top of page

Okçular Fransa yolunda!

Hedef altın madalya!


Lüleburgaz Umay Okçuluk Spor Kulübü sporcuları Dünya Şampiyonası için Fransa’ya gidiyor.


19-21 Ocak tarihlerinde Fransa’nın Nimes kentinde düzenlenecek olan Dünya Kulüpler Salon Şampiyonası’nda okçular Dilara Ecem Deniz ve Aydan Kuvancı, Antrenörleri Eren Öz ile birlikte Lüleburgaz’ı ve Türkiye’yi temsil edecek.


Okçulukta son dönemde elde ettiği başarılar ile adını sıkça duyuran Dilara Ecem Deniz’in 3 adet Türkiye Şampiyonluğu, 2 adet Geleneksel Türk Okçuluğu’nda altın madalyaları bulunurken, çalışmalarını tamamlayıp şampiyona öncesi kampa girdi.

Sporcu Aydan Kuvancı da, hobi olarak başladığı okçulukta ilk şampiyonluğunu hedeflerken, çalışmalarını bu yönde sürdürüyor.

 “HEDEFİM MİLLİ TAKIMA GİRMEK”

Hedefinin milli takıma girmek olduğunu belirten Dilara Ecem Deniz; “Okçuluğa 3 sene önce başladım. Daha öncesinde bir tane kampta merak edip denemiştim okçuluğu çok hoşuma gitmişti ama maalesef yaşadığım yerde bulunmuyordu. 3 sene öncede ablam açıldığını söyledi, hemen geldim başladım. Geçen sene de iki tane geleneksel, bir tane de barebow kategorisinde altın madalya aldım. Şimdi hedefim Fransa’da altın madalya almak ve milli takıma girmek” dedi.

HOBİDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA

Şampiyona da iyi bir derece elde etmek istediklerini belirten Aydan Kuvancı ise; “Okçuluk benim üniversite zamanlarında gördüğüm bir spordu. Sonrasında bulunduğum ilde okçuluk kulübü olmadığından dolayı devam edemedim. Lüleburgaz’a taşındıktan sonra Umay Okçuluk ile tanıştım. Sonrasında da hobi amaçlı okçuluk sporuna devam ettim. Ardından öyle bir yarışma olduğunu hocamızdan öğrendikten sonra yarışmaya hazırlandım ve onun kapsamında devam ediyorum. İlimize ve kulübümüze yararlı, faydalı biri olmak istiyorum. Umarım önümüzde ki yarışmada derece alırım” ifadelerini kullandı.

“GÜNDE 5 TON YÜK ÇEKİYORLAR”

Sporcuların çok ağır antrenmanlar yaptığını belirten Antrenör Eren Öz ise Fransa’dan dereceler ile dönmek için çok yoğun çalıştıklarını ifade etti.

Sporcularına sonuna kadar güvendiğini aktaran antrenör Öz, “Kulübümüz 2021 yılından beri Kırklareli’nde faaliyet göstermektedir. Kulübü kurarken toplu spor yapamayan çocukları spora ve topluma kazandırmak amacıyla kulübümüzü kurduk. Trakya’da okçuluk sporu çok faal değildi. Kulübümüzü kurmak ile birlikte yeni yeni sporcuları Türk sporuna kazandırdık, amacımız da buydu. Şuan Fransa Dünya Kulüplerarası Şampiyonası’na katılmaya gidiyoruz. 2 adet sporcumuz ile katılım sağlayacağız. Sporcularımız günde yaklaşık 6 saat kadar çalıştılar. Bu sabah 3 saat, akşam 3 saat olarak yapıldı. Yoğun bir tempoda antrenmanlar yaptık. Şuana kadar kulübümüzde 3 madalyalı sporcumuz bulunuyor. 2’si geleneksel Türk okçuluğunda, 1’ide barebow (yalın yay) kategorisinde. Üzerlerine Avrupa ve Dünya çaplarında madalyalar katmak istiyoruz. Fransa’da barebow kategorisinde katılacağız ve bu kategori Türkiye’de çok faal bir kategori değil. Ancak Amerika’da ve Avrupa’da çokça faal bir kategoridir. Klasik yaydan daha yalın ve daha sade bir yaydır. Bunu atmak diğer yaylara göre çok daha zordur. Çünkü üstün bir zeka, iyi bir odaklanma ve adaptasyon gerektirir. Bunu da her okçuluk sporcusu yapamayabilir. Bunu yapabilen sporcular da bir tık daha özelleşiyorlar. Toplu spor yapamayan arkadaşlarımız iyi odaklanmayı bilen ama geçmişte de asosyallik kategorisinde olan arkadaşlardı ama şuan müthiş faaller. Çok kaliteli bireyler oldular. Bununla da övünç duyuyoruz. Önceliğimiz sporcuların kalitesinin ve kişiliğinin artmasıdır. Umarım daha da büyük madalya alırız ve ülkemizi, ilimizi, ilçemizi onurlandırırız. Sporcuların kullandıkları yaylar klasik yaydır. Yaklaşık 40 libre ile çalışıyor o da hemen hemen 20 kilograma denk geliyor. Günde 3 saat kadar bir antrenman yapıyorlar, toplamda 6 saat sürüyor. Yaptıkları antrenmanlar ile günde yaklaşık 5 tona yakın yük çekmektedirler. Bu bir kere de yapılan bir şey değil adım adım eğitim süresi ile yapıyorlar. Bir sporcumuzun oluşması da 1-2 yıl arasında düzenli çalışma ile sürmektedir. İlçemizden dünya şampiyonası için sporcu çıkarmış ve sayısız başarılar elde etmişken maalesef sponsorumuz bulunmamaktadır. Her türlü sponsorluk teklifine açığız. Sporcularımız Lüleburgaz’ı, Kırklareli’yi ve Türkiye’yi gururla temsil edecekler, bizlerde gelecek bütün sponsorluklara açığız.” şeklinde konuştu.

219 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page