top of page

Sarıçam ateş püskürdü!

Kim Haklı? Kim Haksız?


Haber Merkezi

Kırklareli AK Parti Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, geçtiğimiz haftalarda Lüleburgaz Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya cevap niteliğinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamasını duyuran Sarıçam, çevre yolu ve dere konusunda Lüleburgaz Belediye yönetimine ateş püskürdü.

Sarıçam, süreçlerin belediyenin sorumluluklarını yerine getirmediği için işlemediğini, devlet kurumlarının sorumluluğunda olmasa dahi kurumların görev üstlenmekten geri durmayacağı gibi bilgiler aktardı.

“PROTOKOLÜ İMZALAMADI”

Açıklamasına “Lüleburgaz Halkı Doğru Bilgilendirilmeyi Hak Ediyor” diyerek başlayan Sarıçam;” Öncelikle 2002 ve 2011 yılları arasında Kırklareli Milletvekili olarak görev yaparken defalarca Karayollarının çevre yolu projesini onaylayıp protokol yapmasını Lüleburgaz Belediyesi’nden, şahsen ve Karayolları Genel Müdürlüğü üzerinden yazılı olarak istedik. Dönemin CHP’li Belediye Başkanı gösterilen güzergahı uygun bulmadığı ve Lüleburgaz’ın zaten bir çevre yolu var diyerek projelendirilmiş ve ödeneği çıkmış çevre yolu protokolünü imzalamadı. Aynı dönemde Babaeski Belediyesi imzaladı ve çevreyolu yapıldı.

Söz konusu çevre yolu transit geçişler için otoban bağlantısından başlayıp, direk güney hattını kullanarak Durak mahallesinin arkasından Edirne D/100 karayoluna bağlanan bir güzergahtı ki şu anda hızlı tren projesinin geçtiği ve 15 yıl sonra yine CHP belediyesinin karayolları genel müdürlüğü ile çevre karayolu olarak protokolünün imzaladığı güzergahtı.

İlk projeyi hayata geçirmek istediğimizde hayır diyen zihniyet 15 yıl sonra alternatif üretemediği için protokolü imzaladı. Peki bu 15 yıl içinde kayıp ne oldu? Lüleburgaz halkı kentin içinden transit geçiş trafiğinin kirliliğine, gürültüsüne, trafik terörüne ve risklerine maruz kaldı. Vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti.” şeklinde konuştu.

“YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ SUÇLAR”

Açıklamasına “CHP Zihniyeti Ne Yaptı?” diyerek devam eden Sarıçam; “Yavuz hırsız ev sahibini suçlar misali direklere beyaz bisiklet astı. Değneksiz köyü bulmuşlardı! Şimdi böyle bir umarsızlık sergileseler ben o beyaz bisikletleri kimin kapısına asarım halef/selef CHP’liler çok iyi biliyorlar. İkinci olarak CHP’li Lüleburgaz Belediyesi kendi mücavir alanı içindeki akarsuların taşkın koruma ve temizliğini DSİ’den talep edebilir ve etmiştir. Bununla ilgili DSİ ile yazışmaları ve bu talep çerçevesinde DSİ’nin birçok çalışması olmuştur. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü’nün projelendirdiği çevre yolunu geciktiren CHP’li Lüleburgaz Belediyesi Dere Mahallesi mevkiinden kendince bir yol projesi oluşturmuş ve işlemlerini başlatmıştır.

Bu yol Lüleburgaz deresinden geçeceği için 2 adet köprü ihtiyacı oluşturmuştur. Kendi planladığı yol üzerinde mücavir alan içinde yapılması gereken köprüler Lüleburgaz Belediyesi sorumluluğunda olduğu halde bu köprülerin yapımını da protokolle DSİ üstlenmiştir.

Her türlü etkinliğe ve geziye para bulan Lüleburgaz Belediyesi böyle bir yatırıma gücü yetmiyorsa vatandaşını mağdur etmeyen devlet kurumları bunu da üstlenir ve yapar.

Ancak Lüleburgazlı hemşerilerimiz adına da şunu sormadan edemiyoruz.

Yıllardır Lüleburgaz halkının en önemli sorunu olan en popüler caddemiz İstasyon Caddesi’nin en ufak yağışta dereye dönmesi ve belediyenin DSİ ile protokol yapıp İstasyon Caddesine dere ıslahı istemesine ne diyeceğiz. İstasyon ve Durak Mahallesi sakinlerinin yok sayılması, bir belediye binası olmadığı için vatandaşın belediye ile olan işlerini sokak sokak gezerek halletmesi gibi sorunlar ne olacak.” ifadelerini kullandı.

NE DEĞİŞTİ? AKLINIZI BAŞINIZA NE GETİRDİ?

“Çevre yolu konusunda bir çalışma yapılmadı da seçime 1 yıl kala her önüne gelen protokole imza atmaya başladınız!” diye devam eden Sarıçam, “Ne değişti? Aklınızı başınıza ne getirdi? Çevre yolu için on yıllarca kılınızı bile kıpırdatmaz ve her çözüm önerisini reddederken şimdi neden bir telaşa düştünüz?

Çevre yolunu yıllardır engellediğiniz için kaybedilen canlar artık sizi rahatsız mı etmeye başladı?

Süslü laflar söyleyip caddeleri ve mahalleleri su basarken personeliyle göbek atan duyarsızların kimler olduğunu tüm Lüleburgaz halkı gayet iyi biliyor. Yine mazbatasını aldıktan 15 gün sonra protokol şartları Lüleburgaz Belediyesi tarafından yerine getirilmediği halde DSİ Genel Müdürü ile görüşerek zaman kazanmak için 1. kısım ihalesinin yapılmasını sağlayanın da kim olduğunu biliyor.

Deprem felaketinden sonra tüm yatırımlar geçici olarak durdurulmasına rağmen girişimlerimizle bu ihale gerçekleştirilmiştir.

Müteahhit firma 25.08.2023 tarihinde kanuna uygun olarak sözleşmesini imzalamıştır. Ancak Lüleburgaz Belediyesi yine aynı sorumsuzluk içinde protokolün 3. maddesinde yer alan sorunluluklarının en önemlisi olan taşkın koruma çalışmalarının yapılması için 1 km’lik bir alanda yapması gereken kamulaştırmayı yapmamıştır. Protokolde açıkça belirtilen kamulaştırma yükümlülüğünü yerine getirmediği için çalışmalar başlatılamamıştır.

Ama çevre yolu hikayesinde olduğu gibi yaklaşan sıkıntılardan kurtulmak için sorumluluğunu yerine getirmek yerine en iyi yaptığı şey olan yavuz hırsızlığa soyunarak sağa sola haber yapmayı tercih etmiştir.

İlk yağmurda aklı başına gelmiş olacak ki veya biri seçimin yaklaştığını söylediği için 1.11.2023 tarihinde ne oldu bizim iş diye DSİ’ye sorduğu yazıda da belirttiği gibi şehrin içindeki derenin kirlenmesini engelleyemediği gibi temizlemekten de aciz olduğundan, her seferinde DSİ’den yardım istemiş, yazıda da itiraf ettikleri gibi her seferinde DSİ temizlemeyi yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Ancak DSİ’nin resmi yazılı cevabında da görüleceği gibi protokolün 3. ve 4. maddelerindeki belediyenin yerine getirmesi gereken yükümlülükleri yerine getirmediği için müteahhit firma işe başlayamamaktadır.

Kış ve yağışlar geldi. Lütfen belediye olarak bir kerecik olsun imza attığınız protokoldeki yükümlülüklerinizi yerine getirinde, kanuni olarak başlatılmış bu süreci DSİ tamamlasın ve vatandaşlarımız taşkınlardan mağdur olmasın. Lütfen!” diyerek açıklamasını tamamladı.

1.172 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page