top of page

Siyasilerden İsrail’e tepki!


İsrail’e tepkiler yükselmeye devam ediyor. Lüleburgaz siyasi parti ilçe başkanları konu hakkında açıklamalarda bulundular.


Barış Can KORKMAZLüleburgaz’da siyasi partilerin ilçe başkanları İsrail’e tepki gösteren açıklamalar yaptılar.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ali Can, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Abdussamed Kayalı, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Tacettin Altay ve İYİ Parti İlçe Başkanı Nurdan Aksakal Kurtuluş açıklamalarda bulundular.

“İSRAİL’İ LANETLİYORUZ”

CHP İlçe Başkanı Ali Can açıklamasında katliam vurgusu yaparak; “Arkasına emperyalist güçleri alan İsrail, Modern tarihin en kanlı katliamlarına devam ediyor.

Gazze’de El Ehli Hastanesini hedef alan, yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği saldırı bir insanlık suçudur.

Filistin kentlerini işgal eden, Gazze’yi bir açık hava hapishanesine çeviren, Filistinlileri yurtsuz, susuz ve ilaçsız bırakan İsrail’i lanetliyoruz.” dedi.


“BUNUN ADI CİNAYETTİR. KATLİAMDIR”

Sözlerini devamında atılması gereken adımlar hakkında görüş beyan eden Can; “Bugün yapılması gereken somut adımlar atmak, yaptırımlar uygulamaktır. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi lafı eğip bükmeye hiç gerek yok, İsrail insanlığa karşı suç işlemiştir. Bunun adı cinayettir. Katliamdır. Lanetliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

“VİCDANSIZLARIN UTANÇ SAYFASI”

AK Parti İlçe Başkanı Abdussamed Kayalı, Filistin konusunun tüm dünyanın meselesi olduğunun altını çizerken, yaptığı açıklamada, “Bugünlerde dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir insani dramın doruk noktalarına ulaştığı zamanları idrak ediyoruz. 21'inci Yüzyılda tüm insanlığın gözü önünde adeta bir soykırım vuku bulmakta tüm insani ve vicdanı değerler gözümüzün içine baka baka ayaklar altına alınmaktadır. Bu yönüyle Filistin meselesinde ne yazık ki insanlık iyi bir sınav verememektedir ve Filistin meselesi topyekun tüm dünyanın haysiyet ve şeref meselesi haline gelmiştir. Filistin’de yaşanan acılara tepki göstermek, Filistinli kardeşlerimize destek olmak için herhangi bir siyasi görüşe sahip olmaya ihtiyaç yoktur. Zulme muhalefet etmek için söz gelimi muhafazakâr olmaya gerek yoktur. Şüphesiz ki bugün ihtiyaç duyulan yegâne irade; vicdani hakikatler ve insanlığın gerektirdiği hassasiyetlerdir.

Buradan hemşehrilerimin vicdanlarına seslenmek istiyorum, Çoluk çocuk, kadın, yaşlı, hasta, dinlemeden hastane vurmak hangi meseleyi meşru kılmaktadır? Ağır bombardımanlar ile yer ile yeksan edilen bir şehre elektrik, su, gıda, yakıt sevkiyatını engellemek, cami bombalamak, kilise bombalamak, hiçbir kutsalı tanımamak ve bile bile ayaklar altına almak, sivilleri göç ve tehcire zorlamak meşru müdafaa olarak mı adlandırılacaktır veyahut tarihe vicdansızların utanç sayfası olarak mı geçecektir?” dedi.

“’İSRAİL’İN SINIRLARI NERESİDİR?”

İsrail sınırları ve BM’ye değinen Kayalı; “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Birleşmiş Milletler kürsüsünden sorduğu soruyu tekrarlıyoruz: ‘’İsrail’in sınırları neresidir?’’ İsrail nerede duracaktır ve batı insanlığa daha ne kadar yalan söyleyecektir? Bölgeye insani yardım gönderilmesini BM’de veto eden batı bugünden sonra dünyaya hangi medeniyeti anlatacak, barışı hangi argümanlar ile müdafaa edecektir? On bin kilometre öteden gelip Akdeniz’e uçak gemisi gönderip bölgede gerçekleşen katliama mânen destek olup yanan ateşe benzin dökmek hangi değerler ile eşleştirilecektir?

Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdikleri ‘’Dünya 5’ten Büyüktür’’ söylemi tahmin ediyorum ki bugün daha iyi idrak edilmiş ve içselleştirilmiştir. Tüm insanlığın beka ve geleceğini BM Güvenlik Konseyinde daimi üye olan 5 ülkenin iki dudağı arasına bırakmak günümüzde gerçekleşen ve gelecekte gerçekleşme ihtimali olan nice katliam ve savaşın tetikleyicisi olacak ve ne yazık ki bu durumun değiştirilmemesi insanlığı akan ve akacak olan nice gözyaşından dolayı sorumlu kılacaktır.

Bu itibar ile; "Daha adil bir Dünya mümkün" diyoruz. Paylaşımda adaletin eşit şartlarda sağlanmasının insan haklarının çifte standart olmadan tamamı ile uygulanmasının ve dahi barışın dünya sathında hâkim kılınmasının yegâne çaresinin her ülkenin eşit oranda söz sahibi olacağı bir uluslararası sistemin inşa edilmesi veya BM’nin bu düzlemde reforme edilmesi ile gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Ortadoğu’da gerçekleşecek barışın temeli 1967 sınırlarına dayalı bağımsız bir Filistin Devletinin bir an önce kurulması ile sağlanacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti, Filistinli kardeşlerimizin en tabii hakkı olan bu gerçekliği müdafaa edecek ve Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile şehadet mertebesine kavuşarak ahirete irtihal eden her bir Filistinli kardeşime Allah'tan rahmetler niyaz ediyor, İsrail’in bir terör örgütü misali gerçekleştirdiği acımasız saldırıları en derin hissiyatlarım ile kınıyorum. Her bir hemşehrimin dualarında mazlum kardeşlerimizi unutmamalarını temenni ediyor, en kalbi duygular ile hürmet ve muhabbetlerimi iletiyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“VİCDANİ HİÇ BİR MUHASEBEYE SIĞMAZ”

Lüleburgaz MHP ilçe başkanı Tacettin Altay, sessiz kalan dünyaya dikkat çekerek soykırım vurgusu yaptı.

Altay sözlerinde; “Değerli Lüleburgazlı hemşerilerimiz, son zamanlarda, Ortadoğu'nun göbeğinde Filistin topraklarında artarak devam eden siyonist İsrail'in uyguladığı soykırım, dünya ve kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşmektedir.

Bilindiği üzere siyonist rejimin Gazze'de uyguladığı ve en son hastanenin bombalanıp yüzlerce insanın bebek, çocuk, yetişkin demeden katledilmesi vicdani hiç bir muhasebeye sığmaz.

Bizler MHP mensupları olarak, Liderimiz sayın Devlet Bahçeli Bey'in dediği üzere, “Sanmasınlar sadece Kudüs, sadece Gazze İslam'dır, buraların dağı İslam'dır, taşı İslam'dır, kuşu İslam'dır, kurdu İslam'dır, havası İslam'dır, toprağı İslam'dır ve koruyucusu Allah'tır." şuurundayız.

Türk-İslam medeniyetinin gönlünün yaslı, gözlerinin yaşlı, gövdesinin yanık olduğunu çok iyi biliyor ve hissediyoruz, Filistin topraklarında bir an önce barışın sağlanması huzurun getirilmesi temennimizdir.

Bizler ilçe başkanlığı olarak, siyonist rejimin uyguladığı gaddar uygulamaları kınıyor ve lanetliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını tarihimizin derinliklerinden süzülüp bugünlere ulaşan milli manevi emanetler asla zedeletilmeyecek, hiçbir zaman da zaafa uğratılmayacaktır.

Bu münasebetle büyük Türk Milletinin kurduğu Cumhuriyetimizin 100. yılını gönülden kutluyor, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurucu kahramanlarımıza, aziz şehitlerimize ve büyük ceddimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu.

“BU ANCAK VE ANCAK BİR TERÖR STRATEJİSİDİR”

İYİ Parti İlçe Başkanı Nurdan Aksakal Kurtuluş da terör vurgusu yaptığı açıklamasında; “İsrail'in terörle mücadele edeceğini beyan ederek başlattığı savaş; artık bir savaş olmaktan çıkmış ve Netanyahu terörü hâline gelmiştir.

Bir devletin savaş stratejisinde, hastane bombalamak olamaz. Bu ancak ve ancak bir terör stratejisidir.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya kamuoyunu; bir an önce en temel insan haklarına sahip çıkmaya ve Netanyahu terörünü durdurmaya davet ediyoruz.

İsrail'in tüm insani değerleri hiçe sayan, alçak bir mezalime dönüşen eylemleri;

Teröre karşı bir savaş değil, bizzat Netanyahu terörüdür!

Medeni değerleri savunduğunu iddia eden her ülke, her uluslararası örgüt, her insan;

Bu vahşete karşı tutum almalıdır!” diyerek tepkisini gösterdi.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page