top of page

Ormanlar ‘177’ gün yasak!

Kırklareli Valiliği, 31 Ekim tarihine kadar ormanlara girişleri yasakladı. Yasağın 8 Mayıs tarihinde başladığı ve 177 gün süreceği belirtildi. Yasak süresince vatandaşlar kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarında gerekli önlemleri alarak yararlanabilecek.

Kırklareli Valiliği, 31 Ekim tarihine kadar 177 gün boyunca ormanlara girişleri yasakladı.

Alınan yasak kararında orman yangınlarının önlenmesi ve anızların yakılma riski göz önünde bulundurulduğu belirtildi.

Yasağın, 6831 sayılı Orman Kanununun 74. Maddesi ve 5442 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 9. Ve 66. Maddeleri uyarınca alındığı kaydedildi.

Yasak süresince vatandaşlar kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarında gerekli önlemleri alarak yararlanabilecek.

YASAK NEYİ KAPSIYOR?

Valilikten yasak ile ilgili yapılan açıklamada; “Kırklareli İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık v.b. zirai faaliyet de bulunanlar ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Bilgi Sistemi (AVBİS) üzerinden Avlak Avlanma İzin Belgesi alan avcılar ile Av Turizmi kapsamında Bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan Av Organizasyonlarına katılanlar bu yasaktan muaftır. Ruhsatlı ve kontrollü girilenler hariç, orman çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Ormanlık alanlara yakın yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu v.b. gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TREDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir. Belediyeler, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır. İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri tarafından kesintisiz olarak gözetim ve denetimler yapılacak, özellikle piknik ve mesire yerleri ile ormanlık alanlara geliş gidiş yolları kontrol altında bulundurularak şahıs ve araç sorgulamaları artırılacaktır. İhtiyaç görülmesi halinde İlçe Kaymakamları tarafından da kendi ilçelerine özgü ek tedbirler alınacaktır. Karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır. Orman Yangınlarının önlenmesi kapsamında ormanlık alanlara girişlerin yasaklanmasına ilişkin hükümleri 31 Ekim2024 tarihine kadar Kırklareli İli sınırları içerisinde uygulanır ve Kırklareli Valiliği tarafından yürütülür” denildi.

 Orman yangınları ile aksi bir durumda vatandaşlar 177 Orman Yangın İhbar hattını arayabilecek.

447 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page