top of page

Sit alanı tartışması!


CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın haftalık olağan toplantısında söz alan 27. Dönem Milletvekili Türabi Kayan ile Belediye Başkanı Murat Gerenli arasında “sit alanı” tartışması çıktı.

Konuşmasında Kayan; yapılan ön seçim sonuçlarının, CHP’ye yakışmadığını belirtti.

Kayan, belediye binasının altında bir tünel olduğunu kaydetti.

Belediye Başkanı Murat Gerenli’de, Kayan’a belge ile konuşmasını gerektiğini ve sit alanlarının belli olduğunu söyledi.

Kayan; “Lüleburgaz aslında kadim bir kenttir. Eski ve antik bir özelliği vardır. O antik özelliği de haberleşme olarak kullanılan yer altında ki tünellerden sağlanmaktadır. Bizim belediyenin altında bir tünel var. İş Bankası buraya yapılırken biz ortaokulda öğrenciydik. O tüneli gördük hatta içinde hayvan ve insan kemiklerini de gördük. Türkiye’nin her tarafı antik kentlerle dolu, birisi çıkıp burada var demedikçe kimse bir şey yapmıyor. Ama bir şey var denilince araştırılıyor. Kimin eseri varsa o bulduktan sonra karışmıyor” dedi.

Belediye Başkanı Murat Gerenli’de yanıt olarak; “Nerede var vekilim? Elinizde belge var mı? Arkeolojik çalışma mı yapılmış? Zaten öyle olsa sit alanı ilan edilirdi. Bakın ben arkeolog değilim. Tekrar söylüyorum böyle bir tarihi zenginliğimiz varsa seve seve koruma altına alırım. Sit alanları belli kentimizde. Bu sit alanlarına belediye karar veremiyor. Koruma imar planlarımız var. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ve zikretmek çok yanlış. Lütfen belge ile konuşun. Lüleburgaz’da bulunan sit alanları bellidir ve bunlar arada genişler. Ben şurayı kazın burayı kazın diyemem her yerimi kazılacak Lüleburgaz’ın. Daha önce şahısların yaptığı yerlerde benzer durumlarda karşılaştık ve görür görmez kazı durduruldu. Orada bir şey bulunursa hemen durdururuz” dedi.

482 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page