top of page

Sadece anıları kaldı!

“Ailemi kaybetmiş gibi oldum”

Lüleburgaz’da bulanan Mercan Çarşısı’nın yıkımına başlanması dolayısıyla, uzun süre pasajda hizmet veren işyeri sahipleri duygu dolu anlar yaşadı. Pasajın eski sakinleri Mercan Çarşısı’nı Görünüm’e anlattı.

Lüleburgaz’da İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Mercan Çarşısı’nın yıkılmaya başlamasından sonra pasajda uzun yıllar hizmet etmiş eski işyeri sahipleri yıkımı duygu dolu anlarla izledi. Pasaj sakinleri duygu ve düşüncelerini ve yaşadıkları sıkıntıları o anlarda Görünüm’e anlattı.

Bilindiği üzere depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile ‘riskli bina’ ilan edilen Mercan Çarşısı’nın 4 Aralık tarihinde yıkımına başlandı.

Pasajda uzun yıllar hizmet veren işyeri sahipleri Hakan Dedeoğlu, Gül Pelvan, Nurcan Akarsu ve Ayten Aydın, binayı böyle gördükleri için içlerinin buruk olduğunu söyledi.

İşyeri sahipleri ortak olarak binanın yıkılmasından rahatsız olmadıklarını kendilerine verilen süreden önce olayların gerçekleşmesi dolayısıyla rahat bir süreç geçirmediklerini aktardı.

Yıkım esnasında orada bulunan işyeri sahipleri duygu dolu anlar yaşadı.

“AİLEMİZ GİBİ OLAN KİŞİLERDEN AYRILDIK”


Pasajda, ‘Ev Tadında Ev Yemekleri’ isimli dükkanında hizmet veren Gül Pelvan, binanın yıkılması dolayısıyla üzüntülü olduğunu belirtti.

22 yılının bu pasajda geçtiğini anlatan Pelvan, acılarının da sevinçlerinin de bu pasajda yok olduğunu dile getirdi.

Pelvan ; “22 yıldır bu pasajdaydım. Burası bizim için pasajdan çok aile olmuştu bizlere. Sevgimizi, umudumuzu, kavgamızı, heyecanımızı, en güzel ve en kötü günlerimizi hep burada yaşadık. Hiçbir zaman için yıkılmayacak dememiştik. Yıkılacağını elbet biliyorduk. Süreçte sıkıntılar yaşadık. Ailemiz gibi olan kişilerden ayrıldık. Bu binayı böyle görmek bile beni çok üzüyor, içim hala buruk. Yeni taşındığım yere tekrardan büyük bir masraf yaparak kurmak zorunda kaldım. Monteli olan dolapları sökemediğimiz için kırılmak zorunda kaldı, yiyeceklerin bir kısmını eve taşımak zorunda kaldık. Ardından yine yeni dükkana taşıdık. Sancılı geçen bir sürecin ardından geçtiğimiz cumartesi günü açılışımızı yaptık ve eski dostlarımızda aramızda bulundu” dedi.

“AİLEMİ KAYBETMİŞ GİBİ OLDUM”

Pasajda, 9 yıldır ‘Renkli Düşler Tuhafiye’ adı ile hizmet veren Nurcan Akarsu, pasajın yıkılmasına çok üzüldüğünü, ailesini kaybetmiş gibi olduğunu söyledi.

Akarsu;“ Buraya ilk geldiğimde sudan çıkmış bir balık gibiydim. Ama daha sonrasında Mercan Çarşısı’nda ki komşularım ile tanıştıktan sonra çok güzel bir dostluk ve aile edindim. Buranın yıkılmasına çok üzüldüm. Ailemi kaybetmiş gibi oldum. Yıkım sürecinde elektrik kesildi, karanlıkta müşterilerimize ürün göstermek ve dükkanımızı toplamak zorunda kaldık. Böyle bir şey hak etmediğimizi düşünüyorum. Şuan hepimiz bir yerlere sığındık. Ama bu çok kısa bir süre içerisinde olması bizleri çok üzdü. Hepimiz yağmurdan kaçıp bir yerlere sığınmış gibi olduk. Ailemizden ayrıldığımız için de üzgünüz. Sabahtan akşama kadar günümüzü burada geçirdiğimiz için çok güzel bir aile bağımız vardı. Yani buradaki esnaf arkadaşlarımızı ailemizden fazla görüyorduk diyebiliriz. Dostlarımızın yeri çok ayrı ve hep öyle de kalacak” diye konuştu.

“ŞEHRİN TAM ORTASINDA BİR HARABE BIRAKMAZLAR”

Pasajda, 8 yıldır ‘Aytence Dikim Evi’ adı ile hizmet veren Ayten Aydın ise pasajın yıkılacak olması dolayısıyla hasta olduğunu belirtti.

Duygusal anlamda çok etkilendiğini belirten Aydın, şöyle konuştu: “Yıkılması bizi duygusal anlamda çok etkiledi. Ben hasta oldum. Biz burada aile gibiydik. Ciddi anlamda maddi olarak da mağduriyet yaşadık. Bize söylenilen süreden daha önce elektriğimiz kesildi hızlıca dükkan aramaya çalıştık. Bulduğumuz yerlere sığınmak zorunda kaldık seçeneğimiz yoktu. Bu konuda çok üzgünüz. Bundan sonra buraya umarım ki güzel bir şey yaparlar ve şehrin tam ortasında bir harabe bırakmazlar. Taşınma süreci beni çok etkiledi.”

HAKAN KONFEKSİYON 38 YIL SONRA KAPANDI

Pasajın neredeyse en eski sakinlerinden olan ve 38 yıldır Hakan Konfeksiyon adı ile hizmet veren Hakan Dedeoğlu, pasajın yıkılmasına karşı çıkmadıklarını sürecin çok hızlı gerçekleşmesinden dolayı rahatsız olduklarını belirtti.

Dönüşüm olayı olması gereken bir konu diyen Dedeoğlu, asla karşı çıkmadıklarını belirterek, “Yıkımına ne şahsım ne de oturanlar olarak asla karşı gelmedik. Yıkımına en ufak bir itirazımız yok. Son gelinen aşamada yangından mal kaçırırcasına acele şekilde bir davranış yaşandı. Şu tarihten sonra çıkıyorsunuz noktası maddi manevi önemli bir olumsuzluk yarattı. Işıkların bir anda kapatılması kötüydü. Savaş halinde iken bile bu durum söz konusu değildir. Çağa ve Lüleburgaz’a asla uygun değildi. Lüleburgaz ve birçok yerleşim yerinde olduğu gibi yüzde en az 30 oranında yıkılması gereken bina olduğunu düşünüyorum. Olaylara daha çok ada, parsel bazında çözümlemek gerekirdi. Binanın yıkılması ve taşınması daha büyük bir sorun oluşuyor. Lüleburgaz Belediye Başkan aday adaylarından biri olarak bu konuyu çok önemsiyorum. Mercan Çarşısı’nda ki süreç doğru yönetilirse Lüleburgaz’ın diğer olumsuz yapılarına da çözüm açısından yararı olacağını düşünüyorum. Pasajın arkasında kalan kısım eski adı ile Bülbül Deresi’ydi. Taban suyu ve yağmurların ani yağmasıyla birlikte burada olumsuzluklar yaşanabilir. Ben hem yıkıcı firmaya, hem de yetkili olduğunu düşündüğüm insanları bu yönü ile uyarıyorum. Elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalışıyorum. Ben, eşim ve çocuklarım burada kazandıklarımızla yaşadık. Burası benim için bir ocak. İş-aş noktasında ki kazancın kaynağı olan yerdi. Ben buradan başka bir yere taşınmadım. Hakan Konfeksiyon böylelikle 38 yıl sonra kapanmış oldu. Benden yardım talep edilirse her şeyi yapmaya çalışıyorum” diye konuştu.

800 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bunaldık!

Comments


bottom of page