top of page

SOL’dan kınama!


Haber Merkezi

SOL Parti Lüleburgaz İlçe Örgütü adına açıklamada bulunan Hasip Çakmak, İmam Hatip Lisesi’nin yemekhanesinde kadın öğretmene meslektaşı olan okul müdür yardımcısı tarafından uygulanan şiddeti kınadı.

Çakmak yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti iktidarında kadına yönelik şiddetin yüzde 1600 arttığını bildirdi.

Her gün bir kadın öldürme veya kadına şiddet süreci yaşandığını aktaran Çakmak, bunun nedeninin yetersiz cezalar olduğunu dile getirdi.

AK Parti iktidarı sürecinde, liyakat yerine sadece yandaş atamalar yapılmasının bu denli sonuçlar doğurduğu belirtilen açıklamada; “Lüleburgaz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin pansiyonunun yemekhanesinde kadın öğretmene meslektaşı olan okul müdür yardımcısı tarafından şiddet uygulandı. Lüleburgaz Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunun yemekhanesinde, kız ve erkek öğrencileri aynı salonda perde ile ayrılarak yemek yiyorlar. Aynı sınıfta okuyan öğrencilerin, perde ile ayrılarak ayrı bölümlerde yemek yemesi, fiili bir haremlik- selamlık uygulamasıdır. Kadın öğretmen, öğrencileri önünde darp edilerek, vücudunun değişik yerlerinden yaralanmıştır. Aylin öğretmende darp izlerini doktor raporu ile tespit ettirip adli ve idari soruşturma için başvuruda bulunmuştur. Aylin öğretmen önce kadın, sonra anne, ayrıca kutsal mesleği olan birisidir. Terbiye ve nezaket kurallarından nasibini almayan bu zatın insanlık dışı saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz” denildi.

“KADINA ŞİDDET YÜZDE 1600 ARTTI”

Açıklamanın devamında AK Parti iktidarı süresinde şiddet olaylarının arttığı vurgusu yapılırken şunlar kaydedildi: “AK Parti iktidarında kadına yönelik şiddet yüzde 1600 artarak, her gün bir kadın öldürme veya kadına şiddet süreci yaşanıyor. Bunun nedeni kadına şiddet uygulayanların, cezasız kalması veya yeterli ceza almamasıdır. Bu durum şiddet uygulayanları cesaretlendiriyor.

AK Parti iktidarı sürecinde, liyakat yerine sadece yandaş sendika Eğitim Bir Sen üyeleri ve diğer yandaşları mülakat ile okullara yönetici yapmasının sonuçlarının bir yansımasıdır bu şiddet olayı.

Korunmaya kayrılmaya alışmış, önceden de yaptığı şiddet girişimleri soruşturulup kayıt altına alınmayıp sümen altı edildiği için bu pervasızlığı sergilemiştir. Bu olayda da koruma süreci devam ediyor. Okullarda ve pansiyonlarda güvenlik amacıyla kullanılan kameraların çalışmadığının savcılığa ve kolluk kuvvetlerine bildirilmesi de buna bir örnektir. Yaz tatili boyunca ve okulların açılma sürecinde, eksikliklerin giderilmesi gerekirken, kız öğrencilerin kaldığı pansiyonun kameralarının çalışmaması başta müdür olmak üzere diğer idarecileri de bu olaydan sorumlu tutar.

Buradan yetkililere, İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile mülki amirlere soruyoruz; sizlerin eşlerine, kızlarınıza ve annenize böyle vahşice bir saldırı olsa nasıl tavır alırdınız. Bu süreci nasıl yönetirdiniz. Kadınlar toplumumuzun en değerli varlıkları, çocuklarımızın anneleri, bizleri büyüterek toplumun gelişimin sağlayan kutsal varlıklardır. Soruşturmanın sağlıklı olabilmesi için, saldırganın, soruşturmanın selameti için, eğitim sürecinden uzak tutulmasını, bu olayın ört-bas edilmeyerek objektif şekilde soruşturularak saldırganın hak ettiği cezayı almasını temenni ediyoruz. Başta Aylin öğretmen ve diğer kadın öğretmenlerimiz olmak üzere, tüm eğitim çalışanlarına, öğrencilerimize geçmiş olsun diliyor, 2023-2024 Eğitim öğretim yılında başarılar diliyoruz.”

151 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page