve Kolombiya’da da belgelendi.Yarattığı yıkıcı etki ise inanılmaz. Utançtan kendilerini yiyip bitiren ve topluluklarından afaroz edilen kadınlar, HIV vakaları ve ergen gebeliklerinde büyük artış. Yeni bir yasa kadınların ve kız çocuklarının korunmasında müthiş bir değişim yaratabilir.Kenya’nın yürekli kadın hakları aktivistlerine destek verilmeli ve bu dehşetin sonlandırılmasını talep etmeliyiz.

Avaaz dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının korunması için her zaman mücadele etti. Eğitime erişimde eşitlik, baskıcı rejimlerden korunma talep edildi ve her yerdeki kadınların üreme haklarının korunması için kavga verildi. Şimdi önümüzde müthiş bir şey başarma fırsatı var - durmayalım! Kadın ve çocuk haklarına destek verelim.                                                                          

 

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page