top of page

N'OLMUŞTU ?KUŞ MU KONMUŞTU ? (2)

BU NE BE BAHÇELERİ

Mesut SARIOĞLU yazdı...

70'lik TEYYO EMMİN'in anlata anlata bitiremediği 'HOBİ BAHÇELERİ ' projesinin sonuçlarını görmek için dün söz konusu sözde bahçelere gittim.

Sonuç aşağıdaki resimde özetleniyor.

Bildiğiniz 'PANGALLIK ' TEYYO ve ekibini bu projedeki imzası ise harikulade kırmızı beton bölümler ve avrupai gölgelikler.

300'ün üzerinde olduğu iddia edilen bahçelerin kişi başına düşen ebadı 1 metreye 4.5 metre...

Bizim evin balkonundaki saksıların topraklı alanının yarısı kadar…

Ama TEYYO yine yapmış yapacağını ve her yeri betonla bulamış. (Ama 'İBİĞİ 'var, kırmızı beton ve gölgelikler)

Mevcut alanda topraklı kısmın 2 katı beton var ! Bir nevi modern mezarlıktan söz ediyoruz. Kırmızı tuğla döşenmiş yollar, yerden 50 santim yükseltilmiş ve yanlardan yarım metre betonlaştırılmış 5*10 ebadında toprak kütleleri. Yollar dere mahallesindeki yollardan daha geniş ve kırmızı betondan. Modern gölgelikleri de işin ekstra ibiği. Kişi başı oturma organı kadar yer düşen bu alanı 4 kişi arasında bölüp numaralandırmışlar ve utanmadan kura çekerek kurdaleli toplantılarda projeyi tanıtmışlar.

Öngörüsüzlüğün ve ihale ile beton düşkünlüğünün yerel yönetim açısından nirvanası 'BU NE BE BAHÇELERİ '

Bu sözde bahçe, özde beton ihalelerinden kura ile şanslı çıkanlar arabalarına binecekler, 1 metreye 4.5 metrelik muhteşem bahçelerine gelecekler ve domates biber ekecekler. Sonuç fotodaki gibi olur elbet.;

'BETON PANGALLIĞI '

Ama ibiği var ! Kırmızı tuğlalı ve muhteşem gölgelikli.

De bi gidin be .

Yapıldığı yıllarda bu garabete harcanan para ile 50 dönüm tarla alınırdı. Buralara 250 adet 6*20 metrelik orta ölçekli seralarla oluşturulacak bir alan, hem paydaşları mutlu eder hem kasaba ekonomisine katkı sağlar hem de 4 mevsim kullanılırdı. ( O aralar devlet bu tür projelere karşılıksız hibe de veriyordu.

Bu rezillik ZÜMRE BELEDİYECİLİĞİ açısından en belirgin örneklerden biridir.

Bu projenin halkla hiçbir alakası yoktur.

On binlerce işçi her gün karda kışta ve kavurucu sıcakta açık alanda servis beklerken, buraya yapılan gölgeliklerin hesabını kimse veremez.

Gidin görün ve paralarınızın nasıl betonlaştırıldığını anlayın derim. Başka da bir şey demem.

579 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page