top of page

Minikler yerinde öğrendi

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluluğu çalışmalarını sürdürüyor. Yeni Mahalle Sorumlusu Sibel Kocaman, Bahçelievler İlkokulu 3- sınıfı öğretmen ve öğrencileri ile Kent Ormanı’nda ‘Orman Dedektifleri ve Ağacını Tanı’ etkinliği gerçekleştirdi.

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluluğu çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni Mahalle Sorumlusu Sibel Kocaman, Bahçelievler İlkokulu 3- sınıfı öğretmen ve öğrencileri ile Kent Ormanı’nda ‘Orman Dedektifleri ve Ağacını Tanı’ etkinliği gerçekleştirdi.

Çocukların açık havada, hem eğlendiği hem de öğrendiği belirtildi.

TEMA Vakfı Lüleburgaz Yeni Mahalle Sorumlusu Sibel Kocaman; “Ekolojik okur yazar bir nesil yetiştirmek için çalışıyoruz. Ekolojik okuryazar nesiller, gezegenimizin ve insanlığın geleceğini olumlu yönde değiştirecek. Yeryüzünde hayatı mümkün kılan doğal süreçleri anlamaya ekolojik okuryazarlık, doğanın ilkelerini ve sınırlarını bilen, doğayla uyumlu yaşamayı ilke edinmiş kişiye ekolojik okuryazar denir. Günümüz çocukları maalesef sokağa çok az çıkıyor, vakitlerinin büyük çoğunluğunu evde bilgisayar veya televizyon başında, okulda ise sınıflarda geçirerek, ‘kutulanmış çocuklar’ haline geliyorlar. Oysa araştırmalar toprağa dokunan, doğayı gözlemleyen, hisseden, koklayan, merak ederek keşfeden, doğayla temas eden çocukların, bedensel sağlıklarının, duyularının güçlendiğini, özgüvenlerinin arttığını, okul başarılarının ve yaratıcılıklarının geliştiğini gösteriyor. Toplumun ve toplumu oluşturan tüm bireylerin ekolojik okuryazar olmasının, gezegenimizin ve insanlığın geleceğini olumlu yönde etkileyeceğine ve değiştireceğine inanıyoruz. Bizler milyonlarca yılda oluşmuş doğal dengeyi sanayi devrimi ile birlikte son yüzyılda alt üst ettik, iklim değişikliği sürecini hızlandırdık. Eğer ekolojik okuryazar bir toplum olsaydık ormanları yok etmez, suyumuzu, havamızı kirletmez, canlı türlerinin nesillerinin tükenmesine neden olmaz, dünyamızın bizlere karşılıksız sunduğu ekolojik kapasitenin 1.5 katını tüketmezdik” dedi.

Kocaman, Bahçelievler İlkokulu’na teşekkür etti.56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page