top of page

Pancar hasadı başladı

Pehlivanköy İlçe Tarım Müdürü Ali Doğan, ilçeye bağlı Kumköy’de pancar hasadına katıldı.Pehlivanköy’de pancar hasadı başladı.

İlçede 2023 üretim sezonu içerisinde sözleşmeli olarak 187 dekar alanda, toplamda ise yaklaşık 200 dekar alana ekilen şekerpancarında hasat zamanı başladı.

Pehlivanköy İlçe Tarım Müdürü Ali Doğan da başlayan şeker pancarı hasadına katıldı.

Doğan ve teknik personeller, Kumköy Muhtarı Adem Dal’ın şeker pancarı hasadına katılırken, burada yaptığı açıklamada pancar hasadının bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Makinalı söküm yöntemiyle yapılan hasadın doğrudan kamyonlara yüklenerek fabrikaya sevk edildiğini belirten Doğan, bu sayede sökümün daha hızlı ve daha az maliyetle yapılarak, üreticilere önemli bir kolaylık sağladığını aktardı.

Doğan yaptığı açıklamada, “Pehlivanköy İlçemizde, geçmişte geniş ekim alanlarında yetiştirilen ama son yıllarda üretimi azalan, ancak ülke genelinde şeker pancarı yetiştiriciliğinin yeniden artmasına vesile olan ürüne yönelik avans ödemeleri ve mekanizasyon destekleri sayesinde pancar üretimi sahalarda yeniden yerini almaya başladı. Pehlivanköy İlçemizde 2023 üretim sezonu içerisinde İlçe genelinde sözleşmeli olarak 187 dekar alanda, toplamda ise yaklaşık 200 dekar alanda şekerpancarı üretimi yapılmıştır. Sosyal bir ürün olan ve geçmişte birçok vatandaşımızın tarım emeklisi olmasını sağlayan şeker pancarı üretiminin artması ümidiyle, tüm üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar dilerim” dedi.

131 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page