top of page

“Okullarımız öğretmenlerimizindir”

CHP Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, Kırklareli’nde bulunan okullara ‘manevi danışman’ adı ile imam atanmasına tepki gösterdi. Terzi; “Okullarımızda her ne sıfatla olursa din görevlisi istemiyoruz. Okullarımız öğretmenlerimizindir” dedi.


CHP Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, Kırklareli’nde bulunan okullara ‘manevi danışman’ adı ile imam atanmasına tepki gösterdi.

Terzi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 5 Aralık tarihli yazısında Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesi kapsamında Kırklareli’nde bulunan ilkokul, ortaokul ve liseler de dahil toplam 158 okula imam atandığını belirtti.

“NASIL BİR ZİHNİYET ÜRÜNÜDÜR”

En çok imamın görevlendirildiği yerin Lüleburgaz olduğunu aktaran Terzi; “Okullara gönderilen listeye göre en çok müftülük personeli ya da imamın görevlendirildiği ilçe Lüleburgaz olup, Lüleburgaz’da ki 56 okula, Kırklareli Merkez’de ki 45 okula, Babaeski’de ki 20 okula, Vize’de ki 15 okula, Pınarhisar’da ki 13 okula, Demirköy’de ki 4 okula, Pehlivanköy’de ki 3 okula ve Kofçaz’da ki 2 okula manevi danışman adı altında; imam, vaiz, vaize görevlendirilmiştir. PISA sonuçlarına göre, okuduğunu anlama becerisinde geriye gitmiş, matematik ve fen alanlarında bunca yıldır Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ortalamalarının dibine demir atmış bir eğitim sistemi ortada iken, binlerce öğretmen atama bekler iken, binlerce çocuk okula aç gidip, okuldan aç ayrılırken, okullarımıza manevi danışman adı altında din görevlisi atamak nasıl bir zihniyet ürünüdür” dedi.

“OKULLARIMIZ ÖĞRETMENLERİMİZİNDİR”

Din görevlilerinin çalışma alanının ibadethaneler olduğunu belirten Terzi; “Okullarımızda her ne sıfatla olursa din görevlisi istemiyoruz. Okullarımız öğretmenlerimizindir. Pedagojik formasyonu olmayan imam ve vaizlerin öğrencilerimize katacak hiçbir şeyleri bulunmamaktadır. Bütün okullarımızda, Din Kültürü öğretmenlerimiz dinimiz ve manevi değerlerimiz ile ilgili dersleri zaten vermektedir. Rehber öğretmenlerimiz de öğrencilerimize rehberlik ederek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmektedir. Burada asıl yapılmak istenilen, laik ve bilimsel eğitimi, ortadan kaldırmak için yapılan hazırlık çalışmalarıdır. Okullarımızın, dinselleştirilerek, müftülüğün faaliyet alanına çevrilmesini amaçlayan bu girişimi kabul etmemiz asla mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

117 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bunaldık!

コメント


bottom of page